Home FOTO GALERİ TURİZM HAFTASINA YÖRESEL KIYAFETLER DAMGA VURDU

TURİZM HAFTASINA YÖRESEL KIYAFETLER DAMGA VURDU

- Guncellenme Tarihi: 20 Nisan 2017 13:59
12 min read
TURİZM HAFTASINA YÖRESEL KIYAFETLER DAMGA VURDU için yorumlar kapalı
0

İznik’te kutlanan Turizm Haftası etkinliklerinde İznik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu yöresel kıyafetler, yöresel yiyecek ve içeceklerin yanı sıra el emeği göz nuru İznik Çinileri büyük beğeni topladı.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası İznik’te çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak İznik Müzesi önünde toplanan Protokol üyeleri  ve gruplar kortej yürüyüşü eşliğinde İznik Belediyesi Milli İrade Meydanına kadar yürüdü.

İznik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu kutlama program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Hakime Cömert yaparken İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan’da Turizm Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

BAŞKAN SARGIN “TURİZM İÇİN EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE ÇALIŞMAMIZ GEREK”

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın konuşmasına Tunceli de ki elim kazada şehit olan 12 vatan evladını anarak başladı. Sargın konuşmasında “Sevgili dostlarım her yıl tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutladığımız Turizm Haftası hepimize kutlu olsun. Öncelikle Programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İznik denince düşünmek gerekiyor. İznik tarihi, coğrafi konumu açısından nadir yerlerden biridir. Bu anlamda İznik için bazı kişiler 3000 yıllık, bazı tarihçiler 5000 yıllık diyor. Geçen akşam bir televizyon programında izlediğim kadarı ile Hz.Nuh Peygamberin oğlunun da yerleştiği yerlerden birinin İznik olduğu iddia ediliyor. İnşallah zaman içerisinde bu tarihi derinliklerine inilerek İznik’in değeri de daha da katlanmış olacak. Bu anlamda İznik Kaymakamlığımız ile birlikte Büyükşehir’in desteklerini alarak İznik’te tarihi eserlerin ortaya çıkartılması için büyük bir çaba gösterilmekte. İşte Cuma günü ultra maraton yarışlarımız başlıyor ve İznik’in güneyinden girecek uluslar arası yarışmacılarımız, Kuzey kısmından iki sur arasında koşacaklar. İnşallah yakın bir gelecekte de orada yaşam alanları, eğlence alanları, kafeteryalar oluşturularak o iki sur araları İznik’in değerine değer katmış olacak. İznik’te artık turizm ön plana çıkması için her şey ilmek, ilmek işleniyor. İşte bu gün sahil düzenlemesi yapılıyorsa İznik’in değerine değer katmak için. Kırsal Turizmi geliştirmek adına bungalov evleri yapmışsak Turizme değer katmak için. Tarihi eserlerin ortaya çıkarılması için var gücümüzle çalışıyoruz.Evet buradan bir Müjde daha vereyim.Roma tiyatroları malumunuz üzere çok hızlı bir şekilde  temizleniyor ve inşallah bu yılın sonuna doğru orada bir kültür etkinliği de gerçekleştirmiş olup İzniklinin de hizmetine sunulmuş olacak.İşte dün Lefke kapının restorasyonu bitti. Şimdi eğer gideniniz var ise İstanbul Kapıda ve Yenişehir kapıda temel kazıları yapıldı. İnşallah kısa süre içerisinde İstanbul Kapının ve Yenişehir kapının da restorasyonu gerçekleşmiş olacak. Bizim amacımız şu İznik Tarihi bir yer, İznik coğrafi açıdan çok önemli bir yer. Tarihi incelediğiniz zaman bütün imparatorların gözdesi olmuş bir yer. Buradan İznik Belediye Başkanı olarak diyorum ki her birimiz çevremizi temiz tutalım. Çöpü birinin gelip kaldırmasını beklemeyelim, her birimiz bu vatandaşlık görevini yapalım. İznik hepimizin, İznik bizim geleceğimizi oluşturacak. Ne kadar çevremizi temiz tutarsak kalitemiz o kadar yüksek ve temiz olur. Evet sevgili dostlar yaşanabilir bir İznik için, Turizm de gelecekte hak ettiği pastayı alabilmesi için hep birlikte el ele gönül, gönüle çalışmamız gerekiyor. İznik çok güzel yerlere gelecek bundan hiç şüpheniz olmasın. İlçede turizm ve turizmcilerimizin kalkınması için bir çok etkinlik gerçekleştiriyoruz”  dedi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan İse “Sözlerimin başında dün Tunceli de elim bir kaza sonucu şehit olan vatan evlatlarını rahmetle anıyor, Ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Sevgili katılımcılar, kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler Turizm haftası her yıl olduğu gibi bu yılda tüm yurtta değişik etkinliklerle özellikle turizm potansiyeli olan tüm il ve ilçelerde değişik aktiviteler ile kutlanıyor icra ediliyor. Bu vesile ile de aslında Turizm sezonunun da startı verilmiş oluyor. Bizde bu gün vesilesi ile İznik ilçemizde Turizm sezonunu açmış oluyoruz. Tabi bu konudaki bakış açısı bahara, yaza yönelik değil tüm yıl anlayışı ile turizm ele alındığı için bahar aylarında açılmış olan bu sezon kış aylarına kadar yılın sonuna önümüzdeki sene bu vakitlere kadar değişik şekillerde, değişik sektörlerde devam edecek. Güzel Türkiye’miz içerisinde İznik’te marka bir şehir ve bize düşende hali hazırda marka olan bu şehri adeta biraz daha parlatmak, tanıtmak ve geçmişte olduğu gibi yine zirvelerde olmasını sağlamaya çalışmak” dedi.

Turizm Haftası Programına İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Fırat Toprak, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Mhp İlçe Başkanı Hüseyin Çetin, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum örgütleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Türkiye’me Sesleniş isimli şiiri Rana Öner, Türkiye Güzellemesi adlı şiiri Taha Balaban ve Turizm konulu kompozisyonu Kader Kutlu isimli öğrenciler seslendirdi. Tunceli de ki helikopter kazasında şehit olan 12 vatan evladı dolayısıyla folklor gösterileri ve diğer gösteriler sunulmadı. Bu sebeple protokol üyeleri program sonunda folklor ekipleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Turizm haftası nedeni ile liseler arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilerin ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın’a DAĞDER’de Coşkulu Karşılama

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, ziyaret ettiği DAĞDER’de büyük ilgi ve coşkuyla ka…