Anasayfa FOTO GALERİ 15 Temmuz Şehidinin Fotoğrafları Osmangazi’de

15 Temmuz Şehidinin Fotoğrafları Osmangazi’de

3 min read
15 Temmuz Şehidinin Fotoğrafları Osmangazi’de için yorumlar kapalı
600
  • Fetih Şenliklerinde Anlamlı Sergi
  • Türkiye’nin Ulu Camileri Soğanlı’da Sergilenecek

Osmangazi Belediyesi tarafından, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan sanat tarihi fotoğrafçısı Mustafa Cambaz’ın fotoğrafları, 14 Nisan Cuma günü Bursa’da sergilenecek. Türkiye’deki ulu camilerin gösterileceği “Bir Şehidin Gözünden Mübarek Anadolu” isimli sergi, bir ay boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Soğanlı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sergi için, Şehit Mustafa Cambaz’ın çektiği 10 bin ulu cami fotoğrafından 40 tane seçildi. Eserlerin seçimi, tarih ve kimlik bakımından tanımlanması ile serginin açılış konferansını şair-yazar Şaban Abak üstlendi.

Arşiv niteliğinde oluşturulan serginin, bu yıl “Diriliş Ruhu” ile kutlanan fetih şenliklerine ayrı bir anlam katacağını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Şehit Mustafa Cambaz’ın, ülkenin tanınmış usta bir sanat tarihi fotoğrafçısı olduğunu hatırlattı. Başkan Dündar, “Şehit Mustafa Cambaz, çalıştığı kurumdan izin alarak 2015 yılı içinde 81 il ve 50 ilçeye yorucu seyahatler yapıp 118 ulu camiden yaklaşık 10 bin fotoğraf çekti. Bu fotoğraflarla, Şaban Abak’ın yayına hazırladığı “Türkiye Ulu Camileri” kitabı hazırlandı ve Haziran 2016’da basıldı. Mustafa Cambaz, Kızılay Metro Sanat Galerisi’ndeki serginin açılışından 40 gün

sonra 15 Temmuz hain darbe girişimine direnirken Çengelköy’de şehit oldu” dedi.

Soğanlı Kültür Merkezi’nde 14 Nisan Cuma günü saat 19.00’da törenle açılacak “Bir Şehidin Gözünden Mübarek Anadolu” isimli sergi, bir ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Bursa, su tasarrufunda kararlı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da ciddi bir su sıkıntısının bulunmadığını…