Home FOTO GALERİ Önemli olan bilginin sunuluşu

Önemli olan bilginin sunuluşu

- Guncellenme Tarihi: 27 Mart 2017 13:44
8 min read
Önemli olan bilginin sunuluşu için yorumlar kapalı
0

Zamanımızda sadece bilgiye sahip olmak değil, sahip olduğumuz bilgiyi nasıl sunduğumuzun önem kazandığını kaydeden İletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı,  bilginin nasıl sunulduğu kısmında da iletişim kaynaklarının inceliklerini bilmenin önemli bir unsur olduğunu söyledi.

 

Kırcı Otel katkılarıyla gerçekleşen Bursa Halkla İlişkiler Derneği Mesleki Söyleşiler toplantılarının konuğu İletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı İletişim, İmaj ve Zarafet konularında bilgi verdi. Etkinliğe Limak Uludağ Elektrik Genel Müdürü Erman Aytac, KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay, BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tiryaki, GESİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerim Demiral, Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Bilir, Yapı Kredi Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Mümtaz Erdoğan, üyeler ve misafirleri katıldı. İş hayatında iletişim, imaj ve zarafet konularında bilgi veren ve uygulama yapan iletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı, zarafetin isteyen herkesin öğreneceği kurallar olduğunu belirtti. Zarafetin yaşam tarzını döndüğü zaman anlam ifade ettiğini ifade eden Gökhan Dumanlı, “Zarafet kurallarını bilmek ve uygulamak her şeyden önce kişinin özgüvenini arttırır. Girdiğiniz her ortamda bir adım öne çıkmanızı sağlar. Ama öncelikle bunu öğrenmeyi istemek gerekir” dedi.

İMAJ İLK İZLENİM İÇİN ÖNEMLİ

İmaj yönetiminin kişilerin kendilerini en etkili şekilde sunmaları, ilk izlenimlerini,  kendilerini doğru temsil edecek şekilde oluşturmaları, insanlar üzerinde yoğun ve güçlü bir etki bırakmaları gibi özelliklere sahip olduğunu ifade eden Dumanlı, “Beden dili duygu ve düşüncelerimizin dışa vurumudur.  İnsanların yüz yüze kurdukları ilişkide, kelimeler yüzde 10, ses tonu yüzde 30, beden dili yüzde 60 önem taşır. Bu yüzden de daha çok beden dilimizle iletişim kurarız. Kültürel anlamda biraz farklılıklar gösterse de dünya üzerinde en geçerli dil beden dilidir” dedi. Zamanımızda sadece bilgiye sahip olmak değil, sahip olduğumuz bilgiyi nasıl sunduğumuzun önem kazandığını kaydeden Dumanlı,  bilginin nasıl sunulduğu kısmında da iletişim kaynaklarının inceliklerini bilmenin önemli bir unsur olduğunu söyledi.  Gökhan Dumanlı, dünyanın bu gücü kullandığını ve hem iş hayatında hem de sosyal yaşamda başarıyı yakalamak, rekabet dünyasında bir adım öne çıkmak ve kalabalıklar içerisinde fark edilir olmak isteyenlerin zarafet kurallarını öncelikler listesinde üst sıralara taşıdığını ifade etti.

“GÖZ TEMASI KURULMALI”

Zarafet kuralları konusunda da kısaca bilgiler veren İletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı, “Bir kadın ve erkek ilk karşılaştığında her zaman ilk önce kadının elini uzatması beklenmeli. Selamlaşma sırasında avuç içleri mutlaka birbirine değmelidir. Göz teması kurulmalı ve sahici bir tebessümle desteklenmelidir. Kadınlarda sık rastladığımız sadece ‘parmak uçlarının uzatılması’ özgüven eksikliği mesajı verir. Kurumsal çatı altında kadın erkek gözetmeksizin her zaman önce ‘üst’ün elini uzatması beklenir. Yaş almış kişilerle olan selamlaşmada da her zaman önce yaşça büyük olan kişinin elini uzatması beklenmelidir. Her zaman ilk önce erkek kadına tanıştırılır. Diğer bir deyişle takdim edilir. Ast üste tanıştırılır. Gençler, yaş almış kişilere tanıştırılır” açıklamasında bulundu.

Oturuşun da zarafetin önemli bir parçası olduğunu kaydeden Dumanlı,  “Dekoltenize dikkat ederek bacak bacak üstüne atın. Basenlerinizi küçük göstermek için bacaklarınızı yana kırın. Ellerinizi kemer hizasına koymayın. Bilek feminenlik göstergesi, otururken bileğinizi öne çıkarın. Bir aracın en önemli yeri arka sağ koltuk. Burası makam koltuğudur. Taksiye bindiğinizde buraya oturmalısınız. Eğer kalabalık bir grup olarak araca biniliyorsa kadınların yeri her zaman arka koltuklardır. Aynı

şekilde önemli misafirleriniz için de uygun olan yer arka koltuklardır. Kayınvalidelerin yeri de arka koltuklardır. Israrla oğullarının yanına oturmamalarını söylememiz gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından BHİD Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Bozali, İletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı’ya plaket, Limak Uludağ Elektrik Genel Müdürü Erman Aytac ise Gökhan Dumanlı’ya hediye takdim etti.  Gecenin sonunda Gökhan Dumanlı kitabını imzaladı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın’a DAĞDER’de Coşkulu Karşılama

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, ziyaret ettiği DAĞDER’de büyük ilgi ve coşkuyla ka…