Home FOTO GALERİ “Gebelikte Düzenli Egzersiz Ödemi Azaltıyor“

“Gebelikte Düzenli Egzersiz Ödemi Azaltıyor“

- Guncellenme Tarihi: 24 Mart 2017 14:01
6 min read
“Gebelikte Düzenli Egzersiz Ödemi Azaltıyor“ için yorumlar kapalı
0

Gebeliğin ilerleyen safhasında ödem görülme sıklığının arttığını kaydeden Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Akesen, anne adaylarına yaptığı açıklamada, beslenmeye dikkat edip düzenli egzersiz yapmanın oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkaracağını belirterek, vücutta basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen belirtiler görülmesi durumunda ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

Bursa, 24.03.2017 – Anne olma heyecanı yaşayan gebelerin hemen hepsinde, hamilelik dönemi boyunca sıkça ödemler meydana gelirken, özellikle gebeliğin son dönemlerinde bu ödemlerde artış görülüyor.

Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Akesen, anne adaylarına yönelik yaptığı açıklamada, beslenmeye dikkat edip düzenli egzersiz yapmanın oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkaracağını belirterek, vücutta basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen belirtiler görülmesi durumunda ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiyesinde bulundu.

Gebelikte çoğu zaman, günün ilerleyen saatlerinde ayak ve bileklerde şişkinlik meydana gelebildiğini aktaran Op. Dr. Sibel Akesen; “Gebelerin neredeyse yüzde sekseninde ilerleyen aylarda ödem oluşuyor. Hamilelik döneminde vücut hem daha fazla sıvı üretir, hem de daha fazla sıvı tutar. Hamilelik öncesine göre yaklaşık olarak yüzde 40 oranında daha fazla miktarda kan vücutta dolaşır. Ayrıca özellikle hamileliğin son döneminde, bacaklara giden damarlarda daha fazla baskı görülür. Bu durum da kanın kalbe dönmesini zorlaştırarak bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarda daha fazla sıvının birikmesine neden olur. Ayakta uzun süre durarak çalışanlarda veya sürekli oturarak bacaklarını sarkıtanlarda daha fazla görülür” dedi.

Beslenmeye Dikkat Edip, Hareket Edilmeli

Hamilelik döneminde görülen ödemleri azaltmak için hareketli bir yaşam ve sağlıklı beslenmenin önem taşıdığını kaydeden Op. Dr. Sibel Akesen; “Gebelik döneminde oluşan ödemi azaltmak için düzenli egzersiz yapmak oldukça faydalı olacaktır. Aynı şekilde bu dönemde beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Protein damar içindeki sıvının damar dışına kaçışını önlediği için protein bakımından eksik gıdalarla beslenenlerde, ödem daha fazla görülür. Bu yüzden protein alımına önem verilmelidir. Aynı şekilde tuz açısından fazla olan gıdalar tüketilmesi durumunda da böbreklerde su, tuz ile birlikte tutulduğundan dolayı ödem artışı görülür. Anne adayları fazla tuzlu yemekten uzak durmalıdır. Uzun süre ayakta kalmamak, uzun süre aynı pozisyonda oturmamak, fırsat buldukça hareket edip bacakları hareket ettirmek, ayakları yükselterek dinlendirmek, akşamları tuzlu suda ayakları dinlendirmek ödemi azaltacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu Belirtiler Varsa Doktora Gidilmeli

Op. Dr. Sibel Akesen ayrıca, gebelik döneminde görülen şişliklerin sadece ayaklarda ve bileklerde olması durumunda, ciddi bir sorun teşkil etmediğini belirterek, basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrısı, görme bozukluğu, karın ağrısı gibi yakınmalar görülmesi veya tansiyon yüksekliği, idrarda protein çıkışının artması gibi bulgular varsa mutlaka doktora müracaat edilmesi gerektiğini söyledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

23 Nisan Osmangazi’de Dolu Dolu Geçecek

Osmangazi Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenleyeceği etkinli…