Home GÜNCEL ÖZDEMİR; “KADER DEĞİL, BİLİNÇLİ BİR İHMAL”

ÖZDEMİR; “KADER DEĞİL, BİLİNÇLİ BİR İHMAL”

- Guncellenme Tarihi: 1 Aralık 2016 08:54
5 min read
ÖZDEMİR; “KADER DEĞİL, BİLİNÇLİ BİR İHMAL” için yorumlar kapalı
0

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, Aladağ İlçesinde 11 öğrencinin hayatını kaybettiği yangının kader değil, bilinçli bir ihmal olduğunu belirterek; “Yaşanan bu acı olayın sorumluları evlatlarını okutabilmek için çırpınan fakir ailelerin durumlarını istismar eden din tüccarları ve bunlara göz yuman, görmezden gelen, gerekli denetimleri yapmayan kurumlardır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, Aladağ İlçesinde 11 öğrenci ve 1 görevlinin hayatını kaybettiği yangının kader değil, bilinçli bir ihmal olduğunu söyledi. Türkiye’nin ihmaller cumhuriyeti haline geldiğini ifade eden Şadi Özdemir; “Denetimsizlik yüzünden neredeyse her gün yeni bir faciada pek çok yurttaşımızı yitiriyoruz. Ancak bütün bu ölümlerin en acısı, ülkemizin geleceği olan evlatlarımızı yitirmemizdir.  Bu gün de Adana’nın Aladağ İlçesinde yurtta meydana gelen yangında yaşamını yitiren evlatlarımızın acısını yaşıyoruz. Evlatlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi. Cemaatlerin özellikle fakir ailelerin çocuklarını hedeflediğini belirten Özdemir, sosyal devletin gerekliliği olan hiçbir görevin yerine getirilmediğini dile getirerek; “Yaşanan bu acı olayın sorumluları evlatlarını okutabilmek için çırpınan fakir ailelerin durumlarını istismar eden din tüccarları ve bunlara göz yuman, görmezden gelen, gerekli denetimleri yapmayan kurumlardır” diye konuştu.

ASLA KABUL ETMİYORUZ

“Eğitimci bir geçmişten gelmeyen kişilerin Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı ve eğitim sisteminin her gelen bakanla değiştiği ülkemizde, küçücük çocuklar taşımalı eğitime ya da daha da kötüsü ailelerinden koparılarak yurtlara mahkum edilmektedir” diyen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Üstelik devlet, zaten en baştan yanlış olan bu sisteme hiçbir alt yapı hazırlamadığı için yurt eksiği ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde devam etmektedir. Bu açığı kullanan sözde cemaatler ve bunlara göz yuman devlet; ölen, tecavüze uğrayan her bir çocuğun sorumluluğunu taşımaktadır. Ülkenin pek çok şehir ve ilçelerinde, derme çatma binaları yasa dışı bir şekilde yurt haline getirenleri denetlemeyen bu zihniyet, yaşanan vahim olayın asıl nedenidir.” Cemaatlere güvenilemeyeceğini anlayamamış bir iktidarın, cemaatlerle organik bağını hiç tereddüt etmeden sürdürdüğüne dikkat çeken Özdemir; “Devlet eliyle yapılması gereken hiçbir görev yerine getirilmiyor. AKP hükümeti, yapılması gerekenleri yapmayarak, insanları cemaatlerin yurtlarına mahkum ediyor. Sonra da çıkıp ‘kader’ diyorlar. Yaşanan her faciadan sonra kader kelimesine sığınılmasını asla kabul etmiyoruz. Bu kader değil doğrudan, bilinçli bir ihmaldir. Ve bu ihmalin sorumlusu da devleti yönetemeyen AKP iktidarının kendisidir” açıklamasında bulundu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Deniz manzarası eşliğinde ders çalışma imkanı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 2009 yılında halkın hizmetine sunu…