Home EKONOMİ BURPAŞ BAŞKANI İLKER BİLİKTÜ DOLAR KURUNDAKİ ARTIŞIN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ…

BURPAŞ BAŞKANI İLKER BİLİKTÜ DOLAR KURUNDAKİ ARTIŞIN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ…

- Guncellenme Tarihi: 30 Kasım 2016 13:34
4 min read
BURPAŞ BAŞKANI İLKER BİLİKTÜ DOLAR KURUNDAKİ ARTIŞIN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ… için yorumlar kapalı
0

Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, dolar kurundaki artışın plastik ve ambalaj sektöründe sıkıntılara sebep olduğunu söyledi. Biliktü, “Son 40 gündür döviz kurunda yaşamakta olduğumuz aşırı artış ki, yüzde 15 dolayında bir yükselme söz konusudur, iç piyasada satış fiyatlarımızı da arttıramadığımız için gelişmeler bizi ve bizim gibi sektörlerin yüzde 15 küçülmesine sebep olmuştur” dedi.

Plastik ve bilhassa ambalaj sektörü piyasaların barometresi gibi olduğunu belirten BURPAS Yönetim Kurulu Başkanı Biliktü, üretim ve ticaretteki durgunluğun plastik ve ambalaj sektörüne anında yansıdığını ve gelişmelerden hemen etkilendiklerini ifade etti.

Dolar kurundaki artışın plastik ve ambalaj sektörüne etkilerini değerlendiren BURPAS Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, şunları söyledi:

 

“Plastik ve ambalaj sektöründe hammadde yönüyle dışa bağımlılığımız ve ithalata dayalı girdiler dövizdeki hareketlilikte de bizleri doğrudan etkiliyor. Ayrıca hammaddeyi dövizle veya dolara endeksli fiyatlama ile hem de peşin alıp, TL cinsinden parayla ve iç piyasaya vadeli satıyor olmak ise sektörümüzün kronikleşmiş bir sorunudur. Bu itibarla, son 40 gündür döviz kurunda yaşamakta olduğumuz aşırı artış ki, yüzde 15 dolayında bir yükselme söz konusudur, iç piyasada satış fiyatlarımızı da arttıramadığımız için gelişmeler bizi ve bizim gibi sektörlerin yüzde 15 küçülmesine ve fakirleşmesine sebep olmuştur.”

Dolar kurundaki artıştan kaynaklanan sektördeki sıkıntıya çözüm önerilerini de açıklayan Biliktü, “Çözüm olarak bizim gibi hammadde yönüyle dışa bağımlı sektörlerde sabit kur sisteminin uygulanabilmesi bizleri belirli ölçüde rahatlatabilecek ve yeni yatırım imkanları sağlayabilecektir” dedi.

BURPAS Yönetim Kurulu Başkanı Biliktü, 2017 yılından umutlu olduklarını, bilhassa bölgesel gelişmelerin ülkemiz için yeni fırsatlar oluşturabileceğini de dile getirdi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zeka Oyunları Süper Ligi Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl ikincisini …