Home EĞİTİM MİMARLAR ODASI’NDA BIM SEMİNERİ

MİMARLAR ODASI’NDA BIM SEMİNERİ

- Guncellenme Tarihi: 29 Kasım 2016 09:14
3 min read
MİMARLAR ODASI’NDA BIM SEMİNERİ için yorumlar kapalı
0

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, üyelerine yönelik ARCHICAD ile BIM’e Kolay Geçiş semineri düzenledi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, oda üyeleri, Bursa Teknik Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencileri seminere yoğun ilgi gösterdi.  Graphisoft ARCHICAD Kanal Satış Yöneticisi Ceren Yılmaz ve Graphisoft ARCHICAD Satış Destek Uzmanı İmge Yaman tarafından verilen seminerde Ocak ayında başlayacak ARCHICAD eğitimleri ile ilgili bilgi verildi.

Yaklaşık 3 saat süren seminerde ARCHICAD’in mimarların, pratik ihtiyaçlarından vazgeçmeden tasarımlarını gerçekleştirmeleri için mimarlar tarafından geliştirilmiş bir program olduğunu ifade eden İmge Yaman, ARCHICAD’in hem Microsoft Windows hem de Apple Macintosh işletim sistemleri için geliştirilen ilk mimari tasarım yazılımı olduğunu söyledi.img_3471

KULLANIMI HER GEÇEN GÜN YAYGINLAŞIYOR

Dünyada ‘Building Information Modeling’ olarak bilinen BIM’in Türkçe’ye yapı bilgi modellemesi olarak çevrildiğini kaydeden Yaman, şöyle devam etti:  “BIM’le yapıyı sanal ortamda inşa ediyorsunuz. Herhangi bir yazılım değil bir çalışma yöntemi. Bu yöntem İngiltere’de zorunlu hale getirdi. Avrupa Birliği’nde de yakın zamanda zorunlu hale getirilecek. Türkiye’de henüz çok yaygın değil ancak kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bazı belediyeler BIM’le ilgili pilot çalışmalar yürütüyor. Bir mimari projenin plan ve tasarım aşamasından, yapım ve sonlandırılma kısmına kadar tüm adımlarda aktif olarak kullanılabilen BIM, inşa ekiplerinin birbirleri ile iletişim halinde olmalarını ve farklı seviyeler arasında bilgi akışını sağlamakta. Tüm dünyada elle çizimden bilgisayarlı çizime geçiş sürecindeki gibi 2 boyutlu çizimden BIM sürecine geçiş söz konusu.”

Programın sonunda ARCHICAD ile BIM yöntemi kullanılarak 3 katlı villa tasarlandı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EĞİTİM
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …