Home GÜNCEL İZNİK’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU’NUN 96.YILI KUTLANDI

İZNİK’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU’NUN 96.YILI KUTLANDI

- Guncellenme Tarihi: 29 Kasım 2016 09:12
6 min read
İZNİK’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU’NUN 96.YILI KUTLANDI için yorumlar kapalı
0

İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl dönümü İznik Belediyesi önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Tören İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Osman Sargın’ın Atatürk anıtına çelenk koymasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

İznik Belediyesi önü Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen kutlama programına İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Cumhuriyet Savcısı Sebahattin Taha Hasbutcu, Garnizon Komutanı Binbaşı Fırat Toprak, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Hıştıroğlu, Necati Tosun, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra veliler de katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Osman Sargın konuşmasında “Kültür Abidesi, Alimler Diyarı; Altın Kent; İznik’in Düşman İşgalinden kurtuluşunun 96’ıncı yılı sebebiyle düzenlediğimiz programa katılımınızdan dolayı hepinize sevgi saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ıncı yıl dönümü. Ülkemiz Birinci Dünya Savaşı sonrasında büyük bir işgale maruz kalmış, Gazi Mustafa Kemal bu aziz millet ile birlikte bu topraklarda milletin iradesini, istiklalini ve istikbalini korumak için başlattığı mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuş ve kadim medeniyetimizin yeni devleti Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde kurulmuştur. Bizler millet olarak büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Bundan tam 2200 yıl evvel Büyük Hun İmparatorluğu ile başlayan Devlet geleneğimiz; bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile devam etmektedir. Bildiğiniz üzere Devletimizin temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığımızın armasında büyük bir güneş etrafında 16 yıldız bulunmaktadır. Güneş; Türkiye Cumhuriyetimizi, 16 yıldız Büyük Hun İmparatorluğu ile başlayan Kadim Medeniyetimizin kurduğu 16 devleti temsil etmektedir. Milletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir devlet geleneğine sahiptir. Büyük bir kurtuluş destanının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına yani 2023’e bizleri güçlü bir Devlet ile ulaştırmak istemeyen; Haçlı anlayışı ile Türkiye’yi yeniden bir işgalin ortasında bırakmak isteyen hainlerce; 15 Temmuz’da bir işgal girişimi olmuştur. Fakat devlet geleneğini 2200 yıllık bir tarihe dayandıran bu aziz millet bu işgal girişimine dur demiş; Millet Eğilmez, Türkiye Yenilmez diyerek yeni bir destan yazmıştır. Bu duygu ve düşünceler ile konuşmama son verirken; İznik’imizin kurtuluş gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere milletimizin ve ümmetimiz bağımsızlığı, istiklali ve istikbali için canlarını feda eden şehitlerimizi, 15 Temmuz’daki işgal girişimine ve Terör belasına karşı canlarını siper eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle alıyor, muhterem gazilerimizi şükranla anıyor, tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Program Ali Ardıç yönetiminde ki halk oyunları gösterileri ile sona erdi.iznikin-dusman-isgalinden-kurtulusunun-96-yili-kutlandi-2

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

BUSKİ’de zamanla yarış

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma nefes aldıracak yeni yol ve köprü imalatları kapsa…