Home GÜNCEL BursaFotoFest heyecanı başlıyor

BursaFotoFest heyecanı başlıyor

- Guncellenme Tarihi: 5 Kasım 2016 12:04
10 min read
BursaFotoFest heyecanı başlıyor için yorumlar kapalı
0

Bursa’da bu yıl 6. kez fotoğraf tutkunlarını bir araya getirecek olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), 5 Kasım Cumartesi günü saat 15.30’da Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacak yürüyüşle başlıyor.
‘Kent Diyalogları’ temasıyla gerçekleştirilen BursaFotoFest’te bu yıl George Georgiou, Elena Chernyshova, Nevzat Çakır ve Sinan Çakmak gibi usta fotoğrafçılar da renk katacak.

Bursa’da bu yıl ‘Kent Diyalogları’ temasıyla 6.’sı düzenlenen ve Türkiye’nin ilk uluslararası fotoğraf festivali olan BursaFotoFest, 5 Kasım Cumartesi günü saat 15.30’da Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacak festival yürüyüşüyle başlıyor.
Bursa’da, fotoğraf tutkunlarını, 5-10 Kasım tarihleri arasında bir araya getirecek olan festivalde; George Georgiou, Elena Chernyshova, Nevzat Çakır ve Sinan Çakmak gibi dünyada isim yapmış fotoğrafçılar da anılarını ve çalışmalarını paylaşacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle bu yıl 5-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest) başlıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı açıklamada, “Bursa, olarak dünya çapında, güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. 6. BursaFotoFest, başlıyor. 5 – 10 Kasım tarihleri arasında Bursa’da gerçekleşecek bu buluşma, Bursa’mızın da tanıtımında büyük rol alacak” diye konuştu.
Özellikli ve birikimli bir şehir olan Bursa’nın tanıtımının önemini vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa’nın güzelliklerinin dünyaya tanıtmak amacıyla başlatılan BursaFotoFest, her alanda öncü olan Bursa’da fotoğraf festivali alanında da örnek oldu. Dünyada sadece 2 noktada yapılıyordu, 3. Olarak da biz başladık, artık diğer şehirlerde de yapılıyor” dedi.

Festival yürüyüşle başlayacak
Başkan Altepe, Bursa’da festivalin büyük katılımla gerçekleştirildiğini belirterek, “56 ülkeden yaklaşık 1147 fotoğrafçımızın ve sanatçıların katılacağı BursaFotoFest’e Türkiye’den de 69 ilden fotoğraf sanatına gönül verenler geliyor. Fotoğrafçıların Bursa’da çekeceği ve kentin tüm güzelliklerinin, çarşılarının, doğal mekanlarının yer alacağı güzel fotoğraflar da dünyayla paylaşılacak. On binlerce fotoğraf Bursa’dan dünyaya yayılacak” şeklinde konuştu.
Festivalin bu yıl daha da büyüyerek devam ettiğini söyleyen Başkan Altepe, “130 sanatçı Bursa’ya gelerek bu etkinliğe katılacak. Bu hafta boyunca fotoğraf konuşulacak ve fotoğraf sanatının tüm güzellikleri Bursa’da yaşanacak. 5 Kasım Cumartesi günü (YARIN) saat 15.30’da Cumhuriyet Caddesi’nde başlayacak olan yürüyüşümüze ve festivalimize tüm Bursalı hemşerilerimizi bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

BursaFotoFest 2016
Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), 2011 yılından bu yana Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en önemli sanatsal etkinliklerinden biri haline geldi. Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen BursaFotoFest, 2011 yılında ‘Karşılaşmalar’, 2012’de ‘İnsanlığın İzleri’, 2013’de ‘Hayatın Renkleri’, 2014’de ‘Birlikte Yaşamak’ ve 2015’de ise ‘Göç’ temalarıyla düzenlendi. Bu yıl 5-10 Kasım tarihlerinde ‘Kent Diyalogları’ temasıyla gerçekleştirilen festival, farklı ülkelerden gelen yerli ve yabancı 130 fotoğraf sanatçısını Bursa’da buluşturacak. BursaFotoFest, Barış Karamuço (Kosova), Chiara Ferronato (İtalya), Elena Chernyshova (Rusya), George Georgiou (İngiltere), Espen Rasmussen (Norveç), Harry Gruyaert (Belçika), Banja Rathnov (Danimarka) gibi yurtdışından birçok fotoğrafçı ve editörü ağırlayacak. Türkiye’den aralarında Nevzat Çakır, Sinan Çakmak, Yusuf Murat Şen, Engin Güneysu, Abdullah Hekimhan ve Alberto Modiano gibi isimlerin bulunduğu fotoğrafçılar da festivale katılacak. Festivalde paneller ve söyleşiler de gerçekleştirilecek, söyleşilerde usta fotoğrafçılar çalışmalarını ve anılarını fotoğraf tutkunlarıyla paylaşacak. BursaFotoFest’te düzenlenecek portfolyo ve atölye çalışmalarında da fotoğraf tutkunları sanatçılarla bir araya gelme şansı yakalayacak. Festival kapsamında aynı tema altında ‘Uluslararası Fotoğraf Yarışması’ da düzenlendi. Yarışmaya 56 ülkeden 1147 fotoğraf tutkunu binlerce fotoğraf gönderdi, Türkiye’den 69 ilimizden de katılım sağlandı. Bu yıl, küratörlüğünü Kamil Fırat’ın üstlendiği BursaFotoFest, 5 Kasım Cumartesi günü (YARIN) saat 15.30’da Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenecek ‘Festival Yürüyüşü’ ile başlıyor. Aynı akşam saat 19.00’da ise Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda ‘Festival Açılışı ve Yarışma Ödül Töreni’ düzenleniyor. Ödül töreninin ardından ise Ara Güler Hakkında Belgesel Film “İstanbul’un Gözü” adlı yapım gösterime sunulacak. BursaFotoFest 2016 kapsamında birçok panel, toplantı, atölye çalışmaları, portfolyo değerlendirmeleri gerçekleştirilecek. Bu yılın yeniliği ise daha fazla genç fotoğrafçı çalışmalarını BursaFotoFest’te sergileme imkanı bulması… Festivalin ‘Onur Kurulu’nu ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni oluşturuyor.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

İznik’te Kupalar Sahiplerini Buldu

Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nın açılış ayağı yarışları İznik’te gerçekleşti. İznik Be…