Home EKONOMİ MARMARABİRLİK ZEYTİN FİYATLARINI AÇIKLADI

MARMARABİRLİK ZEYTİN FİYATLARINI AÇIKLADI

- Guncellenme Tarihi: 25 Kasım 2016 15:42
9 min read
MARMARABİRLİK ZEYTİN FİYATLARINI AÇIKLADI için yorumlar kapalı
0

Zeytinin erken kararması nedeniyle ürün alımlarına 22 Ekim’den itibaren başlayan Marmarabirlik, 2016-2017 ürün alım fiyatlarını açıkladı.

Alım kampanyasında tavan fiyat 180 tane için 8,30 TL olarak belirlendi. Taban fiyat ise 410 tane için 3 TL olarak karara bağlanırken yağlık zeytin fiyatı 2,25 TL olarak netleşti.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, zeytinin erken olgunlaşmasından dolayı ürün alımlarına 22 Ekim’den itibaren başladıklarını belirtti. Kampanya kapsamında 8 kooperatif bölgesindeki toplam 25 bin ortaktan 56 bin ton ürün beyanı alındığını bildirdi.

MARMARABİRLİK BU YIL KOTASIZ ALIM YAPACAKTIR

Hidamet Asa, “Rekolte beyan döneminde, Mudanya Kooperatifinde 13 bin 500 ton, Gemlik Kooperatifinde 3 bin 300 ton Erdek Kooperatifinde 10 bin 500 ton, İznik Kooperatifinde 11 bin 700 ton, Orhangazi Kooperatifinde 3 bin 100 ton, Edincik Kooperatifinde 9 bin 100 ton, Mürefte Kooperatifinde 4 bin 300 ton ve Marmara Adası’nda da 500 ton rekolte beyanı alınmıştır. Ortaklarımız Marmarabirlik alım planıyla uyumlu rekolte beyanı vermişlerdir. Marmarabirlik bu yıl kotasız alım yapacaktır” şeklinde ifade verdi.

Marmarabirlik’in ürün fiyatlarını belirlerken piyasa koşullarını göz önüne aldıklarını vurgulayarak “15 Temmuz sonrası satışlarda yaşanan olumsuzluklara rağmen Marmarabirlik ortaklarının yüzünü yine de güldürmüştür. Görev başına geldiğimiz günden bu yana ortaklarımıza verdiğimiz bütün sözleri harfiyen yerine getirdik. En başında üreticimiz bize güvensin demiştik, yine sözümüzü tuttuk” dedi.

 FİYATLARI ARZ TALEP BELİRLİYOR

Başkan Asa, ürün alım fiyatlarının arz talep dengesine göre oluştuğunu belirterek şunları ifade etti;

“Marmarabirlik’in meşakkatli bir alım sistemi olmasından dolayı kilogram başına 2,5 TL olan üretim maliyeti, örneğin 8 TL olan taban fiyatta yüzde 30 civarında olurken, 3 TL’ye aldığımız üründe yüzde 80’lere tekabül etmektedir. Bu maliyet hesabı göz önüne alındığında, gerek kooperatif bölgelerinde gerekse kuraklıktan dolayı diğer bölgelerde ince ve orta taneli ürün miktarı daha yüksek olduğu için, Marmarabirlik’in vereceği fiyat ne olursa olsun, genel olarak ince ve orta taneli üründe düşüş eğilimi olacaktır. Demek ki arz talep dengesi sadece Marmarabirlik’in fiyatlarına göre oluşmamaktadır. Marmarabirlik’in aldığı ürün 50 bin ton, ülke genelindeki sofralık zeytin üretimi 430 bin tondur.”

Kooperatif bölgelerindeki fiyatı belirlediklerini ifade eden Asa, ‘’Diğer bölgelerdeki fiyatı belirlememiz mümkün değildir. Buna bir örnek verecek olursak, 2011 yılında taban fiyatı 2 TL olarak açıklamıştık ve üreticiden tepki gelmişti. Üretici ürününü kendi havuzuna attı ve daha sonra 2 TL’ye kooperatife vermediği ürünü 0,75 kuruşa satmak zorunda kaldı. Piyasada bu rakamları belirleyen birçok değişken vardır. Ortaklarımız bunları unutmamalıdır.” şeklinde konuştu.

İNCE TANELİ ÜRÜN ZEYTİNYAĞI FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, bu sene ülke genelinde çok yüksek miktarda ince taneli ürün bulunduğundan dolayı ince tanede fiyatların geçtiğimiz yılın seviyelerinde olmadığına dikkat çekerek “Zeytinyağı fiyatlarının düşmüş olmasının ince taneli zeytin fiyatlarına yansıyacağını herkes çok iyi bilmektedir. Hiçbir ortağımız ben kazanayım da Marmarabirlik ne yaparsa yapsın, bana ne dememelidir. Tam tersine böyle bir süreçte piyasa koşullarının üzerinde ürün alımı yaparsak bizleri uyarmalıdır.” şeklinde ifade etti.

Marmarabirlik’in varlığını sürdürebilmesi için piyasa koşullarında ürün almak zorunda olduğunu belirten Asa, “Marmarabirlik, aldığı ürünün her kilogramından zarar ederse, bir yılda ortalama 40 bin ton üründen milyonlarca lira zarar eder ve öz kaynaklarından yemeye başlar. İki sene sonra ürün alamaz, satamaz ve ürün bedellerini ödeyemez hale gelir. Öncelikle hepimiz Marmarabirlik’i düşünmek zorundayız. Bir yıllık kazanç olarak düşünürsek büyük hata yapmış oluruz. Marmarabirlik, ortaklarımızın kötü gününde sigortasıdır. Ortaklarımız hiçbir zaman unutmamalıdır. Hem kotasız alım yapacaksınız hem yüksek fiyata satacaksınız hem de ödemeleri peşin yapacaksınız. Günün piyasa koşullarında böyle bir ticaret yoktur ve bunun adı da kooperatifçilik değildir. Her yıl üreticinin yanında olmamıza rağmen Marmarabirlik’ten piyasaya koşullarının üzerinde fiyat beklenmemesi gerekir.” açıklamasında bulundu.
HER ZAMAN PİYASADA MARMARABİRLİK OLACAK

Başkan Asa, üreticinin kooperatifine sahip çıkması gerektiğini belirtirken, ‘Her zaman olduğu gibi 10 gün sonra piyasa da yine tek başına Marmarabirlik kalacaktır’ dedi. Asa, Marmarabirlik’in üreticinin yanında olduğunu bundan sonrada yanında olmaya devam edeceklerini belirterek vurguladı; ‘Ortakların Marmarabirlik’e sahip çıkmaları gerekir. ‘ şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …