Home GÜNCEL BAŞKAN EDEBALİ’DEN İDEAL ŞEHİRCİLİK ŞİFRELERİ

BAŞKAN EDEBALİ’DEN İDEAL ŞEHİRCİLİK ŞİFRELERİ

- Guncellenme Tarihi: 26 Ekim 2016 17:47
6 min read
BAŞKAN EDEBALİ’DEN İDEAL ŞEHİRCİLİK ŞİFRELERİ için yorumlar kapalı
0

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Sabah Gazetesi tarafından 2.’si düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’na katılarak Yıldırım’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgileri paylaştı. Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin gerçekleştirdiği kurultayın ikinci oturumunda konuşan Başkan İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım’daki kentsel dönüşümün ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olduğunu söyledi. Dönüşüm hamlesinin Türkiye için hayati bir konu olduğunu vurgulayan Başkan Edebali, “Şehri sadece üzerinde yaşadığımız alan olarak düşünmemeliyiz. Nüfus yoğunluğumuzun yüzde 85’i şehirlerde yaşıyor. Doğal afetlerin her an olabilme olasılığı yüzünden şehirlerimiz nüfus yoğunluğu sebebiyle büyük bir risk havuzunu oluşturuyor. Gereken önlemleri alarak gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak en önemli sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

YILDIRIM’DA İNSANA DOKUNAN PROJELER

Kentsel dönüşüm çalışmalarında öncelikli hedeflerinin insan-mekan ilişkisini göz ardı etmeden projeleri hayata geçirmek olduğunu aktaran Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Dönüşüm hamlesinde sadece fiziki mekanları konuşmak yetersiz. Şehri yeniden inşa ederken önceliğimiz vatandaşlarımızın refah seviyelerini yükselterek yaşam kalitelerini üst düzeye çıkarmaktır. Mekansal dönüşümdeki amacımız ise sürdürülebilir şehircilik politikası ile Yıldırım’ı geleceğe taşımaktır” şeklinde konuştu. Yerel yönetimler olarak hayata geçirdikleri projelerde mekânsal dönüşümün insana dokunmadan yapılamayacağının da bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Edebali, altyapısı ve ulaşım sorunu olmayan, mahalle kültürünü koruyan Yıldırım’ın her yönüyle insanların yaşamak isteyeceği bir yer olacağını söyledi.

DÖNÜŞÜM ORTAK AKILLA GERÇEKLEŞİYOR

Yıldırım’daki kentsel dönüşümün toplumdaki tüm paydaşlarının ortak akılla ürettikleri projelerle başarıya ulaşacağını belirten Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Yıldırım Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’ni inşa ettik. 5 bin metrekarelik bir alanda hizmet veren binamızda AR-GE birimimizin çalışmaları neticesinde teknik bilgilerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Mülk sahibi vatandaşlarımız buraya gelerek dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi alabiliyorlar” dedi. Yıldırım’ın dönüşüm çalışmalarındaki son durum hakkında da bilgi veren Başkan Edebali, “İlçemizdeki 1350 hektarlık alanı yeniden planladık. 450 hektarlık riskli bir alan üzerinde merkezi hükümetimizle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afetler, çevresel faktörler, toplumsal gerekçeler, estetik yönler ve ekonomik açıdan Yıldırım’daki dönüşümü acilen gerçekleştirmeliyiz. Başta merkezi hükümetimizle el ele vererek toplumsal bilinci de yerleştirerek Yıldırım’ın geleceğini yeniden inşa etmek zorundayız” diyerek konuşmasını tamamladı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

300 Çocuk ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ Etkinliğinde Buluştu

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiği ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ etk…