Home GÜNCEL Recep Altepe: ‘Trafiğin çaresi toplu ulaşım’

Recep Altepe: ‘Trafiğin çaresi toplu ulaşım’

- Guncellenme Tarihi: 24 Eylül 2016 10:12
10 min read
Recep Altepe: ‘Trafiğin çaresi toplu ulaşım’ için yorumlar kapalı
0

22472_img_1_201609221745EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINDA KONUŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DAKİ TRAFİK SIKIŞIKLIĞININ TEK ÇARESİNİN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ KULLANILMASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

MECLİS TOPLANTISINDA FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ’YLE (FETÖ) SÜRDÜRÜLEN MÜCADELEYE DE DEĞİNEN BAŞKAN ALTEPE, BELEDİYEDE KONUYLA ALAKALI 81 KİŞİNİN AÇIĞA ALINDIĞINI, TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYELİĞİ TESPİT EDİLEN 32 KİŞİYE GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİĞİNİ İFADE ETTİ.Eylül ayı olağan meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki trafik sıkışıklığının tek çaresinin toplu taşıma araçlarının kullanılması olduğunu söyledi. Meclis toplantısında Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) sürdürülen mücadeleye de değinen Başkan Altepe, belediyede konuyla alakalı 81 kişinin açığa alındığını, terör örgütüne üyeliği tespit edilen 32 kişiye görevden el çektirildiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısı, Başkan Altepe yönetiminde gerçekleşti.  Ankara Yolu’ndaki yeni meclis binasındaki toplantıda, Bursa’da yaşanan trafik sıkıntısı ile FETÖ üyelerine yönelik alınan tedbirler gündeme geldi.

Çözüm yolu: Metro ve otobüs

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin bazı noktalarında trafik sıkışıklığıyla ilgili yoğun şikayetler aldıklarını ifade etti. Özellikle kavşak ve bağlantı noktalarında sabah ve akşam lokal kilitlenmelerin yaşandığını belirten Başkan Altepe, bunun genellikle işe gidiş ve dönüşlerde tek kişilik araç kullanımından kaynaklandığını söyledi. Trafik düzenlemelerini Büyükşehir’in yapmadığını, Mudanya Kavşağı gibi yeni yatırımlarda da devam ile bağlantı yolu çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Başkan Altepe, trafikte yaşanan sıkıntıların giderilmesinin tek yolunun toplu taşıma araçlarının kullanılmasından geçtiğini anlattı. Bunun için raylı sistem yatırımları yaptıklarını, en olmadık noktalara otobüs seferleri koyduklarını belirten Başkan Altepe, toplu taşıma kültürü oluşmadığı için vatandaşların çile çektiğini vurguladı. Trafik sıkıntısının bugün metropol şehirlerin en büyük problemi olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bursa coğrafyasına baktığımızda, merkezde 600 bin kişi olması lazım. Fakat 2 milyon 300 bin insan var. Yoğunluğu ve sıkıntısı bitmiyor. Ulaşım her zaman en büyük problem oldu. Bu konuda bir kültür oluşması, toplu ulaşımın tercih edilmesi lazım. Kestel´den Görükle´ye raylı sistem var. İstanbul Caddesi´nde yapılıyor. O insanlar araçlarıyla çarşıya gitmeye uğraşıyor. Araç sahiplerinin yüzde 60´dan fazlası son 10 yılda araç sahibi olmuş.  Biz sistemi kurmuşuz, metro hattımız kesintisiz şekilde çalışıyor. 300 bin yolcuya çıktık. Şimdi ilave vagonlar da yaptırıyoruz. Sefer sayısı 10 dakikadan 5 dakikaya düşünce, 600 bin yolcuya yükseliyor. 900 bine çıkabilir. Şehir 2 katı büyürse, yeterli sistem var. Bu pek kullanılmıyor. Zorlamamız gerekiyor” dedi.

FETÖ’yle mücadele aralıksız sürüyor

Başkan Altepe, konuşmasında, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi nezdinde yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmalarına da değindi. 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından 81 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını, Büyükşehir Belediyesi ile bağlı şirketlerde çalışan 32 kişinin görevden alındığını belirten Başkan Altepe, “Soruşturmaları en iyi, en uygun şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz. Belediyenin müfettişleri bu konuda çalışmasını sürdürüyor” diye konuştu.

15 Temmuz’un dünya tarihi açısından dönüm noktası ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin bir gece yarısı baskınıyla ele geçirilemeyeceğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Türk halkı da kahramanlığını gösterdi. Bu terör örgütüne, hangi taşın arkasındaysa hesabının sorulması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi soruşturmalar konusunda avantajlı. Teftiş heyetimiz var. Soruşturmaları biz yapıyoruz. Belli ipuçları çıkarsa, son 3 yılda belli faaliyetlere katıldıysa, soruşturmalar kapsamında görevden alıyoruz. Kurumlardan bize dernek listesinden başka liste gelmedi. Bylock programını kullanan 2 kişi tespit edildi. Şu ana kadar 81 kişi hakkında soruşturma açıldı ve bu kişiler aktif görev yapmıyorlar. 32 kişi ise görevden tamamen alındı. FETÖ ile ilgili çalışmayı en iyi, en uygun şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Ekiplerimiz var. Diğer kurumlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.  

Başkan Altepe, FETÖ´nün devlete sızmak isterken birinci hedefinin belediye olmadığını da kaydederek, “Bunlar TSK, adalete, yargıya, polise ve milli eğitime sızdılar. Belediyeler seçimle gelinen yerlerdir. Buralara girmek kolay değil. En son seçimde hiç bir istedikleri olmadı. Belediyeden bizden eleman talepleri bile olmadı. Görüşmesi bile yapılmadı. Bunların yaptığı okullar vardı. Devlete devredildi” ifadelerini kullandı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Tüm İlçelerde Sağlıklı Altyapı

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırı…