Home GÜNCEL Çarşının tek rakibi; yine çarşı

Çarşının tek rakibi; yine çarşı

- Guncellenme Tarihi: 18 Ağustos 2016 13:40
6 min read
Çarşının tek rakibi; yine çarşı için yorumlar kapalı
0

TARİHİ ÇARŞILAR FEDERASYONU’NUN BİRİNCİ OLAĞAN GENEL KURULU’NDA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, OY BİRLİĞİ İLE FEDERASYONUN ONURSAL BAŞKANLIĞI’NA SEÇİLDİ.
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ ÇARŞILARININ TEK RAKİBİNİN YİNE ÇARŞILAR OLDUĞUNU BELİRTEREK, “BİZ ECDAT EMANETİ OLAN BU ÇARŞILARIMIZA SAHİP ÇIKIP, ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPILIM, ONLAR AÇABİLİYORLARSA İSTEDİKLERİ YERE AVM AÇSINLAR” DEDİ.

BURSA – Tarihi Çarşılar Federasyonu’nun birinci Olağan Genel Kurulu’nda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, oy birliği ile Federasyonun Onursal Başkanlığı’na seçildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi çarşılarının tek rakibinin yine çarşılar olduğunu belirterek, “Biz ecdat emaneti olan bu çarşılarımıza sahip çıkıp, üzerimize düşeni yapılım, onlar açabiliyorlarsa istedikleri yere AVM açsınlar” dedi.

Aralarında İstanbul, Bursa ve İzmir’in de bulunduğu 7 ilde faaliyet gösteren çarşıların bir araya gelmesiyle kurulan Tarihi Çarşılar Federasyonu, Birinci Olağan Genel Kurulu’nu İstanbul’da yaptı. Kurucu Başkanlığını Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇHB) Başkanı Muhsin Özyıldırım’ın üstlendiği federasyonun genel kuruluna Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Başkan Altepe, verilen bir önerge üzerine oy birliği ile federasyonun Onursal Başkanlığı’na seçildi. Çarşıların bulundukları şehirlerin kalbi konumunda olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, çarşı ne kadar düzenli ve hareketli olursa, şehirlerin de o kadar canlı olacağını, şehrin vitrini olan çarşılarda düzenin sağlanması için de örgütlenmenin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Küçük adımlarla büyük sonuçlar alınır
Ecdat emaneti olan tarihi çarşıların gelecek nesle en güzel şekilde miras bırakmanın en önemli görevlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Çarşılar şehirlerin merkezi. Siyaset de burada konuşuluyor, ticaret canlılık da burada. Burada atılacak adımlar, tertip, düzen hareket tarzı, şehirleri de ülkeyi de etkileyecek. Onun için önemli. Bu değerleri gelecek kuşaklara miras olarak bırakmak bizim görevimiz. Büyük avantajımız var çünkü çarşı her zaman cazibe merkezi. Alışveriş merkezlerinin yaptığının çok azını biz yapsak çarşının rakibi olmaz. AVM’de nasıl bir disiplin varsa, sistem varsa bu çarşılarda da olmalı. Bursa’da biz göreve geldiğimizde 12 çarşı derneği vardı şimdi 42 dernek oldu. Her çarşı kendi kuralını koysun, önce esnaf kendi kuralını koysun kendi çarşısına, mesleğine sahip çıksın, düzen sağlansın. Altyapımız var, ecdat o kadar güzel sistem kurmuş ki kısmen onları takip etsek güzel mesafe alırız. Çarşının rakibi yine çarşı. Biz İşimizi iyi yapalım, onlar istedikleri yere açabiliyorlarsa AVM açsınlar. Tarihi çarşılar medeniyeti köklü şehirlerde var. Küçük adımlarla büyük mesafe alınacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı Muhsin Özyıldırım da her ne kadar farklı kentlerde olsalar da tarihi çarşıların ortak sorunları olduğunu belirterek, bu sorunların çözümünde ortak aklı kullanmak için böyle bir birliktelik sağladıklarını kaydetti.

b.şehir.jpgg

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …