Home EKONOMİ UYMSİB’İN YENİ BAŞKANI PROF. DR. SENİH YAZGAN OLDU

UYMSİB’İN YENİ BAŞKANI PROF. DR. SENİH YAZGAN OLDU

- Guncellenme Tarihi: 27 Kasım 2015 11:41
7 min read
UYMSİB’İN YENİ BAŞKANI PROF. DR. SENİH YAZGAN OLDU için yorumlar kapalı
0

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) yeni başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan oldu.

 

UYMSİB’in Çin’e kiraz ihraç izni konusunda canla başla çalıştığını hatırlatan Yazgan, “Birlik olarak en önemli hedeflerimizden birini gerçekleştirdik. Kiraz üretiminde dünya 1’incisiyiz. Üretimdeki başarımızı ihracatta da göstermeyi hedefliyoruz. Çin pazarının yollarının kiraza açılması ihracatımızı da önemli oranda artıracak” dedi.  

 

Türkiye’nin istihdam kaynağı olan yaş meyve sebze sektörünün önemli temsilcisi olan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB), yeni başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan oldu. Türk yaş meyve ve sebze ürünlerini dünya pazarlarına açmak amacıyla yoğun bir şekilde çalışmalarına devam eden UYMSİB’in yeni başkanlığına getirilen Prof. Dr. Senih Yazgan aynı zamanda Alara Tarım firmasında 1 yıldan fazla bir süredir yönetim temsilciliği görevini sürdürüyor.

 “UYMSİB yoluna kaldığı yerden devam edecek”

Bursa’da sektörün yakından tanıdığı isimlerden oluşan UYMSİB yönetim kurulu adına konuşan Prof. Dr. Yazgan şunları söyledi:  “UYMSİB yoluna kaldığı yerden devam edecek. Tüm projeleri yürütmeye devam edeceğiz. Görevime başladığım günlerde sektör adına ilk müjdeli haberimizi aldık. Artık Çin’e kiraz ihracı konusunda engeller ortadan kalktı. 2016 yılı ihracatta kiraz yılı olacak.”

 

“Çinliler Türk kirazının tadına hayran”

UYMSİB’in Çin ile ihraç izni konusunda önemli çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Prof. Dr. Senih Yazgan, “Geçtiğimiz yıl Çin’den gelen heyet, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte UYMSİB’de ağırlandılar. Türk kirazının tadına bakan Çinli heyetler kirazın tadına hayran kaldılar. Çinli Heyet’in Türkiye’deki temaslarının ardından ülkelerine döndüler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bilgi paylaşımlarının ülkelerine döndüklerinde de devam ettirdiler ve kiraz ihraç izni konusunda nihai sonuca ulaşıldı” dedi.

 

“Kiraz üretiminde dünya birincisiyiz”

Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğuna dikkat çeken Yazgan, UYMSİB olarak ihracatı da aynı dereceye getirmek istediklerini ifade etti.  “İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli” diye konuşan Prof. Dr. Senih Yazgan, Çin pazarına girmenin kiraz ihracatını coşturacağını söyledi.

 

Yazgan, UYMSİB’in, Çin’den sonra Japonya’ya kiraz ve Bursa Siyah inciri ihraç izni, yine Güney Kore ve Çin’e Bursa Siyah inciri ihracatı konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini ve bu konularda da kısa zamanda sektörün yüzünün güleceğini söyledi.

Prof. Dr. Senih Yazgan hakkında…

Prof. Dr. Senih Yazgan, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültürteknik Bölümü eğitiminden sonra, Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrenimine başladığı yıl Araştırma Görevlisi kadrosuna atandı. Prof. Dr. Senih Yazgan, yüksek lisans eğitimini tamamlayarak, Ziraat Yüksek Mühendisi unvanını aldı. 1993 yılında doktora öğrenimini tamamlayan Senih Yazgan, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak göreve başladı.

 

1998 yılında Doçent ve 2008 yılında Profesör kadrosuna atanan Senih Yazgan 27 Mart 2014 tarihinde emekliye ayrıldı. Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi ve Sulama Zamanının Planlanması konularında çalışan Yazgan, 8 bilimsel araştırma projesinde görev aldı. Ayrıca, Senih Yazgan’ın ulusal ve uluslararası olmak üzere 63 yayını bulunuyor.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Dündar’dan Kardeş Belediye Dangara’ya İade-İ Ziyaret

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçtiğimiz yıl kardeş belediye oldukları Taciki…