Home EKONOMİ İMSİAD FUAR GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

İMSİAD FUAR GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

- Guncellenme Tarihi: 11 Kasım 2015 10:51
9 min read
İMSİAD FUAR GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR için yorumlar kapalı
0

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), önceki günlerde İstanbul “CNR Emlak – Konut, İşyeri, Satınalma, Kiralama ve Finansman Fuarı”nı ziyaret etti.

İMSİAD ulusal ve uluslararasında önemli bir yer tutan fuarları gezmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda dünyanın en önemli fuarlarından sayılan Dubai ve Kuveyt fuarlarını ziyaret eden İMSİAD son olarak İstanbul “CNR Emlak – Konut, İşyeri, Satınalma, Kiralama ve Finansman Fuarı”nı ziyaret etti.

İMSİAD (1)

Bursalı firmalar da var…

Emlak sektörünün önde gelen firmalarının dev projeleriyle yer aldığı fuara İMSİAD adeta çıkarma yaptı. İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu önderliğinde yaklaşık 50 üyesiyle fuarı ziyaret eden İMSİAD, fuarda incelemelerde bulundu. İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, beraberindeki heyetle İMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Karaalp’in firması olan Alpiş İnşaat’ın ve İMSİAD Üyesi Ali Bostancı’nın firması Ali Bostancı İnşaat’ın yer aldığı standları gezmesinin yanında Bursalı firmalar Çalımlıoğlu ve Altınsoy Mermercilik’i de ziyaret edip iyi fuarlar diledi.

İnşaat sektörü artık içine kapanık değil…

Fuarla ilgili değerlendirmeler yapan İMSİAD Başkanı Namık ziya Mescioğlu, ulusal ve uluslararası fuarları gezerek Bursalı müteahhitlerin ufkunu açmayı ve inşaat sektörünü içine kapanık bir sektör olmaktan çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Güzel ve verimli bir fuarı daha geride bıraktıklarını belirten Mescioğlu, “Fuardan bilgilenmiş bir şekilde ayrıldık. Oldukça verimli bir fuar gezisi oldu. Bursa 6-10 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceğimiz gayrimenkul fuarında nasıl daha iyi bir organizasyon yapabiliriz bu konuda değişik fuarları görerek ufkumuzu açıyoruz. Yabancıya satışta kendimizi de yenilememiz söz konusu. Ulusal ve uluslararası birçok fuara gidiyoruz. Yeni trendlerive izledikleri yolları inceliyoruz. Bursa otomotivde tekstilde uluslararası olabiliyorsa inşaatta neden olmasın” dedi. 6-10 Nisan tarihlerinde Bursa’da yapılacak fuarla ilgili de bilgiler veren Mescioğlu, “6-10 Nisan tarihleri arasında Bursa’da yapacağımız organizasyonile İstanbul’dan sonraki en büyük fuarı yapmayı düşünüyoruz. İnanıyorum ki artık Bursalılarda bu fuarı bekliyorlar. Geçtiğimiz yıl 1 salonu ancak doldurabilmiştik ama bu yıl ekim ayı itibarı ile 2 salon doldu bile. 3. salon için çalışıyoruz. İstanbul’dan katılan firmalar da var. Geçtiğimiz yıl 36 ülkeden ziyaretçi taşımayı başarmıştık inanıyorum ki bu yıl çok daha farklı ülkelerden katılım sağlayarak bu sayıyı arttıracağız” dedi.

İnşaatın yüzde yüzü katma değer…

Geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllücü’ye Bursalı müteahhitlerle buluşturduklarını ve toplantı sonrası tüm ülkeyi ilgilendiren önemli bir kararın alınmasında öncülük ettiklerini belirten Mescioğlu, İMSİAD’ın güçlü bir dernek olduğuna da vurgu yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ilk kez İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) tarafından dile getirilen ve yürürlüğe girmesi halinde Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe birçok probleme sebep olacağı öngörülen Yeni Tip İmar Yönetmeliği’nin, 2016 sonunda yürürlüğe gireceğini müjdelediği toplantıyla ilgili konuşan Mescioğlu, “Şimdi seçimler bitti yeni hükümet kurulup ve yeni bir bakan seçilecek. İMSİAD olarak bizim yapacağımız ilk işlerden biri de bu konunun takip edilmesi olacaktır. Bir sanayi malı ürettiğimizde onun yüzde 20-30’unu kendi katkımızla üretip gerisini dışarıdan getirip tekrar dışarı satabiliyoruz. Belki birçok satışımızı da iç piyasaya yapıyoruz. Bu yüzden gerçek katma değeri olmayabiliyor bu ürünlerin. Ama bizim ürünlerimizin yüzde yüzü katma değer oluyor. Ürün de parası da ülkemizde kalıyor. Çok farklı bir sektördeyiz. Bunun karşılığını sanayi veya turizm ürününden daha fazla alma kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Kosgeb desteği…

Bursalı firmaların fuarda olmasını da değerlendiren Mescioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: Üyelerimizden Ali Bostancı ve Alpiş İnşaat fuarda yer alıyor. Kendilerinin standlarını ziyaret ederek destek olduk. Ayrıca Bursa’nın diğer önemli firmalarından olan Çalımlıoğlu ve Altınsoy Mermercilik firmalarının da standlarını gezerek hayırlı fuarlar diledik. Birbirimize destek olmak zorundayız. Herkese ulusal ve uluslararası fuarlara katılmayı öneriyorum. Ayrıca yaptığımız çalışmalarla sektörümüz Kosgeb’ten destek alır hale geldi. Ulusal veya uluslararası fuarlarsa katılırsanız Kosgeb’den de destek alabiliyorsanız bundan faydalanmanızı öneririm.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer Belediyesi Güngören’de Güneş Enerji Santrali’ni Hizmete Açtı

Nilüfer Belediyesi tarafından hayata geçirilen Güngören Güneş Enerji Santrali düzenlenen t…