Home GÜNCEL EN SAĞLIKLI MEYVE ZEYTİN MEYVE SUYU DA ZEYTİNYAĞIDIR

EN SAĞLIKLI MEYVE ZEYTİN MEYVE SUYU DA ZEYTİNYAĞIDIR

- Guncellenme Tarihi: 9 Kasım 2015 10:25
5 min read
EN SAĞLIKLI MEYVE ZEYTİN MEYVE SUYU DA ZEYTİNYAĞIDIR için yorumlar kapalı
0

Gemlik Belediyesi’nin Gemlik Kent Konseyi ile birlikte organize ettiği 1. Uluslararası Zeytin Festivali Kapsamında organize edilen panele katılan Prof. Dr. Canan Karatay, en sağlıklı meyvenin zeytin, meyve suyunun da zeytinyağı olduğunu söyledi. Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Merkezinde düzenlenen panele katılan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının faydaları konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Zeytin ve Zeytinyağı dostu olarak bilinen ve her zaman böyle anılmak istediğini ifade ederek konuşmasına başlayan Canan Karatay, Zeytin ve Zeytinyağının Altın ve Altın Suyu olduğunu vurguladı.

GEMLİK (1)

Gemlik Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Belediye Başkanvekili Ercan Barutçuoğlu, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim’in de katıldığı panelde Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu, İspanyol Zeytin Üreticileri Birliği Yetkilisi Manuel Nunez Moreno ve Adem Minare’de konuşmacı olarak katıldı.

Zeytinin faydalarını anlatan Prof. Dr. Canan Karatay, anti oksidan ve anti inflamatuarlar açısından zengin olan Zeytin ve Zeytinyağının doğanın bize bahşettiği anne sütü olduğunu kaydetti. Anti bakteriyel olan zeytinin ağrı kesici ve ülseri tedavi edici faydalarını da masaya yatıran Canan Karatay, midede doğal olarak bulunan 11 kötü bakterinin en az 8’ini tedavi edip yok etmede de zeytin ve zeytinyağının büyük önemi olduğunu bildirdi. Kalori açısından da 20 zeytinde 100 kalori bulunduğunu ve omega 9 olarak zeytinin önemini ifade eden Karatay, Gemliklilere ve Türkiye’ye de bir öneride bulundu. “Her doğan çocuk adına bir zeytin fidanı dikin” diye konuşan Canan Karatay, 2 bin yıl yaşayan zeytin ağaçlarının kesilmemesi gerektiğine de işaret ederek, dünya kıtlık çekerken zeytin ağaçları olan ülkelerin ayakta kalmayı sürdüreceğini vurguladı.

Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu’da, Gemlik Coğrafi işareti konusunda bilgiler verdi. Coğrafi işaretlerin ünlenmiş yöresel ürünlerle ilgili olduğunu hatırlatan Dokuzlu, ünlü yöresel ürünlerin rant yaratması sonucu taklitlerinin de çoğaldığını anlattı. Gerçek ürün üreticilerinin zarara uğramaması için eski Mısır’dan beri uygulanan Coğrafi işaret belgesinin Türkiye’de 180 ürüne yönelik alındığını, 210 ürünün de sırada beklediğini söyledi. Doç. Dr. Canan Dokuzlu, mahreç ve menşei arasındaki farklar konusunda da bilgiler vererek, coğrafi işaret belgesine rağmen ürün taklitlerinin satışını yapan firmaları da teşhir ederek, birçok firma ile de yasal sürecin sürdüğüne dikkat çekti.

İspanyol Manuel NunezMorenoKoopiratifleşme konusunda açıklamalarda bulundu. Zeytin Üreticisi AdemMinare’de Gemlik Zeytini hakkında bilgiler verdi. Panel sonrasında Prof. Dr. Canan Karatay’a plaketini Kaymakam Mustafa Altıntaş, Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu’ya plaketini de Belediye Başkanvekili Ercan Barutçuoğlu takdim etti.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Londra’nın Piccadily Caddesi, Ramazan ayı için süslendi

On binlerce ışıktan oluşan konsept, bağışlarla yapıldı. Belediye Başkanı Han, katkıda bulu…