Home EKONOMİ MARMARABİRLİK ÜRÜN ALIM FİYATLARINI AÇIKLADI

MARMARABİRLİK ÜRÜN ALIM FİYATLARINI AÇIKLADI

- Guncellenme Tarihi: 2 Kasım 2015 15:16
7 min read
MARMARABİRLİK ÜRÜN ALIM FİYATLARINI AÇIKLADI için yorumlar kapalı
0

Marmarabirlik, 2015-2016 iş yılı ürün alım kampanyasında tavan fiyatı 180 dane için 7.90 TL olarak belirlerken, taban fiyatı ise 410 dane için 3.25 TL olarak karara bağladı. Başkan Asa, “Üreticiye ince danede yüzde 75’e varan rekor bir artış yaptık” dedi.

Bu yıl zeytinin erken olgunlaşması nedeniyle ürün alımlarına 26 Ekim’de başlayan Marmarabirlik, 2015-2016 ürün alım fiyatlarını açıkladı. Alım kampanyasında tavan fiyat 180 dane için 7.90 TL olarak belirlenirken, taban fiyat ise 410 dane için 3.25 TL olarak karara bağlandı. Taban fiyattaki artış oranı, bir önceki yıla göre yüzde 75’e ulaşmış oldu. Yağlık zeytin fiyatı ise 2.70 TL olarak belirlendi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, zeytinin erken olgunlaşması nedeniyle ürün alımlarına erken başladıklarını belirterek, kampanya kapsamında beyan edilen ürün miktarının 50 bin ton olduğunu söyledi.

“İSTİKRAR MARMARABİRLİK’E DE YANSIDI”

Alım fiyatlarının üreticinin elindeki ürüne göre belirlendiğini ifade eden Asa, “Türkiye’de yaşanan istikrar Marmarabirlik’e de yansıdı. Geçtiğimiz yılın fiyatlarına göre bu yıl orta danede yüzde 45, ince danede ise yüzde 75’e varan rekor bir artış yapıldı. Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak bugüne kadar verdiğimiz sözlerin tamamını yerine getirdik. Kampanya öncesinde taban ve orta danede iyileştirme yapacağımızı söylemiştik. Üreticimizin elindeki ürünün daha fazla olan kısmına büyük bir artış yaparak, üreticimizin kazancını artırmayı hedefledik” diye konuştu.

Asa, ortakların fiyatlar açıklanmadan ürün teslimatı yapmasının Marmarabirlik’e duyulan güvenden kaynaklığını da vurgulayarak, “Ortaklarımız sesimize kulak vererek kooperatifine sahip çıkmıştır. Marmarabirlik’in kazanması, ortaklarımıza sadece günlük kazanç değil, uzun vadede fayda sağlayacaktır” dedi.

45 BİN TONA 192 MİLYON TL ÖDENECEK

Bu yıl 180 dane zeytine tavan fiyat verildiğini ifade eden Asa, alım fiyatlarını şöyle açıkladı:

“Fiyatlar tavan fiyatta 180 dane için 7.90 TL, tabanda 410 dane için 3.25 TL, yağlıkta ise 2.70 TL olarak belirlendi. Marmarabirlik olarak 2015-2016 yılında toplam 45 bin ton sofralık zeytin alımı için 192 milyon TL’lik bir bütçeyle yola çıktık. Alınan ürünün durumu ve tutarı değerlendirildikten sonra, ürün alım bedellerinin yüzde 60’ı peşin ödenecek, kalan kısmı da kampanya bittikten sonra değerlendirilecektir. Marmarabirlik’in ürün ödemeleriyle ilgili herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır.

“YAĞLIKTA FİYAT DEĞİŞEBİLİR”

Yağlık zeytin fiyatları ise daha önce de söylediğimiz gibi günün piyasa koşullarına göre revize edilebilecektir. Aynı zamanda yağlık zeytin bedelleri, her hafta cuma günü ödenecektir. Ortaklarımız 2015-2016 ürün alım fiyatlarını değerlendirdiğinde, Marmarabirlik Yönetim Kurulu’nun, üreticinin alın teri ve emeğinin karşılığını tam anlamıyla verdiğini göreceklerdir.”

“KOTAYI ORTAKLAR KALDIRMIŞTIR”

Başkan Asa, 2015-2016 ürün alım döneminde kota sorununun ortadan kalktığını vurgulayarak, “Marmarabirlik olarak yaklaşık 5 yıldır ortaklarımızın gerçekçi beyan vermeleri konusunda birçok kez çağrıda bulunmuştuk. Gelinen tabloya baktığımızda demek ki kota kalkabiliyormuş. Gerçekçi ürün beyanı ile ortaklarımız kotayı kendileri kaldırmıştır. Bundan sonraki süreçte de alım ve satış planlarımızı sağlıklı bir şekilde hayata geçirebilmemiz için, ortaklarımızın beyan ettikleri ürünü kooperatiflerine düzenli bir şekilde teslim etmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Asa, ayrıca rekolte beyanı vermeyen ortaklardan ana sözleşme gereği ürün alımı yapılmayacağına da dikkat çekerek, rekolte beyan etmeyip ürün teslimatı yapamayacak olan ortakların, ilgili kurumlardan rapor alarak, kooperatiflerine teslim etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …