Home EKONOMİ İMSİAD İSTEDİ, BAKAN GÜLLÜCE AÇIKLADI

İMSİAD İSTEDİ, BAKAN GÜLLÜCE AÇIKLADI

- Guncellenme Tarihi: 26 Ekim 2015 10:53
6 min read
İMSİAD İSTEDİ, BAKAN GÜLLÜCE AÇIKLADI için yorumlar kapalı
0

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ilk kez İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş adamları Derneği (İMSİAD) tarafından dile getirilen ve yürürlüğe girmesi halinde Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe birçok probleme sebep olacağı öngörülen Yeni Tip İmar Yönetmeliği’nin, 2016 sonunda yürürlüğe gireceğini müjdeledi.

İMSİAD (2)

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, bu konuyu uzunca bir süredir dile getirdiklerini hatırlattı. Bu konuyu son olarak Sheraton Hotel’dedüzenledikleri bir toplantıda Bakan Güllüce’ye aktardıklarını kaydeden Mescioğlu, “Hemen bizim toplantımızın akabinde sayın bakanımız bu uygulamanın 2016 sonunda yürürlüğe gireceğini müjdeledi. Bizler de sektörümüz için böylesi bir müjdeye önayak olduğumuz için çok mutluyuz. Sektörümüz açısından alınan bu karar oldukça önem arz ediyor. Bizim tek temennimiz, seçimin ardından oluşacak olan yeni hükümetteki bakanımızla birlikte masaya oturup, daha uygun bir yönetmeliğin hazırlanmasını sağlamak olacak” dedi.

Mescioğlu, “Çok zorluk yaşayacaktık”

Mevcut imar yönetmeliğinin de birçok problemi olduğunu ancak bu haliyle bile iş gördüğünü belirten İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, “Biz şuan mevcut olan yönetmelikte de oldukça büyük problemler yaşıyoruz. Birçok eksiğinin olmasına rağmen bu haliyle de iş yapabiliyoruz. Eğer yeni yönetmelik birkaç ay sonra yürürlüğe girmiş olsaydı, sektörümüzü ciddi problemler bekliyor olacaktı. Şimdi sıra,her ilin kendi coğrafi ve iklimsel özelliklerine göre yönetmeliğe sahip olması ve o şekilde yönetilmesini sağlamakta.Tekrar söylüyorum bu yönetmelik ertelenmeseydi çok zorluk yaşayacaktık” diye konuştu.

Mescioğlu, “Mevcudun da eksiklikleri var”

Her ilin kendine has özellikler barındırdığını ve bu yüzden de yeni yönetmeliğin bir takım değişikliklere ihtiyaç duyduğunu düşündüklerini söyleyen Mescioğlu, “Yürürlükte olan yönetmelik bütün Türkiye’de geçerli. Biz, Bursa’da eğimli arazide inşaat yapıyorken, Konya’daki meslektaşlarımız düz arazide inşaat yapıyorlar. İşte problem de burada başlıyor. Birçok açından farklılık bulunan bu iki ildeki inşaatçılar, yani bizler aynı yönetmelikle bina üretemeyiz. Bu mümkün değil. Tüm şehirleri aynı yönetmelikle yönetmeye kalkarsanız, örnek olarak yaz ayları kısa olan illerimiz olduğu gibi, uzun olan illerimiz de var.Şimdi her ilde evlernedenaynı balkon hakkına sahip olsun? Bizce farklılık olması lazım. Sonuçta illere göre iklim, arazi coğrafi koşulları değişiyor. Konuya bu şekilde bakılmasını sağlamaktı bizim hedefimiz. Sanırım bu hedefe kısmen ulaştık. Ama daha da kat edeceğimiz yol var. İnşallah daha da güzel sonuçlar alacağız” ifadelerini kullandı.

İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, sözlerini bu yönetmeliğin ileri bir tarihte yürürlüğe girmesi konusunda kendilerine destek veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ederek tamamladı.

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Düdüklü Tencere!

  3 Uçak dolusu insanımız, arabalarla Almanya-  Berlin de maç izleme sahnesinde; “Almanlar b…
 • Zengin Gettolar!

  Çarşı-Pazardaki yangına cep de dayanmazken, Asgari ücret 17 bin 2 lirayken, açlık sınırı 1…
 • Elektriğe Yüzde 38 Zam!

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yeni tarife 1 …
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…