Home EKONOMİ MÜSİAD BURSA ŞUBESİ PROF. DR. MEHMET YÜCE’Yİ AĞIRLADI

MÜSİAD BURSA ŞUBESİ PROF. DR. MEHMET YÜCE’Yİ AĞIRLADI

- Guncellenme Tarihi: 22 Ekim 2015 12:02
9 min read
MÜSİAD BURSA ŞUBESİ PROF. DR. MEHMET YÜCE’Yİ AĞIRLADI için yorumlar kapalı
0

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği(MÜSİAD) Bursa Şubesi;Hizmet, Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

MÜSİAD (1)

Hizmet, Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu Toplantısı’na MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkanı Mutlu Olağaner, Hizmet, Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu Başkanı Mahmut İnan, MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcileri, avukatlar ve mali müşavirler katılım gösterdi.

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin konuşmacı olarak katılarak ‘Vergi Mevzuatı ve Sorunları’nı ele aldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Hizmet, Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu Başkanı Mahmutİnan, “Çağımızda hizmet sektörünün gelişmişliği, o ülkenin refah kriteri olarak görülmektedir.Dünyada Hizmet sektörünün ekonomideki payı giderek önem kazanıyor.Ülkemizde hizmet sektöründeki istihdam oranı yüzde 51 iken bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 70’ler civarındadır. Bu alanda ülkemizin hedefi, hizmet sektörünün toplam istihdam içindeki oranının gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 70’lerin üzerine çıkarmak olmalıdır” dedi.

İNAN: VERGİ KONUSUNDA HİZMET SEKTÖRÜ SIKINTILAR YAŞIYOR

Emek yoğun hizmet sektörüne,ülkemizdeki işsizliğin azaltılması ve gelişmiş ülkelerin hayat standartlarını yakalayabilmemiz için ciddi teşviklerin verilmesi gerektiğini düşündüklerini ifade eden İnan, “Hizmet sektörünün çok önemli problemleri var. Özellikle vergi konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ticari faaliyetlerimizi sürdürmek için satın aldığımız binek araçlar,ticari araç sınıfında görülmemekte ve bu nedenle binek araçlara ödediğimiz KDV direkt  olarak vergiden düşülememekte,birçok girdi maliyetinin gider olarak yazılamaması sonucu işletmelerimiz sadece devlete çalışan kurumlara dönüşmektedir.17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız deprem sonrası alınmaya başlanan ve hala devam eden peşin vergiler de yaşadığımız sıkıntılardan bir başkasıdır. İşletmelerin KDV alacakları da önemli bir sorun olarak göze çarpıyor.  Piyasada var olan uzun vadeler de işletmelerin tahsil edemedikleri kazançlar için vergi ödemeye  zorlandıklarından,bu durum vergi ödemelerini imkansız kılmaktadır.Bu sorunların hizmet sektörünün ekonomi içerisindeki önemini kavramış yetkililerce ele alınıp,bir program dahilinde çözülmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

PROF. DR. YÜCE: KANUNLAR ANLAŞILIR OLMALI

Prof. Dr. Mehmet Yüce de Türkiye’de Vergi Usul Kanunu’nda ciddi sorunların olduğuna dikkat çekti. Vergi mevzuatındankimsenin memnun olmadığını dile getiren Prof. Dr. Yüce, “Bu kadar kişinin mutlu olmadığı bir şeyi değiştirmek lazım.  Bu iradeyi ortaya koymalıyız” dedi.Türkiye’de Cumhuriyet’in ilanından bugüne kadar ortalama 2,5 yılda bir vergi affı çıktığını anlatan Prof. Dr. Yüce, “Hukuki Güvenlik İlkesi, kişinin tabii olduğu yükümlülükleri, kanunları önceden bilme hakkıdır. Kişi bunu bilmiyorsa ne yatırım yapabilir  vene de kendini güvende hissedebilir. Evrensel ilkelere göre kanunlar belirli ve anlaşılır olmalı. Her şeyi kanunla yazma hastalığından vazgeçmeliyiz. İçtihatlara önem vermeliyiz” dedi.

Vergide yaşanan bir diğer sorunun ise denetleme olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yüce, “Denetimin belli bir kuralı, ilkeleri ve evrensel normları olmalı. Denetimin mükellef üzerinde bir araç olarak kullanıldığını gözlemliyoruz. Bu da işletmelere ciddi zararlar veriyor.  Cezalandırmak bir amaç değil, araçtır. Ölçülülük ilkesine uymadığınız zaman mükellefi bitirirsiniz. Mükellefe dükkan kapattırılmamalı.  Vergi mükellefi potansiyel hırsız olarak görülmemeli. ‘Mükellefin verdiği bilgi doğrudur.’ Anlayışını oturtmamız gerekiyor. Mükellef işletmeyle ilgili hangi tür harcama yapıyorsa, bu harcamalarını gider olarak göstermesine izin vermeliyiz. Ancak kanun, giderleri madde madde yansıtmış. Peki yazacağı gider kanunda yazılmadıysa, kanun koyucuların aklına gelmediyse ne olacak? Giderleri kanunla belirlemek mümkün değil.  Avrupa’da vergiyle ilgili güzel bir söz var: Vergi, ineği okşayarak sütünü sağma sanatıdır. Siz ineği huysuz hale getirirseniz, ürkütürseniz inek süt vermez. Onun için mükellefi korkutmamak lazım.  Ayrıca, son dönemlerde çok sayıda denetim elemanı da yetiştirmeden işe aldık. Denetim elemanlarının bilgi yetersizliğinden dolayı da işletmeler ciddi  zararlar görüyor” diye konuştu.

Toplantının ardından MÜSİAD Bursa Şubesi Hizmet, Danışmanlık ve Eğitim Sektör Kurulu Başkanı Mahmut İnan, Prof. Dr. Mehmet Yüce’ye günün anısına plaket takdim etti.

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Düdüklü Tencere!

  3 Uçak dolusu insanımız, arabalarla Almanya-  Berlin de maç izleme sahnesinde; “Almanlar b…
 • Zengin Gettolar!

  Çarşı-Pazardaki yangına cep de dayanmazken, Asgari ücret 17 bin 2 lirayken, açlık sınırı 1…
 • Elektriğe Yüzde 38 Zam!

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektriğe yüzde 38 zam geldiğini duyurdu. Yeni tarife 1 …
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…