Home GÜNCEL KARACABEY SEMPOZYUMU BAŞLADI…

KARACABEY SEMPOZYUMU BAŞLADI…

- Guncellenme Tarihi: 1 Ekim 2015 15:18
9 min read
KARACABEY SEMPOZYUMU BAŞLADI… için yorumlar kapalı
0

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksek Okulu tarafından birlikte düzenlenen “Karacabey Sempozyumu” başladı.

Karacabey’in sorunlarının çözümüne yönelik önerilerde bulunmak ve gelecek vizyonunun belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen sempozyumda Karacabey’in, tarihi kültürel ve sanatsal değerleri, doğal kaynakları, çevre ve turizm değerleri, tarım ve hayvancılığı, eğitimi, sağlık ve sportif yönü, kentleşmesi, sosyal yapısı, sanayi, ticaret ve ekonomik yapısı ele alınıyor.

KTSO salonlarında gerçekleştirilen Karacabey Sempozyumu’nun açılışında konuşan Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, İstanbul-İzmir-Çanakkale güzergâhında geçiş noktası olan ilçemiz, bereketli toprakları ve sayısız değerleri ile herkes tarafından tanınmakta ve bilinmektedir. Kısa zamanda tamamlanacak İzmit-İzmir otoyolu ve hızlı tren, ilçemizin Bursa ve Balıkesir’i birleştirecek kesişme noktasında yer almasını sağlayacaktır. Bu yatırım ile Bursa’nın genişleme istikametinde olan ilçemiz, İstanbul’un yeniden yapılandırılması projeksiyonunda gelecek yatırımlara kapısını açarak Güney Marmara’nın üretim ve lojistik üssü olmaya adaydır” dedi.

Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak ve Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tayar’ın organizasyon anlamında verdikleri bilgilerden sonra Karacabey TSO geçmiş dönem Meclis Başkanı ve Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarık Tezel de Sütaş’ın çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

KARACABEY BELEDİYE BAŞKANI ÖZKAN: KARACABEY’İN DEĞERLERİNİN BİLİNMESİNİ SAĞLAMALIYIZ

Sempozyumun açılış konuşmaları bölümünde konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da, önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtirken, “Karacabey denince akıllara ilk olarak soğan, domates, salça, Yeniköy (boğaz) ve Karacabey’in lojistik konumu gelmektedir. Ama Karacabey değişiyor. Bu nedenle önce Karacabeylilerde Karacabey’in değerlerinin bilinmesini sağlamalıyız. Karacabey markasını arttırmamız, kentlilik bilinci ve aidiyet hissini oluşturmamız ve Karacabey’i kentlerin, şehirlerin rekabetinde ön plana çıkartmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu da Karacabey’in yüzyıllardır hep üretim faaliyetinin içinde olduğunu belirtirken, “Karacabey’i yeni fırsatlar bekliyor, üretimin daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

UÜ REKTÖRÜ PROF. DR. ULCAY: KARACABEY ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEK

Bu bölümde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da, bölgesel kalkınmanın planlamada önemli yerinin bulunduğunu hatırlattıktan sonra, küresel düşünüp yerelde harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay konuşmasını şöyle sürdürdü;“Otoyol projesi Karacabey’in fırsatlarını arttıracak, ileri teknoloji OSB de Karacabey’i daha önemli bir çekim merkezi haline getirecektir. 3. jenerasyon yeni limanın bu bölgeye, Karacabey ile Bandırma arasına kurulması gerekiyor. Üniversite olarak biz bu konuları önemsiyoruz. Bilhassa bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutladığımız Karacabey Meslek Yüksekokulu da çok değişik alanlarda Karacabey’e önemli kazanımlar sağlamaktadır.”

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ KARLIK: KARACABEY’İN 50 YILI PLANLANACAK

Sempozyumun açılış bölümünde son olarak konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da, toplantıda ele alınacak konularla Karacabey’in gelecek 50 yılının planlanacağını belirtirken, “Karacabey Bursa’ya her anlamda önemli katkılar sağlanan bir ilçemizdir. Bu nedenle Bursa Büyükşehir Belediyemiz Karacabey’e bu yıl 13 milyon TL’lik bir yatırım yapmıştır ve yıl sonuna kadar bu yatırım tutarı 50 milyon TL’yi bulacaktır. Ayrıca arıtma tesisi için 40 milyon TL, içme suyuna 60 milyon TL ve kanalizasyon ile yağmur suyuna da 90 milyon TL olmak üzere toplam 190 milyon TL’lik yatırım ile Karacabey’in gelecek 50 yılı planlanmakta ve geleceği garanti altına alınmaktadır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından araştırmacı-tarihçi yazar Şaban Yalazı’nın başkanlığında gerçekleştirilen“Karacabey’in Dünü Bugünü ve Geleceği” başlıklı panelde ise Prof. Dr. İsmet Arıcı, BEBKA Planlama Uzmanı Serhat Karasungur, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı ve Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy farklı alanlardaki sorunları ve çözüm önerilerini ele aldılar.

2 gün boyunca toplam 45 bildiri ve tebliğin sunulacağı Karacabey Sempozyumu 3 Ekim 2015 Cumartesi günü yapılacak olan Teknik ve Kültürel Gezi ile sonlanacaktır.

 

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Kahramanmaraş’ta depremden 31 saat sonra 15 aylık bebek enkazdan çıkarıldı

Büyük yıkımın yaşandığı Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından Menderes Mahallesi&#…