Home GÜNCEL Başkan Asa’dan “halkalı leke” uyarısı

Başkan Asa’dan “halkalı leke” uyarısı

- Guncellenme Tarihi: 1 Ekim 2015 13:05
4 min read
Başkan Asa’dan “halkalı leke” uyarısı için yorumlar kapalı
0

Marmarabirlik Başkanı Asa, yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında halkalı leke ve mantar hastalığı görülebileceğini belirterek, üreticileri hastalıklara karşı ilaçlama yapmaları konusunda uyardı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yağışlı hava nedeniyle zeytin ağaçlarında görülebilecek hastalıklara karşı ilaçlama yapılması konusunda uyarıda bulundu. Yağışlı havanın ardından rutubetli bir ortam oluşacağı için zeytin ağaçlarında halkalı leke veya mantar hastalıklarının görülebileceğini vurgulayan Asa, ürün kaybı olmaması için üreticilerin mutlaka ilaçlamaya başlaması gerektiğini bildirdi. Başkan Asa, son yıllarda halkalı leke hastalığının değişen iklim koşulları nedeniyle yaygınlaştığına işaret ederek, ortak üreticilerin ürün kaybı yaşamasının en büyük sebeplerinden birinin hastalıktaki artış olduğunu söyledi.

“BAKIRLI PREPARATLAR KULLANIN”

Zeytin hasat döneminin yaklaştığını anımsatan Asa, “Marmarabirlik teknik ekiplerinin kooperatif bölgelerinde yaptığı incelemeler neticesinde, rekoltede bir önceki yıla göre artış görülmüş ve yaklaşık 100 bin tonluk rekolte tahmini yapılmıştır. Ancak bugünlerde yoğun yağışlı havanın etkisiyle zeytin ağaçlarında halkalı leke veya mantar hastalığı görülmesi ihtimali yüksektir. Halkalı leke hastalığı, yaprak ve ürün dökülmelerine neden olarak gelecek yıl da ağacın ürün vermemesine yol açar. Mantar hastalığı ile mücadele edilmediğinde de ağaçta dökülmeler görülür. Üreticilerimizin mağdur olmaması için halkalı leke ve mantar hastalığına karşı göztaşı gibi bakır içeren preparatlarla mücadele yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra zeytin sineği mücadelesine de bu dönemlerde daha çok dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

“KREDİ LİMİTLERİNİ ARTIRABİLİRİZ”

Başkan Asa, ortakların Marmarabirlik’e bağlı 8 kooperatiften gerekli zirai ilaçları temin edebileceklerini de belirterek, üreticilerin konuyu önemsemeleri ve kooperatiflerdeki ziraat mühendislerinden bilgi alarak ilaçlama yapmaları gerektiğini söyledi. Marmarabirlik’te tüm çalışmaların üreticinin daha fazla kazanması için yapıldığını vurgulayan Asa, “Önümüzdeki dönemde ortaklarımızın zirai ilaç kredi limitlerini daha da artırmayı hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa’da Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmalar kaps…