Home GÜNCEL Sofralık zeytin için güç birliği

Sofralık zeytin için güç birliği

- Guncellenme Tarihi: 1 Eylül 2015 14:24
8 min read
Sofralık zeytin için güç birliği için yorumlar kapalı
0

Bursa’daki ziraat odaları başkanlarından zeytin ve zeytinyağında ithalata karşı çıkan Marmarabirlik’e destek geldi. Oda başkanları, üreticiler adına lobi faaliyetlerini yürütmek üzere sektör temsilcilerinden oluşan bir dernek kurulmasına karar verdi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin (EZZİB) Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithalat talebine karşı çıkan Marmarabirlik’e Bursa’daki ziraat odaları başkanlarından da destek geldi. Bursa’da zeytin üretimi yapılan kooperatif bölgelerinin ziraat odası başkanları, Marmarabirlik’te bir araya gelerek, zeytin ve zeytinyağı ithalatının üreticiye vereceği zarara dikkat çekti. Osmangazi, Nilüfer, İznik, Orhangazi, Gemlik ve Mudanya Ziraat Odaları Başkanları, sektör temsilcilerinin, üreticiler adına lobi faaliyetlerini yürütmek üzere bir dernek çatısı altında toplanmasına karar verdi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Başköy Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda, ziraat odaları başkanlarına EZZİB’in Bakanlık’a sunduğu ithalat talebine ilişkin bilgi verdi. Marmarabirlik olarak süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Asa, “Üreticileri temsil eden sivil toplum örgütlerini, ithalat konusunda hem fikir olmaya davet ediyorum. Bütün siyasi parti temsilcilerimizin de konuyu sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu üreticinin her zaman yanında olan AK Parti Bursa Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Şahin’e de ayrıca teşekkür etmek isterim.

“İTHALAT YERİNE TEŞVİK VERİLSİN”

Çözüm önerisi olarak, sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe ithalatı açmak yerine, üretime müstahsil makbuzu karşılığında teşvik verilmesi, hem üreticimiz hem de sektör için çok yönlü fayda sağlayacaktır” diye konuştu. Sektör sorunlarının çözümü için tüm taraflarla bir araya gelmeye hazır olduklarını söyleyen Asa, şöyle devam etti: “Marmarabirlik’in alımlarını gerçekleştirdiği faaliyet bölgesinde daha güçlü bir lobi çalışması yürütmek ve üreticinin haklarını savunmak amacıyla ziraat odaları ve derneğe üyelik şartlarını taşıyan sektör temsilcileri ile birlikte ortak bir platform oluşturulmasına karar verdik. Önümüzdeki süreçte bu oluşuma yönelik çalışmalara devam edeceğiz.”

“ÜRETİCİ DERNEĞİ KURALIM”

İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu da üreticilerin sorunlarının çözümü için sektör temsilcilerinin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. Mutlu, “Zeytin işiyle uğraşan sektör temsilcileri bir araya gelmeli ve yasal mevzuatı olan bir zeytin-zeytinyağı üretici derneği oluşturulmalı. Birlikten kuvvet doğar. Sorunlarımızı ancak el ele vererek çözebiliriz” dedi.

“MARMARABİRLİK’İN YÜKÜ HAFİFLER”

Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik ise kurumlar arasındaki ortak çalışmaların her zaman üreticinin lehine olacağına işaret ederek, “Marmarabirlik’in üst kuruluşu olarak ortak menfaatler için lobi çalışmalarını yürütecek bir oluşum kurulup, bu oluşumun da Marmarabirlik’in yükünü hafifletmesi gerekiyor” diye konuştu. Çelik, alınan bilgilere göre, Tarım Bakanlığı’nın zeytin ve zeytinyağı ithalatına ilişkin ilgili genel müdürlüklerden görüş istemesinin sektör adına üzüntü verici olduğunu da ifade etti. Çelik, ayrıca zeytin üreticisinin ağaç başına verimliliğini artırmak ve maliyetlerini düşürmek için çeşitli bilinçlendirme seminerleri düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“DOĞRU REKOLTE TAHMİNİ YAPABİLİRİZ”

Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere de ziraat odalarının Marmarabirlik ile beraber yürüttüğü rekolte tespit çalışmalarına Tarım İl Müdürlüğü’nün de dahil edilmesi gerektiğini belirterek, böylece Güney Marmara Bölgesi’ndeki rekolte tahmininde daha net ve doğru sonuçlara ulaşılacağını kaydetti.

“BÖLGESEL ALIM YERLERİ OLUŞMALI”

Marmarabirlik’in birçok noktada ürün alımı yaptığını vurgulayan Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner ise kilogram başına yüksek alım maliyetlerinin düşürülebilmesi için üretim miktarları dikkate alınarak, kooperatif bölgelerinde merkez alım yerleri oluşturulması gerektiğini söyledi.

“MARMARABİRLİK İYİYE GİTMEKTEDİR”

Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey de “Toplantılarda gördük ki Marmarabirlik gerek satış, gerekse ihracat rakamları itibariyle gayet iyiye gitmektedir. İnanıyoruz ki Marmarabirlik’in yakaladığı bu başarılar yakın zamanda üreticiye de yansıyacaktır” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

300 Çocuk ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ Etkinliğinde Buluştu

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiği ‘Biz Bu Yaz Kütüphanedeyiz’ etk…