Home GÜNCEL Osmanlı’nın ilk tabhaneli Orhangazi Camiinde kazılar başladı

Osmanlı’nın ilk tabhaneli Orhangazi Camiinde kazılar başladı

- Guncellenme Tarihi: 13 Ağustos 2015 12:07
6 min read
Osmanlı’nın ilk tabhaneli Orhangazi Camiinde kazılar başladı için yorumlar kapalı
0

Osmanlının İlk Tabhaneli Camisi olan Orhangazi Camiinde kazılara başlandı. İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hıştıroğlu İznik Yenişehir kapı mevkiinde bulunan Orhangazi Camii ve Hamam kazılarını ziyaret etti. Kazılara ilk çapayı İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan vurdu.

Orhangazi Camii ve Hamamı kazıları Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz ve  ekibi tarafından sürdürülmekte.

Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Nuri Kılavuz yaptığı açıklama da “Osmanlı’nın ilk Tabhaneli Camisi Orhangazi Camisidir. Erken dönemin Osmanlı camileri içinde özel bir yeri olan bu yapı grubu Anadolu Türk mimarisinde ilk olarak Bursa yöresinde ve Orhan Gazi döneminde (1326 – 1362) ortaya çıkmıştır. İznik Orhangazi Camide bu yapıların ilkidir. Caminin iki yan mekanında misafirlerin kalması için bulunan bölümler mevcuttur” dedi.

Kazı incelemelerinden sonra İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı açıklamada ”

Sayın kaymakamım, bugün burada arkeologlarımız tarafından bir ön çalışma yapılıyor. Burası Büyükşehir belediyemiz tarafından kamulaştırılması gerçekleştirilmek üzere Bursa Büyükşehir Belediyesinin sunumu ile Anıtlar Kurulundan geçti. Önümüzde ki günlerde de burada Orhan camiinin ortaya çıkarılması ile ilgili bir çalışma başlanacak. Az evvel arkeolog arkadaşımızın da söylediği gibi Osmanlıların 700 yıllık bir caminin kalıntıları var şuanda. İnşallah kısa zamanda burası da insanların hizmetine sunulacak. Bu çalışmayı gerçekleştiren arkeologlarımıza, turizm bakanlığımıza ve kültür bakanlığımıza ve müze müdürümüze teşekkür ediyorum. İnşallah çok kısa süre içerisinde insanlığın hizmetine sunulmuş olacak” dedi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise ” Belediye başkanımıza ve kazı ekip başkanımıza, müze müdürümüze bizlere bugün bu rehberliği yaptıkları için teşekkür ediyorum. Gerçekten tarihimize özellikle Osmanlı tarihine ait ilk defa barındırdığını hocamızın da ifadesinden anladık. Orhangazi Camii yapısının içerisinde bulunmak bile başlı başına heyecan verici bir durum. Az önce hocamın bana vermiş olduğu çini yapılı parçada en eski çini Osmanlı yapısı olduğu tahmin ediliyor. Caminin yine Osmanlı döneminde yapılan ilk Tabhaneli (Yan mekanlı) Cami olması da çok önemlidir. Orhangazi Camii, Hamamı ve Medresesinin inşallah ortaya çıkartılacak. Caminin ilklerden bir tanesi olması Türkiye, Bursa ve İznik için de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmalar da emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanına, İlçe Belediye Başkanımıza, Müze Müdürlüğümüze ve Karabük Üniversitesine ilçemiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra Orhangazi Camii, Hamamı ve Medresesi ayağa kaldırılacağı belirtildi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın, Almanya Hessen Eyaleti Bakanı Pentz’i Ağırladı

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Almanya Federal Cumhuriyeti Hessen Eyaleti Avrupa …