Home GÜNCEL Engelli Öğrenciye Tablet Hediye Edildi

Engelli Öğrenciye Tablet Hediye Edildi

- Guncellenme Tarihi: 3 Ağustos 2015 11:18
4 min read
Engelli Öğrenciye Tablet Hediye Edildi için yorumlar kapalı
0

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü kapsamında bilgisayar dağıtımına başlandı.
Protokolle uygulamaya konulan 3.El Projesi çerçevesinde Bursa’da yaşayan engelli öğrenci Fatih Çubukçu’ya cihaz ve tablet bilgisayarı teslim edildi. 3. El projesi kapsamında eğitim çağında olup eli veya kolu olmayan ya da fare kullanamayacak düzeyde el veya kolunu kullanamayan engelli öğrencilere özel olarak hazırlanan cihaz ve tablet bilgisayar dağıtımına başlandı. Üç yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrasında okula gidemeyecek duruma gelen ve Bursa’da evde eğitim görmeye başlayan Fatih Çubukçu da özel tablet bilgisayarına kavuştu. Kazada anne ve babasını kaybettiği için amcasının evinde yaşayan 15 yaşındaki ortaokul öğrencisi Fatih Çubukçu’nun bilgisayarı Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu ile Yıldırım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Gültekin tarafından teslim edildi.
Özel üretilmiş olan tablet bilgisayarların öğrencilerin eğitimine önemli katkı sunacağını belirten Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce ülke genelinde her tür kademedeki resmi okullarda öğrenim gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere, 3. El Projesi kapsamında engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı. Bakanlığımızca yürütülmekte olan bu projeden Bursa’da da 25 öğrencimiz yararlanıyor” dedi.
Geçirdiği kaza neticesinde anne ve babasını kaybettiği için yeğenini yanına alarak bakımını üstlenen amca Tevfik Çubukçu, “Fatih, üzücü kazadan sonra evde eğitim görmeye başladı. Bu eğitimler neticesinde önemli gelişim kaydetti. Fatih bu yıl lise tercihi yapacak. Bize verilen özel cihaz ve bilgisayar, Fatih’in eğitimine önemli katkı sağlayacak. Yetkililere çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye genelinde toplam 1000 öğrenciye özel cihaz ve tablet bilgisayar dağıtılacak. Engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet, özel üretilmiş olan bilgisayar faresi ve klavye yerine kullanılabilecek kafaya takılan gözlük ile engelli bireylerin tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmalarını sağlayacak.

Kaynak:Hürriyet.com

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Operasyon

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimler çerçevesinde vatandaşların …