Home GÜNCEL 6 Asırlık Külliye Gün Yüzüne Çıkıyor

6 Asırlık Külliye Gün Yüzüne Çıkıyor

- Guncellenme Tarihi: 3 Ağustos 2015 11:12
4 min read
6 Asırlık Külliye Gün Yüzüne Çıkıyor için yorumlar kapalı
0

Osmanlı sultanlarından 1. Murat’ın lalası Lalaşahin Paşa tarafından Mustafakemalpaşa ilçesinde yaklaşık 600 yıl önce yaptırılan ancak günümüze sadece türbe ile yıkık bir minaresi kalan külliyenin tüm yapılarıyla ihya edilmesi için Büyükşehir Belediyesi devreye girdi.
Tarihi ve kültürel miras çalışmaları sayesinde Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, merkeze yeni bağlanan ilçelerdeki ecdat yadigarı eserleri de bir bir ayağa kaldırıyor. Osmanlı sultanlarından 1. Murat’ın lalası olan Edirne ve Filibe’nin fethinde önemli bir rol oynayan Lalaşahin Paşa tarafından 1348 yılında Mustafakemalpaşa ilçesinde ilçeye hakim bir tepe üzerine inşa edilen külliyenin ihyası için de Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Cami, medrese, hamam, zaviye ve türbeyi bünyesinde barındıran külliyeden günümüze sadece türbe ile yıkık bir minare kalırken, külliyenin ilk günkü orijinalliği ile ayağa kaldırılması için projeler hazırlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile birlikte Lalaşahin Paşa Türbesi’nde incelemelerde bulundu. UNESCO Dünya Miras Listesi ile Bursa’nın değerlerinin artık evrensel bir değer haline geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, merkeze yeni eklenen tüm ilçelerdeki ecdat yadigarı eserleri ayağa kaldırmak için çalışmalarının aralıksız sürdüğünü vurguladı. Lalaşahin Paşa’nın da Osmanlı tarihi açısından önemli bir isim olduğunu, 1. Murat’ın lalası olan Şahin Paşa’nın Edirne ve Filibe’nin fethinde önemli rol oynadığını ayrıca düzenli orduya geçiş noktasında önemli çalışmaları olduğunu hatırlatan Altepe, onun bir eseri olan Mustafakemalpaşa’daki külliyeyi bu nedenle çok önemsediklerini söyledi.
Külliyeden günümüze sadece türbe ile yıkık bir minare kaldığını dile getiren Başkan Altepe, “Külliye alanındaki okulu buradan taşıyıp, başka bir yere yapacağız. Bu alandaki zaviye de aslına uygun olarak ayağa kaldırılacak. Ön projelerimizi onay için Kurul’a gönderdik. Onay çıkmasının ardından Mustafakemalpaşa Belediyesi ile işbirliği halinde adım adım külliyeyi bütünüyle ayağa kaldıracağız” dedi.

Kaynak:Hürriyet.com

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

MÜSİAD Bursa’dan Oktay Yılmaz’a Tebrik Ziyareti

MÜSİAD Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Şenocak ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyel…