Home GÜNCEL Aşırı sıcaklarda bebek ve çocuk sağlığına dikkat!

Aşırı sıcaklarda bebek ve çocuk sağlığına dikkat!

- Guncellenme Tarihi: 31 Temmuz 2015 12:27
7 min read
Aşırı sıcaklarda bebek ve çocuk sağlığına dikkat! için yorumlar kapalı
0

Uzm. Dr. Şenyurt, “Sıcak havalarda bebeklerde su kaybı diğer yaş gruplarına göre daha fazla olabilir. Anneyi emen bebek daha sık emzirilmelidir. Bebekler ile çocukların giyiminde ince, terletmeyen, pamuklu, teri kolay emen giysiler tercih edilmeli, bebek veya çocuk dışarıya mutlaka şapka ile çıkarılmalıdır. Güneş kremleri dışarı çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir.”

Özel Medicabil Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Şenyurt, aşırı sıcaklar nedeniyle çocuk sağlığı konusuna dikkat çekti. Çocuklar ve bebeklerin aşırı sıcaklardan korunması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Şenyurt, “Sıcak havalarda bebeklerde su kaybı diğer yaş gruplarına göre daha fazla olabilir. Sıcak havalar, çocuklarda özellikle de bebeklerde terleme yolu ile su ve tuz kaybına neden olabilir. Aileler bu konuda duyarlı olmalıdırlar. Ayrıca emziren anneler bebeklerini daha sık emzirilmelidir” dedi.

Mümkün olduğu kadar 11.00-16.00 saatleri arasında, bebeklerin dışarı çıkarılmaması gerektiği konusunda hatırlatmada bulunan Özel Medicabil Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Şenyurt, “Aşırı sıcaklarda ve güneş ışınlarının dik geldiği saatler olan 11.00 ile 16.00 saatleri arasında ultraviyole ışınları bebeğin cildine yanık ve kızarıklık şeklinde zarar verebilir. Bu saatlerde bebeklerin ve çocukların dışarıya çıkartılması durumunda ise ince, terletmeyen, pamuklu, teri kolay emen giysiler tercih edilmeli, mutlaka şapka ile çıkarılmalıdır. Çocuklara ve bebeklere sık su verilmeli ya da su teklif edilmelidir” şekline konuştu.

Açıklamasında, “D vitamini üretimi ve bebeğin kemik gelişimi için bebeklerin güneşe ihtiyacı olduğunu, hava şartları uygun olduğunda bebeklerin dışarı çıkarılması ve güneş görmesi sağlanmalıdır” diyen Uzm. Dr. Mustafa Şenyurt, özellikle temmuz ve ağustos aylarında saat 11.00-16.00 arasında alerjik olmayan ve tahriş etmeyen 30 F krem kullanılabileceğini, güneş kreminin dışarı çıkmadan yarım saat önce sürülmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Özel Medicabil Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Şenyurt bebeklerin ve çocukların aşırı sıcaklardan etkilenmemesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

“Bebeklere günlük banyo yaptırılmalıdır. Tülbent gibi ince ve yumuşak dokuma ile nazik bir şekilde keseleme yapılabilir. Bebekler, güneşin doğrudan ısıttığı araçlarda uzun süreli bırakılmamalıdır. Araç ile yolculuk halinde klima kullanılmalı ya da pencere açılmalıdır.

Araç ile yolculuk serin saatlerde yapılmalıdır. Bebekler, evin serin ortamında uyutulmalı ve bebeklerin uyuduğu ortam havadar olmalıdır. Bebeklerin uyuduğu ortamda klima olabilir, klimanın rüzgarı doğrudan bebeğe gelmemelidir ve klimaların filtre bakımı sık sık yaptırılmalıdır. Bebeklerin, 32 derece ve yüzde 60 nem olan ortamlarda bulunmasıyla sıcak çarpması görülebilir. Ateşli bebeklerde su kaybının daha fazla olduğu unutulmamalıdır.

Anne ve babalar; su kaybı, besin zehirlenmesi ve güneş çarpması gibi sorunlara karşı tetikte olmalıdırlar. Özellikle kistik fibrozis, malnütrisyon ve kronik hastalığı olan bebeklerde, su dengesi çabuk bozulabilir. Ayrıca tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve idrar yollarında taş olan çocuklarda susuzluk, hastalığı alevlendirebilir.”

Uzm. Dr. Mustafa Şenyurt bebeklerde su kaybının belirtileri ile ilgili olarak da, “Hafif su kaybında susuzluk hissi olur. Orta ya da ağır derece su ve tuz kaybında ise; huzursuzluk, uykuya eğilimli olma, çabuk sinirlenme, hareketsizlik, kas krampları, soğuk cilt, idrarda azalma, morarma gibi ciddi belirtiler olabilir. Bu belirtiler varsa mutlaka doktorunuzla temasa geçiniz” dedi.

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…