Home GÜNCEL Çöp bidonlarından kablosuz internet

Çöp bidonlarından kablosuz internet

- Guncellenme Tarihi: 20 Temmuz 2015 14:26
3 min read
Çöp bidonlarından kablosuz internet için yorumlar kapalı
0

Amerikan çöp toplama şirketi BigBelly, çöp bidonlarından yüksek hızlı (75Mpbs) internet hizmeti sunmak amacıyla New York belediyesine başvurdu. Bunun için çöp bidonlarının parasız internet hizmeti veren noktalara dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Guardian gazetesinin haberine göre, internete erişim alanında tam bir mücadele yaşanıyor. 4G ağının, günlük yaşamın hızına yetmediği ve eskiden belli etmeden tuvaletten yararlanmak amacıyla kafelere giren insanların, şimdiyse, kısa süreyle de olsa, parasız wi-fi’dan yararlanmaya çalıştığı belirtiliyor.

Guardian, bu kötü durumun yakında son bulabileceğini ve New York sokaklarının baştan aşağı Wi-Fi ağıyla kaplanabileceğini yazıyor. Çöp bidonlarının kaldırım seviyesinde bulunması yüksek binaların sinyalleri engellemesi sorununun aşılması açısından ideal çözüm olabilir.

75Mpbs’lik internet hızıyla yüksek çözünürlüklü filmler 10 dakika içinde indirilebiliyor. Kullanıcıların bedavaya yararlanacağı bu hizmetin maliyeti reklam gelirleriyle karşılanacak.

BigBelly’nin blogunda, Starbucks kafelerinin yanına yerleştirilecek çöp bidonuna Starbucks reklamı konması örnek gösteriliyor.

Belediyelerin bedava Wi-Fi sağlaması daha önce tartışılmıştı. Sinyal engellemesinin yanı sıra telekom şirketlerinin ve internet servis sağlayıcılarının şehirlerde parasız hizmet verilmesine muhalefeti sorun yaratıyor.

2014’de New York’taki sokak telefonları wi-fi noktalarına dönüştürülmesi kabul edilmişti. Bu projenin 2015’e dek tamamlanması bekleniyor. Daha eski telefon kulübeleri ise “Links” adıyla bilinen, telefon şarj edilebilen ve parasız yerel konuşma yapılabilen Wi-Fi kulelerine dönüştürülecek.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Büyükşehir’den Yoğun Bayram Mesaisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım Peyzaj AŞ marifetiyle Kurban Bayramı tatili boyunca baş…