Home GÜNCEL Atatürk’ün İznik’e gelişinin 80. yılı kutlandı

Atatürk’ün İznik’e gelişinin 80. yılı kutlandı

- Guncellenme Tarihi: 15 Temmuz 2015 13:22
8 min read
Atatürk’ün İznik’e gelişinin 80. yılı kutlandı için yorumlar kapalı
0

Atatürk’ün İznik’e gelişinin 80.’nci yılı anma törenleri sabah 9.30’da Hükümet konağı önünde yapıldı.

İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, İlçe Garnizon Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Metin Toker ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törenler Atatürk’ün İznik’e geldiğinde bir müddet dinlendiği Belediye çay bahçesinde devam etti.

Atatürk’ün İznik’e gelişinin 80.’nci yılı anma törenlerine İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, İlçe Garnizon Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Metin Toker, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Hıştıroğlu, Necati Tosun, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tolga Sanlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İsmail Aktaş, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Ablak, Milli Eğitim Şube Müdürü Tevfik Kaşıkçı, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ergün Balaban, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belediye Daire Amirleri, İznik Gaziler Derneği üyeleri ve halkın katılımı ile gerçekleşti.

Belediye Çay bahçesindeki törende konuşma yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ” Saygıdeğer İznik’li hemşehrilerim. Bundan tam 80 yıl önce yani 15 temmuz 1935 tarihinde Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk ilçemizi ziyarete etmiştir. Bugün burada bu anlamlı günün anısına toplanmış bulunmaktayız. Atatürk 15 Temmuz 1935 yılında Yalova’dan Bursa’ya giderken İznik’i ziyaret etmiş, 3 saate yakın bir süre İznik’lilerle beraber olmuştur. O gün İznik tarihi bir gün yaşamıştır. 1923 yılında yeni Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan ve aradan 12 yıl geçtikten sonra; o tarihlerde nüfusu üç bini bile bulmayan, yolu- izi olmayan bu küçük kasabaya M. Kemal paşa neden gelmiştir. Hiç merak ettiniz mi?

Kısacık yaşamı (57 yıl) olağanüstü mücadelelerle geçen bu büyük insan, Anadolu’da onlarca il, yüzlerce ilçeye gidemezken İznik’i neden onurlandırmıştır ? Bunun çok önemli nedenleri vardır.

Birincisi; Tarihi çok iyi bilen Atatürk, İznik’in görkemli geçmişini de çok iyi bilmektedir. Ziyaret esnasında yanında bulunan prof. Afet İnan şehri gezmek için müsaade istediğinde Atatürk “Hay hay gidebilirsin, fakat unutma ki, asıl İznik’i göremeyeceksin. Çünkü o toprağın altındadır” der. 1920’li yıllarda, idari bakımdan oradan oraya itilip kakılan İznik için, “sinesinde çok eski medeniyet eserleri taşıdığı için ilerde çok büyük bir turistik şehir olabilecek bu geniş ovalı, suyu bol kasabayı, keşke il merkezi yapabilsek!…” sözlerini söyler miydi?

İkincisi: Dört yıla yakın süren “Milli Mücadele”de İznik, konumunu bakımdan, İstanbul Hükümetleri’nin ve işgalci devletlerin her türlü tuzağına, baskısına, zulmüne rağmen daha işin başında tavrını Ankara’dan yana koymuş ; yörenin ilk Kuva-i Milliye güçlerini oluşturmuş; İznik Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ile siyasi mücadeleye atılmış, İlk Meclis’e Halil İbrahim  Ağa’yı ( Gürsoy ) seçip göndermiş, Yüzbaşı Hasan Tahsin Bey ( Demirel ) gibi İstiklal savaşı kahramanları yetiştirmiş, Büyük Ata’nın kendi deyimi ile (İZNİK CEPHESİ) düşmana kalkan olmuştur.

Atatürk’ün İznik’e gelişinin bir başka nedeni de şudur. Savaş sonrasında çağdaşlaşma mücadelesine atılan Türk Ulusu’nun ard arda gerçekleştirdiği Devrimleri yürekten destekleyen ve uygulayan yörelerden biridir İznik. Yine 1928 yılının büyük hareketi olan” Harf Devrimi”nin kabulüne Ankara’ya telgraf çekerek kutlayan ilk ilçelerden biri İznik’tir. Bütün yaşamını yurdun ve ulusun bağımsızlığına ve yücelmesine adayan Büyük Atatürk, ince düşünceli, kadir bilen biriydi. Barış Dönemi’nde de İzniklileri unutmadı. İznik’e gelişi bunun güzel bir örneğidir. “15 Temmuz”, işte bunun için önemlidir. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Ablak’ın sunduğu anma programında Şehit Sedat Pelit Anadolu Lisesi Öğrencileri Elif Burhan “Güzel İznik”, Bartu Bozkurt’un “Bugün İznik’te” adlı Şiirlerini okumasının ardından program sona erdi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın, Almanya Hessen Eyaleti Bakanı Pentz’i Ağırladı

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Almanya Federal Cumhuriyeti Hessen Eyaleti Avrupa …