Home GÜNCEL Ağaç katliamı değil plana uygun çalışma

Ağaç katliamı değil plana uygun çalışma

- Guncellenme Tarihi: 9 Temmuz 2015 13:42
8 min read
Ağaç katliamı değil plana uygun çalışma için yorumlar kapalı
0

Nilüfer Belediyesi’nin İhsaniye Mahallesi’nde Sıhhat Sokak’ta plana uygun olarak başlattığı yol çalışmasının “ağaç katliamı” olarak yansıtılması tepkilere yol açtı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ‘Biz doğaya yeşile sahip çıkan bir anlayışa sahibiz. Bölgede uygulanması zorunla hale gelen ve trafiği rahatlatacak olan plan Meclis’ten oybirliği ile geçmiştir” dedi.

Son günlerde Memleket Sevdalıları Derneği’nin İhsaniye Mahallesi Sıhhat Sokak’ta hayata geçirilecek planla ilgili gündeme taşıdığı iddialara Nilüfer Belediyesi yanıt verdi. Yanlış ve taraflı açıklamalarla Nilüfer Belediyesi’ne yapıştırılmaya çalıştırılan ‘’ağaç düşmanı’’ ‘’ağaçkıyımı yapıyorlar’’ ‘’2. Gezi Vakası’’ yaftalarının aslı olmadığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: Dernek yeri, dernek üyelerine Nilüfer Belediyesi tarafından yer bulamamaları nedeni ile 2011 yılında geçici bir süreliğine verilmiş, onlar da bu şartı kabul etmişlerdir. Ancak uzun süredir binayı boşaltmaları istenmesine rağmen kendilerine geçici süreliğine verilen yerden çıkmamış ve sorun yaratmışlardır. Mevcut onaylı imar planına göre yol 33 adet ağacın üzerinden geçiyordu. Ağaçların büyük oranda korunmasına yönelik yapılan plan değişikliği, Nilüfer Belediye Meclisi ve ’’Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden’’ onay almıştır.”

BİNA BELEDİYE’YE AİT…

Nilüfer Belediyesi’nin çevre politikasının belli olduğu belirtilen açıklamada “Bizler değil ağaç kesmek doğanın, çevrenin korunması, yeşil alanların artması için sürekli yeni projeler üretiyoruz. Derneğin kullandığı binanın kuzeyinde bulunan dar ve çift yönlü yol, yayalar ve araçlar için büyük tehlike arz etmektedir. Üstelik yolun hemen yakınında Pazar alanı ve M. Kemal Coşkunöz Lisesi bulunmaktadır. Bu yolu kullanmak zorunda kalan yurttaşlarımızın can emniyeti tehlike altında. İnsan canının öneminden ve bu yerin hali hazırda kamuya ait olmasından yola çıkarak dernek binasının bulunduğu yer yıkılarak yol yapım çalışması yürütülecektir. Binanın arka tarafında bulunan ince gövdeli meyve ağaçları başka bir alana nakledilecektir, ‘’Kesilmeyecektir.’’ Özetle; Yolun önündeki tek engel belediyemize ait olan binadır. Kamu yararı için, belediyemize ait olan bina yıkılmıştır. Binanın arkasında bulunan 3 adet meyve ağacı kesilmeyecek, başka bir alana taşınacaktır. Yola ait imar planı meclis onayından önce Mahalle Komitesi ile paylaşılmıştır” İfadelerine yer verildi.

BOZBEY: PLAN DEĞİŞİKLİĞİ MECLİS’TEN GEÇTİ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de söz konusu alandaki yol değişikliğinin 30 yıllık planlarda bulunduğuna dikkat çekti. Ancak bu güne kadar oradaki inşaat faaliyetleri tamamlanmadığı için yolun da açılmadığını belirten Bozbey, “Ama yoğun trafik yükü ve özel mülkiyetten geçen yolun dar ve kullanışsız ve de zaman zaman kaza ve kavgalara neden olmasıyla plandaki yolun açılması zorunlu hale gelmiştir. Bunun için yol çalışmasına başlanılmıştır. Bu alanda daha önceki yolu yapmış olsaydık bir çok ağacı taşımak zorunda kalacaktık. Ama plan değişikliği ile yolu ortaya alarak ve orada düzenleme yaparak her iki tarafı ağaçlı yol planladık. Bu planı da Meclis’ten oybirliği ile geçirdik. Böylece bir -ikisi dışında , ağaçların taşınma gerekçelerini ortadan kaldırmış olduk. Bizim düşüncemiz, doğaya-yeşile sahip çıkma anlayışımız budur.”

Planın Meclis'ten geçen son hali

Başkan Bozbey Nilüfer Belediyesi’ni ağaç katletmekle eleştiren Adalet ve Kalkınma Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak’a da yanıt verdi. Planın Nilüfer Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayından geçtiğine dikkat çekti. Bozbey “Plan değişikliğine onay veren birinin burada söz söylemeye hakkı yok. Ayrıca burada ağaç katliamı yok. Ama katliam görmek istiyorsa hemen yakınımızda Orhaneli Yolu’na gitsin yada en son Atatürk Kent Ormanı’ndaki ağaçları görsünler. İki yüzlülüğe gerek yok. Siyaseten söylemde bulunanlar dürüst olmalı. Birileri rant uğruna direnç gösteriyor olabilir ama bunu başka ve asılsız olayla gündeme taşımak, siyasi rant sağlamak demektir. Ama Nilüferliler bizi gayet iyi tanır’ diye konuştu.

 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More Related Articles
Load More By admin
 • Kazanımlara Ne Oldu?

  Atatürk dönemi ve sonrası; kendi öz sermayemizle yaptığımız tüm kazanımlarımızı nasıl kayb…
 • Nilüfer’de Su Kesintisi

  BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…
 • Stajyerler Oryantasyon Eğitiminde

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde yaz stajı yapan üniversite öğrencilerine dön…
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer’de Su Kesintisi

BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1.Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmala…