Home GÜNCEL Oruç kalbin dostu!

Oruç kalbin dostu!

- Guncellenme Tarihi: 3 Temmuz 2015 16:14
5 min read
Oruç kalbin dostu! için yorumlar kapalı
0

Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, Ramazan ayında kalp hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini belirtti.

Oruç tutmanın sağlıklı insanlar için çok yararlı olduğunu ancak sağlık sorunu olan kişilerin çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Erkan Avcı, yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı tehlikelerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Avcı, oruç tutanları ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmaları, iftar yemeğini ise yavaş ve az miktarda yiyerek birkaç saat sonra öğün takviyesi yapmaları konusunda uyardı.

Avcı, “Eğer Dikkat Edilmez İse Oruç Kilo Aldırır”

İftar sofrasında kontrolsüz ve aşırı miktarda beslenmenin organizmanın anormalleşmesine neden olduğunu aktaran Dr. Erkan Avcı, “Şişman insanların orucu kilo verme fırsatı olarak algılamaları yanlış bir yaklaşımdır. Eğer dikkat edilmez ise oruç kilo aldırır. Ramazan süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasında ve orucun sıvı gıdalar ile açılmasında yarar vardır” şeklinde konuştu.

Koroner Kalp Hastalığı Riski Oruç Tutanlarda Azalıyor

Oruç tutan kişilerin kalp damar sisteminde pıhtılaşma olaylarının azaldığını söyleyen, Dr. Avcı, bunun yanında kalp krizi riskinin de önemli ölçüde düştüğünün altını çizdi. Oruç sayesinde yararlı kolesterolün (HDL) arttığını, kötü huylu kolesterolün (LDL) azaldığını belirten Avcı, “Koroner kalp hastalığı riskinin de oruç tutanlarda düştüğü görülmüştür. Bu bulgularla sağlıklı kişilerde orucun koroner kalp hastalığından koruyucu olabileceği söylenebilir. Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler için oruç riskli olacaktır. Özellikle bol yağlı kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geçirme riski yüksektir” dedi.

Kalp Krizi Geçirenlerin Oruç Tutması Riskli

Dr. Avcı, kalp krizi geçiren, yüksek tansiyonu ve kalp yetersizliği olan hastalarda, hastalık ilaçlarla kontrol altına alınmış bile olsa oruç tutmanın riskli olduğunu vurguladı. Ayrıca, kalp yetersizliği olan kişilerin genellikle vücutta artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullandığını, bu ilaçların etkisi nedeniyle oruç zamanı aşırı tuz ve su kayıplarından dolayı bayılmaların hatta şokların meydana gelebileceğinin altını çizdi.

Avcı, “Hipertansiyonu Olan Hastalar Perhizlerine Sadık Kalmalı” İftarda ise vücutta aşırı su ve tuz yüklenmesi sebebiyle sınırlı pompalama gücü olan kalbin aşırı çalışmaya zorlandığını belirten Dr. Avcı şöyle konuştu: “Bir de hızlı ve bol yemek sonrası mide ve bağırsak sindirim sisteminin kan dolaşımı artar bu da kalbe ilave yük getirir. Aşırı yük kalp yetersizliğine yol açar bu yüzden kalp yetersizliği ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlarda oruç tutmak önerilmemektedir.” Hipertansiyonu olan hastaların oruçlarını açtıklarında özellikle tuzsuz perhizlerine sadık kalmaları gerektiğini belirten Avcı, “İftardan sonra beslenmelerini iki küçük öğüne yaymalarında yarar vardır” dedi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Başkan Aydın’a DAĞDER’de Coşkulu Karşılama

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, ziyaret ettiği DAĞDER’de büyük ilgi ve coşkuyla ka…