Home GÜNCEL Bursa’daki Üniversite Avrupa Sıralamasında

Bursa’daki Üniversite Avrupa Sıralamasında

- Guncellenme Tarihi: 22 Eylül 2023 17:02
3 min read
Bursa’daki Üniversite Avrupa Sıralamasında için yorumlar kapalı
0

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) “QS World University Rankings” Avrupa Üniversiteleri 2024 Sıralamasında yer alma başarısı gösterdi.

QS World University Rankings tarafından her yıl düzenlenen üniversiteler başarı sıralaması açıklandı. Avrupa ve Batı Asya’dan toplam 688 üniversitenin yer aldığı sıralamada Bursa Teknik Üniversitesi Türkiye’den sıralamaya giren 73 üniversite arasında 43. sırada yer aldı.

Dünyada üniversitelerin başarı sıralamasını belirleyen kuruluşlardan biri olan QS tarafından çeşitli akademik kriterlere göre yayınlanan sıralamalar, Avrupa’nın tamamı ve Batı Asya’daki tüm üniversiteleri kapsaması yönüyle önem teşkil ediyor. Bursa Teknik Üniversitesi genel sıralamada 601+ grubunda bulunurken Batı Asya üniversiteleri arasında ise 53. sırada yer aldı. Oxford Üniversitesi’nin ilk sırada bulunduğu listede, Zürih Teknoloji Enstitüsü ikinci, Cambridge Üniversitesi ise üçüncü sırada yer aldı.

Genç bir üniversite olarak Bursa Teknik Üniversitesi’nin listede yer almasının ileriye dönük çalışmalarda teşvik edici olması yönüyle çok önemli olduğunu kaydeden BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, “Üniversiteler sadece bilim üreten değil aynı zamanda içerisinde yer aldığı ekosistemi dönüştürme sorumluluğunu taşıyan dinamik varlıklardır. Bursa Teknik Üniversitesi olarak araştırma-geliştirme olanaklarını daha da iyileştirerek yenilikçi projelerle toplumsal ve ekonomik fayda üretme bilinciyle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki Bursa Teknik Üniversitesi geliştirdiği yenilik ve katkılarla uluslararası alanda adından daha çok söz ettirecek ve her yıl daha yukarılara kendini taşıyacaktır. Bu süreçte katkısı olan tüm akademik ve idari personelimize özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa Hayvanat Bahçesi 25 Yaşında

Bursa’da yaklaşık 206 bin metrekarelik alanda 138 türden bini aşkın hayvana ev sahipliği y…