Home GÜNCEL Barış Manço kültür merkezi’nin geleceği yeniden şekilleniyor!

Barış Manço kültür merkezi’nin geleceği yeniden şekilleniyor!

6 min read
Barış Manço kültür merkezi’nin geleceği yeniden şekilleniyor! için yorumlar kapalı
0
360

Yıldırım Belediyesi’nin Türkiye’nin unutulmaz sanatçılarından Barış Manço’nun anısına kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirmek amacıyla kurduğu Barış Manço Kültür Merkezi, geçireceği büyük renovasyon sonrası Gelecek Merkezi’ne dönüşerek yepyeni bir görev üstlenmeye hazırlanıyor.

Yıldırım Belediyesi, Türk Müziği’ne yaptığı eşsiz katkılarla efsaneye dönüşen Barış Manço’nun ölümünün 22. yılında, onun adıyla anılan Kültür Merkezi’ni ülkemizin bilim ve teknoloji alanında en değerli markası olan bir vakıfla birlikte yapacağı büyük renovasyon çalışmasıyla ‘Adam Olacak Çocuk’ların yetiştirileceği Gelecek Merkezi’ne dönüştürecek. İçerisinde astronomi ve uzay bilimlerinde eğitim amaçlı kullanılan, aynı zamanda diğer bilim dallarında eğitimi eğlenceli bir şekilde vermeye çalışan planetaryumun da olacağı Barış Manço Kültür Merkezi (BMKM) Gelecek Merkezi’nde, öğrencilerin matematik bilimine ait ön yargılarını yıkmayı ve matematiksel kavramları oyunlar aracılığı ile farkına varmadan içselleştirmesini hedefleyen matematik atölyesi, robotik ve kodlama alanında kendilerini geliştirerek, üreten bir nesil olmalarını destekleyen Teknoloji Atölyesi, öğrencilerin kendilerini keşfetmesine, duygu ve düşüncelerini ifade edecek bir yol bulmasına olanak sağlayan Tasarım Atölyesi, içerisinde ekoloji, fizik, kimya, ve insan biyolojisi alt dallarını barındıran Doğa Bilimleri Atölyesi, uzay ile evren merakı oluşturmayı hedefleyen ve aerodinamik prensiplerin basit deneylerle öğrencilere kavratıldığı Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi de yer alacak.

YILDA 100 BİN GENÇ VE ÇOCUK YARARLANABİLECEK
Yılda 100 bin genç ve çocuğun yararlanacağı merkezin 750 kişilik tiyatro salonu ile sinema salonlarını da tümüyle yenileyerek son teknoloji ile modernize edecek olan Yıldırım Belediyesi, çok amaçlı salonları, sergi alanları ve kafeteryası ile merkezi örnek bir yapıya kavuşturacak. Gelecek Merkezi’ndeki Yetişkin Kütüphanesi’nin yanı sıra oluşturulacak Açık Hava Kütüphanesi’nde de açık alanda kitap okumanın keyfine varılacak. Bünyesine kazandırılacak tüm yeni oluşumlarla bilim merkezi kimliğini elde edecek olan Gelecek Merkezi’nin renovasyon çalışmaları bu ay içinde başlayacak ve ekim ayında tamamlanacak.

BAŞKAN YILMAZ: ÇOCUKLAR HAK ETTİKLERİ
DEĞERLERİ KAZANACAK
Çocuklara yönelik atölyelerin yanı sıra anneler için de etkinlik ve spor alanların da olacağı BMKM Gelecek Merkezi ile ilgili açıklama yapan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, şunları söyledi:
“80’li ve 90’lı yılların unutulmazı ‘Adam Olacak Çocuk’un yaratıcısı Barış Manço’nun adıyla anılan Kültür Merkezimizi, ünlü sanatçının ölümünün 22. yılında yapacağımız yenileme çalışmaları ile Gelecek Merkezi’ne dönüştürüyoruz. Kıymetli sanatçımız yaşasaydı 2 Ocak’ta 78 yaşında olacaktı. Şimdi o özlediğimiz günleri anmak, unutulan değerleri hatırlatmak, hızlı teknolojiye yenik düşmeye yüz tutan içtenliğimize, değer yargılarımıza sahip çıkmak amacıyla, yeni bir görev üstlenecek olan merkezimizle adam olmuş çocuklara hak ettikleri değerleri kazandırmayı amaçlıyoruz. Yeni neslin ihtiyacı olan bu özel projeyi, hem Barış Manço severlere hem de çocuklarımıza aktarmak bizler için en büyük mirastır.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

BURFAŞ kalitesi ‘zirve’de

Bursa’nın farklı noktalarındaki 9 farklı sosyal tesiste geçtiğimiz yıl 1 milyon 350 …