Anasayfa GÜNCEL MATLI: HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ…

MATLI: HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ…

3 min read
MATLI: HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ… için yorumlar kapalı
85

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, üyelerinden gelen talepler doğrultusunda ilgili kamu kurumlarına ilettikleri taleplerin, çözüme kavuşturulmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
“Kamu ve Sürece Dâhil Olan Tüm Özel Bankalara Teşekkür”
Türkiye`nin sabırlı ve tedbirli bir şekilde hareket ettiği takdirde bu süreci başarılı bir şekilde atlatacağına inandıklarını belirten Başkan Matlı; “Dünya pandemi ile savaş veriyor. Ülkeler bir taraftan vatandaşlarının sağlığı için mücadele ederken diğer taraftan da ekonomileri için mücadele veriyor. Devletimiz gerek aldığı önlemler gerekse yaptığı akılcı ve doğru tedbirlerle mücadelesini en iyi şekilde sürdürüyor. İş dünyası olarak biz de üyelerimizden gelen talepleri ilgili kurumlarımıza ivedilikle ileterek, çözümü noktasında takipçisi oluyoruz.
“İş Dünyası İçin Ekonomik Tedbirler Peş Peşe Geliyor”
Kamu bankaları öncülüğünde 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı “İş’e Devam Kredi Desteği” başvuruları 26 Mart 2020 tarihi itibariyle başladı. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirildi ve 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirilerek başvurusu için istenen belge sayısı da 10’dan 2’ye düşürüldü. Yine 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaması sağlandı. Turizm sektöründe 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında kamuya ödenecek tüm kira, hasılat, ecrimisil ödemeleri 6 ay ertelendi. Konaklama Vergisi 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı. Tarım ve Orman Bakanlığımız bugün itibariyle yaklaşık 1.9 milyar TL’lik destekleme ödemesi yapacak ve yine Bakanlık öncülüğünde; geleneksel hayvansal üretim yapan işletmelerimiz için 100 bin TL’ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmelerimiz için de 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek” dedi.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Körfezime dokunma dediler!

Gemlik Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Çevre Günü etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı M…