Anasayfa GÜNCEL BATI DEĞİL, DOĞU!!!

BATI DEĞİL, DOĞU!!!

5 min read
BATI DEĞİL, DOĞU!!! için yorumlar kapalı
88

Tatil başladı.
Çocuklarımız karneleri aldı.
Hepsi çok başarılı.
Ne olur, çocuklarınızın karne ve resimlerini ‘SOSYAL MEDYA’da paylaşmayın.
Eğitimin yerlerde süründüğü ülkemizde; Pedofoli ya da sübyancı hastalar: ‘ yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık.’
Bu rahatsızlığa sahip kişilere dikkat etmeyiliz..
***
Tatilde, özellikle eğitimcilere ödev olsun!
Size çok canlı bir örnek:
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği’ni bitirdi. Doğuya yani Diyarbakır Sur’a bağlı Kumrucuk Köy’e atandı.
Öğretmenimiz, Hasan Bey, 10 yıllık öğretmen. 31 öğrencili köy okulunda Finlandiya eğitim sistemini uyguluyor. “Mahrumiyet ve yoksulluk çocukların kaderi olamaz” diye yola çıkan öğretmen birleştirilmiş sınıfta kolej eğitimi veriyor. Okul bahçesinde sebze meyve yetiştiriyor. Konserveler, reçeller yapıp turşu kuruluyor. Sobada yemekler pişiriliyor. Kümesten aldıkları yumurtalarla okulda kahvaltı yapılıyor.
DERS UYGULAMALI İŞLENİYOR
Hayat ders kitaplarından değil uygulamalı öğreniliyor. Sağlıklı beslenme, topluluk içinde görgü ve temizlik kuralları, sofra adabı da bilim, sanat, fen, teknoloji, mühendislik, kültür, sinema, spor, akıl-zeka oyunları, bahçe ve doğa, kodlama, yaratıcı drama da uygulamalı anlatılıyor.
Hasan Öğretmen köylerdeki dezavantajlı çocuklarını kaderini değiştiriyor.
Bahçede yetiştirip, sınıfta pişiriyorlar. Sinema yoksa vizontele kuruyorlar.
***
Finlandiya eğitim sistemi nedir?
– Öğrencilere ev ödevi verilmiyor. Okulda öğreniliyor.
– Öğrenciler okula yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.
– Öğrenciye ev ortamı sunulup, sorumluluk veriliyor.
– Öğrenciler ilgisini göre ders-etkinlik seçebiliyor.
– Ders notu yok. Öğrenci, 16 yaşında girdiğinde sınava girip ona göre okuyor.

Finlandiyalı çocukların okul yaşamı; düşük maliyetler, liyakatlı öğretmen, müfredatı basit , ilk altı yıl not yok, 6 saat okul ve yüksek akademik başarı.
Fin eğitim sisteminde okuma becerileri; bilim ve matematik okur yazarlığı kadar sosyal bilimler, görsel sanatlar, spor ve pratik becerilerin geliştirilmesi de önemli.
Finli öğretmenler de, ebeveynler de matematik veya fen derslerindeki soyut kavramları öğretmenin en iyi yolunun müzik, drama ya da spor uygulamaları olduğunu düşünür.
Fin kültürü, çocukların bağımsız yetişmesini önemsiyor. Çocuklarını okula getirip götüren, ders çalıştıran ebeveynler diye bir şey yok.
***
Eğitim “herkes için eşit imkanlar sağlamak” demek. Eşitlik kavramına, olağanüstü değer veriliyor. Tüm çocuklar zeka ve becerileri, ne olursa olsun AYNI sınıflarda okuyor.
Ülkemizde Eğitim-Öğretim ; sadece batıda değil, doğuda da çok başarılı yapılır..

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

‘HUZUR DERSİ’

Huzur, rahat ve dingin olma durumudur. Dini metinlerde sıkça kullanılmaktadır. Kavramın do…