Home EĞİTİM Mesleki eğitim geliştirilmesi projesi 14 okulda uygulanmaya başlıyor

Mesleki eğitim geliştirilmesi projesi 14 okulda uygulanmaya başlıyor

- Guncellenme Tarihi: 28 Mayıs 2019 13:10
12 min read
Mesleki eğitim geliştirilmesi projesi 14 okulda uygulanmaya başlıyor için yorumlar kapalı
0

Bursa’da iş dünyasına yönelik projeleriyle uzmanlık merkezi haline gelen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), mesleki eğitime yönelik önemli bir projeye daha imza attı. BTSO öncülüğünde iş dünyası kuruluşlarının ve BEBKA’nın destekleriyle kurgulanan ‘Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Projesi’, 14 tematik okulda hayata geçiyor. Proje, iş dünyasının stratejik alanlarda talep ettiği nitelikli iş gücünün oluşmasına ciddi katkı sağlayacak.

BTSO öncülüğünde BEBKA ve iş dünyası kuruluşlarının işbirliğinde kurgulanan ‘Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Proje Tanıtım Toplantısı’nda konuşan BTSO Başkanı Burkay, Milli Eğitim Bakanlığı ve BTSO arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan protokol kapsamında sivil toplum kuruluşları ve sektör konseylerimizle birlikte yeni bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. Nitelikli insan kaynağının Bursa iş dünyasının en önemli gündem maddelerinden birisi olduğunu ifade eden Başkan Burkay, “Yeni kurguladığımız proje ile 14 pilot meslek lisesi belirledik. Bursa endüstrisi ve ekosistemini tarif eden alanlarda, bu meslek liselerimizde başlatacağımız süreçle birlikte Bursa’nın ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını oluşturmayı ve mesleki eğitim kurumlarımıza kalite kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

“STRATEJİK SEKTÖRLERE DÖNÜK OLACAK”

Mesleki eğitimde Almanya modelini Bursa’da hayata geçirme hedefiyle uzun yıllardır çalışmalar sürdürdüklerini kaydeden Başkan Burkay, şöyle konuştu: “14 okulumuzun yoğunlaşacakları tematik alanlarını belirleyerek, o konularda uzmanlaşmasını sağlayacağız. Bu alanlar, Türkiye’nin ve Bursa’nın geleceğini şekillendirilecek sektörler olacak. Sayın valimiz Yakup Canbolat’ın liderliğide BEBKA aracılığıyla çağrıya çıktığımız proje başlıklarımızdan birisi de ‘mesleki eğitimin geliştirilmesidir’. Söz konusu proje çağrısı kapsamında 3 yıl için 17 milyon liralık kaynak sunuluyor.”

“UZMANLAŞMA ÖN PLANDA OLACAK”

Başkan Burkay, “Bizler de Türkiye’nin önüne koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için projeler geliştiriyoruz. İnovasyon ve kalkınmadaki dünyadaki en başarılı örnekleri detaylı bir şekilde analiz ettik. Bu ülkelerin stratejilerine baktığınızda ilgili meslek okullarını, belirli temalarda görevlendirerek o sahada uzmanlaşmalarını sağlamışlardır. Bizim de arzumuz, bütün meslek liselerinde ‘Ne iş olursa yaparım’ı mantığını kenara bırakmak. Öğrencilerimizin belirli alanlarda profesyonel bir şekilde uzmanlaşmasına liderlik etmek istiyoruz.”

HER OKULA İSTİŞARE KURULU

Bursa sanayisini oluşturan birçok aktörün meslek lisesi mezunu olduğunu hatırlatan Başkan İbrahim Burkay, “Meslek lisesinden mezun olan birçok dostumuz, endüstri şirketlerimizin yöneticiliğini yapıyor. Meslek liselerimiz ‘hiç olmazsa meslek sahibi olsun’ diyerek, çocukların zorunlulukla okutulduğu bir kurum mantığından çıkması lazım. BTSO her okulun ve projenin içinde var.  Yeni proje ile her okula iş dünyası kuruluşları da partner olacak. Her tematik okulumuzda da ilgili sektörlerdeki duayen iş insanlarının da yer aldığı bir istişare kurulu oluşturuyoruz. Projemizin Bursa için hayırlı olmasını diliyorum.

“HEPİMİZİN ORTAK HEDEFİ GÜÇLÜ BİR NESİLDİR”

Bursa Valisi Yakup Canbolat, kentin üretim, ihracat ve istihdam noktasında her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Üretimde modern teknolojilerin daha da ön plana çıktığı bir süreç yaşandığını ifade eden Vali Canbolat, “İnsan kaynağımızı gelecek için yetiştirmeyi hedefliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyonu doğrultusunda ortaya koyduğu mesleki eğitimdeki hedefler, bu çalışmalara hizmet etmektedir. Orta ve uzun vadede vizyonu mesleki eğitimin oluşması için kamunun ve iş dünyasının birlikte hareket etmesi oldukça büyük önem arz ediyor. Hepimizin ortak hedefi, genç ve dinamik iş gücünü en iyi şekilde yetiştirmektir. Bu da kamu ve özel sektörün güçlü birlikteliği ile olacaktır. Bursa Ticaret ve Sanayi Odamızın mottosu olan Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ vizyonu ile bu projenin başarıya ulaşacağına inanıyorum.“ ifadelerini kullandı.

“OKUL VE SEKTÖR AYNI DİLİ KONUŞACAK”

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa’da şu anda 100 meslek lisesi olduğunu ve. 48 farklı alanda eğitim ve öğretim yürütüldüğünü kaydetti. 5 bin 131 öğretmen ve 55 bin 663 öğrencinin mesleki eğitimin içinde yer aldığını ka?ydeden Dülger, “Bu devasa bir rakam.  BEBKA’nın mali destek programındaki mesleki eğitime yönelik ayırdığı miktarın önemli bir kısmını bu projemizde kullanılmasını istiyoruz. Hiçbir talebimizi geri çevirmeyen BTSO Başkanımız İbrahim Burkay ve ekibi de projelere sağladığı katkılarından dolayı teşekkürü hak ediyorlar. Bu proje ile okullarımızdaki makine parkı ve alt yapısı  daha da güçlenecek. Proje, okul ve sektörün aynı dili konuşmasını sağlayacak. Öğrencilerimiz daha kalifiyeli olacak.” dedi.

“BURSA HER ZAMAN BİRİNCİ SIRADA”

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, 2019 Yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın amacının bölgede imalat sanayisinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla bölgenin rekabet gücünün artırılması olarak belirlendiğini söyledi. İsmail Gerim, “Projelere yönelik son başvuru 16 Haziranda tamamlanacak. Önemli bir destek mekanizmasını bu yıl mesleki eğitim ve girişimcilik alanlarına sunacağız. Girişimcilik konusunda Bursa her zaman başı çeken bir noktada. Genç beyinleri yakalayıp onları kuluçka merkezi dediğimiz yapılar içine almayı ve yatırımcılarla buluşturacak noktalara çıkarmamız lazım. Bu konuda güzel projeler bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

PROJENİN DETAYLARI

Proje, BTSO Celal Sönmez Spor Lisesi, Demirtaşpaşa MTAL, Hürriyet MTAL, Şehit Ömer Halisdemir MTAL, Tophane MTAL, Yeniceabat MTAL, Ticaret ve Sanayi Odası Gürsu MTAL, Atatürk MTAL, Hüseyin Özdilek MTAL, BTSO Hayri Terzioğlu MTAL, Şehit Erol Olçok MTAL, Ticaret Meslek Lisesi, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Görükle Ticaret Meslek Lisesi’nde uygulanacak. BTSO bünyesinde yer alan Sektörel Konseylerin de aktif bir şekilde yer alacağı proje ile Endüstriyel Otomasyon, Makine, Tekstil, Teknik Tekstil, Moda Tasarımı, Savunma Sanayi, Mikroelektronik, havacılık ve ileri malzemeler, gastronomi, turizm ve hizmet hedeflenen tematik alanlar arasında yer aldı. Programda Prof. Dr. Mehmet Karahan, proje ile ilgili katılımcılara detayları paylaştı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EĞİTİM
Comments are closed.

Benzer Haberler

Liseliler Bowlingle Stres Atıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Büyükşehir Okul Sporları Etkinlikleri (B…