Home GÜNCEL Mostar’da Büyükşehir ile iftar bereketi

Mostar’da Büyükşehir ile iftar bereketi

- Guncellenme Tarihi: 22 Mayıs 2019 10:56
7 min read
Mostar’da Büyükşehir ile iftar bereketi için yorumlar kapalı
0

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dostluk ve kardeşlik ortamını tesis etmek için Bosna Hersek’te organize ettiği iftar programı, 500’ün üzerinde  Müslümanı Mostar Köprüsü eteklerinde aynı sofra etrafında buluşturdu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her Ramazan ayında Balkanlar’da geleneksel olarak gerçekleştirdiği iftar programlarının son durağı Bosna Hersek’in tarihi şehri Mostar oldu. Tarihi Mostar Köprüsü yanındaki Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen iftara Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı temsilen  Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Dilberoviç, Eğitim ve Bilim Bakanı Yardımcısı Alden Kajtaz, Hersek Neretva Kantonu Meclis Başkanı Şerif Şpago, Hırvatistan Başkonsolosu Marko Babiç, Mostar Belediye Başkanı Ljubo Beşliç ve çok sayıda Bosna Hersekli Müslüman katıldı.

İftar sonrası konuşan Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, Mostar’da yaşanan tablonun ne kadar isabetli bir kararı hayata geçirdiklerini bir kez daha gösterdiğini söyledi. Türkiye’den özellikle Bursa’dan selamlar getirdiklerinin altını çizen Çapar, “Ramazan ayının dünyadaki tüm mazlumlara Müslümanlara hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ramazan dünyanın neresinde olursak olalım bir ve beraber olmanın, huzurun ve bereketin yaşandığı müstesna bir aydır. Ümidimiz odur ki insanları yeniden kardeş kılacak bu mübarek ayda komşularımızla soframızı paylaşacağız, daha sıkı ilişkiler içerisinde olacağız. Bizler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa’yı temsil eden insanlar olarak çeşitli etkinliklerle Ramazan’ı ihya ediyoruz.  İstedik ki bu güzelliği komşularımızla dostlarımızla paylaşalım. Bu topraklarda soydaşlarımız, akrabalarımız, kardeşlerimiz ve aynı şekilde Bosna Hersekli birçok yurttaşımızda bizimle aynı duyguları paylaşıyorlar. Düzenlediğimiz bu iftarla burada yaşayan kardeşlerimize onlarla  aynı duyguları paylaştığımızı göstermek istedik.  Bu amaçla Balkanlar’da, Batı Trakya’da ve  Kafkaslarda  düzenlediğimiz etkinliklerle buradaki kardeşlerimizle bağlarımızı kuvvetlendirdiğimizi düşünüyoruz.  Umuyoruz ki bu etkinlikler aramızda bir köprü olacak. Bir kez daha Ramazan ayının mazlum coğrafyalar başta olmak üzere tüm Müslüman alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Mostar Başkonsolos Vekili Bilal Köse ise “Ramazan ayı dünyada yaşayan yaklaşık 1.5 milyar Müslüman  için çok önemlidir.  Bu sene yine sevinç ve coşkuyla karşıladığımız Ramazan ayında yine Müslüman coğrafyasında savaşların olduğunu görmek bizleri derinden yaralamaktadır. Ramazan ayı aynı zamanda insanlar arasında sevgi, saygı, hoşgörünün yoğun şekilde yaşandığı farklı ırkta, farklı dilde insanların bir araya geldiği mübarek bir aydır. Farklılıklarımız bizleri zengin ve güçlü kılmaktadır. Çok renklilik, tek renklilikten her zaman iyidir. Karşılıklı anlayış ve hoşgörü çerçevesinde çözemeyeceğimiz hiçbir problemin olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

İftar programının davetlileri arasında yer alan Mostar Belediye Başkanı Ljubo Beştiş ise iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarının çok güçlü olduğunu, düzenlenen iftar programından şehri adına çok büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Mostar’daki iftar programında ayrıca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTSO) temsilen iş adamları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve AK Partili yöneticiler de hazır bulundu.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Bursa Hayvanat Bahçesi 25 Yaşında

Bursa’da yaklaşık 206 bin metrekarelik alanda 138 türden bini aşkın hayvana ev sahipliği y…