Home GÜNCEL Erdoğan: “Bizim Suriye’de işgal derdimiz yok, bize vatan topraklarımız yeter”

Erdoğan: “Bizim Suriye’de işgal derdimiz yok, bize vatan topraklarımız yeter”

- Guncellenme Tarihi: 24 Ocak 2019 13:50
12 min read
Erdoğan: “Bizim Suriye’de işgal derdimiz yok, bize vatan topraklarımız yeter” için yorumlar kapalı
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamalarının Tanıtılması Töreni’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ülke yeni döneme isimler veriyor. Biz ise Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye diyerek süreçte yerimizi alıyoruz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az önce ekranda izlediğimiz gibi gerçekten gerek Küre gerek Atlas bize ülkemizin en ince noktalarına varıncaya kadar hatta hatta benim ilçeme nerdeyse köyüme kadar herşeyi gösteriyor” dedi. 

“Bizim Suriye’de işgal derdimiz yok” diyen Erdoğan, “Bize vatan topraklarımız yeter. Suriye’de insani amaçlarla bulunan tek ülke Türkiye’dir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin satır başları şöyle:

Milli harita uygulamamıza kavuştuk. Göreve geldiğimizde savunma sanayinde yüzde 20 gibi bir ihtiyacı karşılarken hamdolsun yüzde 60 seviyelerine çıktık. Elbette bunu daha da yukarılara çıkaracağız.

Bugün ülkemizde elektronik devlet kullanıcısı 41 milyonun üzerine çıkmıştır.

Türkiye Uzay Ajansı ile çalışmalarında yeni bir aşamaya geçtik. Araştırma geliştirme merkezlerimizin sayısı bini geçti. Tasarımızın merkezlerinin sayısı 300’e yaklaştı. Teknopark sayımız 81’i buldu.

İftihar verici başarılara imza atan teknoloji ve üretim şirketlerimizi yakından izliyoruz.

“YERİMİZİ ALIYORUZ”

Her ülke yeni döneme isimler veriyor. Biz ise Milli  Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye diyerek süreçte yerimizi alıyoruz. Dijital dönüşüm şahsıma bağlı. Amacımız verileri işleyerek anlamlı hale getirecek adımların atılmasını sağlamak. Artık kendi ürettiğimiz verinin ülkemizin kontrolünde olması milli güvenlik meselesidir.

HGM Atlas ve HGM Küre uygulamaları hayati öneme sahiptir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamaları’nın tanıtım törenine katıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kara Harp Okulu özel defterini imzaladı.

YAPAY ZEKA

Yapay zeka alanda dünyanın geleceğine damga vuracak bir devrimdir. Tüm kurumlarımızı yapay zeka devrimine hazırlamalıyız.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında kullandığımız yöntemler diğerleri ile karşılaştıralamaz. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insan herşeyin merkezinde olmaya devam edecek. Tüm çalışmalarımızı insan merkezli bir anlayışla  yürütmeyi sürdüreceğiz.

“DÜNYADA BİR NUMARAYIZ”

Biz asla Batı’nın mültecilere kapılarını kapatmasına, onların ölümünü seyretmesine yol açan zihniyetle hareket etmedik. Bizden daha zengin nice ülke olmasına rağmen, insani yardımlara dünyada bir numarayız. Suriye’de yürüttüğümüz operasyonların bir amacı da oradaki insanların huzurunu sağlamaktır. Bizim Suriye’de işgal derdimiz yok. Bize vatan topraklarımız yeter. Suriye’de insani amaçlarla bulunan tek ülke Türkiye’dir.

“NEREDE BİR DARBE GİRİŞİMİ VAR BİZ HEPSİNİN KARŞISINDAYIZ”

Düştüğümüzde tekme atmak için bekleyen o kadar çok kesim var ki, ne olursa olsun ayakta kalmanın önemini çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin son 5-6 yılıda başına gelen her hadise ülkemizi tökezletip düşürme projesinin sonucudur. Nerede bir darbe girişimi varsa, biz hepsinin karşısındayız. Sandıktan gelene herkes saygı duymak zorundadır.

Dünkü seyehatten sonra Adana Mutabakatı’nın üzerinde ısrarlı bir şekilde durmamız gerektiğini daha iyi anlıyoruz.

HARİTA UYGULAMALARINDA “YERLİ VE MİLLİ” DÖNEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete  alınan HGM Atlas ve HGM Küre uygulamaları ile harita alanında dışa bağımlılık  ortadan kalkarken, bugünden sonra ihtiyaç duyulan coğrafi verinin temini, bilgi  ithaline gerek kalmaksızın yerli ve milli imkanlarla sağlanacak.

Uygulamayla  ayrıca kullanıcılar eczane, okul, kamu binası, otobüs  durağı gibi sıkça ihtiyaç duyulan adreslere ulaşabilecek, yer arama, yol tarifi  imkanlarından faydalanabilecek.

Böylece benzer yabancı uygulamalar vasıtasıyla kişisel verilerin  toplanması faaliyetlerinin de önüne geçilecek.

Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Müdürlüğü, vatandaşlarla kamu  kurum ve kuruluşlarının internet üzerindeki harita ihtiyaçlarını milli imkanlarla  karşılamak, veri ve yazılımda dışa bağımlılığı kaldırmak ve dijital dönüşüme  altlık sağlamak için HGM Atlas ve HGM Küre uygulamalarını hayata geçirdi.

Kara Harp Okulu’ndaki törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanıma  açtığı uygulamayla Harita Genel Müdürlüğünce üretilen siyasi ve fiziki,  topoğrafik haritalar, hava fotoğrafları ve milli uydu görüntülerinden üretilen  ortogörüntüler sunulacak.

Milli imkanlarla hazırlanan uygulamalarla yurt içi haritalar cadde ve  sokak seviyesine kadar görüntülenebilecek. Eczane, okul, kamu binası, otobüs  durağı gibi sıkça ihtiyaç duyulan detayların da sunulduğu uygulamada, güncel  meteoroloji verileri de yer alacak.

Yurt dışı haritalarında ise yerleşim yerleri, ana yollar, önemli  nehirler, göllerle dağlar da yer alıyor. Kullanıcılar HGM Atlas üzerinden güncel  deprem verilerine de erişebilecek. HGM Atlas ve HGM Küre, yer arama, yol tarifi, ölçme, uygulama paylaşımı gibi yetenekleri de sunacak.

TARİHİ ORTOFOTOLAR HİZMETE SUNULACAK

Harita Genel Müdürlüğünün 1936’dan itibaren çektiği hava  fotoğraflarından üretilen “tarihi ortofotolar” da yakın zamanda hizmete  sunulacak. Böylece Türkiye’nin 80 yıllık gelişimi doğrudan izlenebilecek, bu  veriler birçok alanda kullanılabilecek.

Ayrıca söz konusu uygulamalar sayısal olarak kurum ve kuruluşlara  sunulabilecek, böylelikle onlar da kendi uygulamalarını geliştirebilecek. Kamu  kurum ve kuruluşlarla vatandaşlar bu uygulamaların sağlayacağı altlık haritalar  ve yeteneklerden eğitim ve öğretim, Ar-Ge, acil ve afet durumları, altyapı ve  enerji işleri, lojistik faaliyetler, turizm ve mühendislik ile emlakla ilgili her  türlü çalışmalarda yararlanılabilecek.

Yerli ve milli olan bu uygulamalarla kamu kurumlarınca benzer  uygulamalar için yurt dışına ödenen ücretlerin ödenmemesi ve benzer yabancı  uygulamalar vasıtasıyla kişisel verilerin toplanması faaliyetlerinin önüne  geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: milliyet.com.tr

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Kayıhan Pala ‘Cezaevlerindekilerin Sağlık Hakları Sağlanmalıdır!’

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, ken…