Home GÜNCEL Sakarya’da korkutan patlama!

Sakarya’da korkutan patlama!

- Guncellenme Tarihi: 14 Ocak 2019 10:22
7 min read
Sakarya’da korkutan patlama! için yorumlar kapalı
0

Sakarya’nın Arifiye ilçesi Çaybaşı Değirmendere mevkiinde doğal gaz hattında meydana geldiği düşünülen yangın üzerine itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Olayın doğal gaz Bozüyük-Adapazarı ana dağıtım hattında heyelana bağlı olduğunu tahmin  ediyoruz. Daha önce de orada heyelan riski  varmış, çalışma başlatılmış. Çok yakınında yerleşim yok. Şu anda can kaybı, yaralanma yok. Hem doğal gaz ekipleri hem de itfaiye ekipleri gerekli güvenlik önlemlerini aldı.” dedi.

Sakarya’nın Erenler ilçesinin dağlık bölgesinde yangın çıktı, bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın, Erenler ilçesi Değirmendere Mahallesi’nde meydana geldiğini söyledi.

BAĞ EVİNİ SARAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, AFAD, jandarma ve BOTAŞ’a bağlı ekipler dağ yollarında güçlükle ilerleyerek, olay yerine ulaşırken, BOTAŞ’a ait doğal gaz boru hattında çıkan yangın ise doğal gazın kesilmesiyle bir süre sonra söndü. Heyelana bağlı olarak doğal gaz boru hattının hasar görmesi sonucu çıktığı tahmin edilen yangının, doğal gaz hattının yakınındaki bağ evine sıçradığı görüldü. İtfaiye ekipleri, bağ evini saran yangını söndürdü. Yangının, fındık ağaçlarına da zarar verdiği görüldü. Ekiplerin bölgede incelemeleri devam ediyor.

Sakarya’nın Arifiye ilçesinin dağlık bölgesinde doğal gaz hattında yangın çıktı. Yangından  bölgede bulunan boş bir ev de zarar gördü.

HEYELAN PATLAMAYA NEDEN OLDU

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bozüyük- Adapazarı doğal gaz iletim hattı üzerinde çıkan yangınla ilgili “Saat 07.55 gibi bir yangın ihbarı vardı. Ekipleri olay yerine gönderdiğimizde Bozüyük- Adapazarı iletim hattı üzerinde bir yangın olduğu tespit edildi. Hemen ekipleri gönderdik, güvenlik önlemi alındı. Daha önce heyelana maruz bir bölge olduğu için ilk değerlendirmemiz burada heyelana bağlı olarak bir gaz kaçağının ve yangının olduğu şeklinde. Çok yakınında bir yerleşim yeri yok. Dolayısıyla can kaybımız da yok. Şu anda doğal gaz tümüyle kesildi. İlimiz gaz konusunda herhangi bir sıkıntı çekmeyecek; çünkü diğer hatlardan desteklenecek. Ekipler şu anda olay yerinde müdahale devam ediyor. Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz” dedi.

BOTAŞ’TAN AÇIKLAMA

BOTAŞ tarafından Adapazarı kırsalında doğal gaz boru hattında ilk bulgulara göre heyelan sebebiyle hatta meydana gelen kopmanın yangına sebebiyet verdiği açıklandı.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, 14 Ocak 2019 tarihinde saat 07:30 civarında Adapazarı İli Arifiye ilçesi Değirmendere köyü kırsalında yer alan 36 inç çapındaki doğal gaz boru hattında ilk bulgulara göre heyelan sebebiyle hatta meydana gelen kopmanın yangına sebebiyet verdiği değerlendirildi. Gerekli müdahale yapılarak hat vanalarının kapatıldığı ifade edilerek, “Olayın meydana geldiği kısımda doğal gaz akışı durdurulmuştur. Yangın Kontrol altına alınmış olup, soğutma işlemlerinin ardından ivedilikle onarım çalışmalarına başlanacaktır. Bu süre zarfında gerekli tedbirler alınmış ve bölgenin doğal gaz ihtiyacı alternatif iletim hatlarından sağlanmaktadır. Bu doğrultuda, Doğal Gaz İletim Sisteminin hiçbir bölgesinde gaz kesintisi söz konusu olmayacaktır” denildi. (DHA-AA)

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Kayıhan Pala ‘Cezaevlerindekilerin Sağlık Hakları Sağlanmalıdır!’

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, ken…