Home EKONOMİ Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, BTSO Turizm Konseyi’nin konuğu oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, BTSO Turizm Konseyi’nin konuğu oldu

- Guncellenme Tarihi: 26 Aralık 2018 16:12
13 min read
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, BTSO Turizm Konseyi’nin konuğu oldu için yorumlar kapalı
0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Turizm Konseyi toplantısının konuğu oldu. Bakan Ersoy’u ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren BTSO Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu, “Konsey olarak kentimizin sahip olduğu avantajları fırsata çevirmek ve Bursa’yı en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

BTSO Altıparmak Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen Turizm Konseyi İstişare Toplantısı’na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konsey üyeleriyle bir araya gelerek Bursa’nın sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi amacıyla istişarede bulundu. Akademisyenler, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile iş dünyası temsilcilerinin yer aldığı Turizm Konseyi olarak Bakan Ersoy’u misafir etmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Konsey Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu, “Kültürel ve ekonomik olarak şehirlerin ülkelerin önüne geçtiği bir dönemde, Bursa gerek tarihi ve kültürel mirası gerekse de doğal güzellikleriyle bölgesinde parlayan bir yıldız konumundadır. Sektörün gelişimi adına kentin ortak aklının bir araya geldiği BTSO Turizm Konseyi olarak bizler de Bursa’nın bu potansiyelini güçlendirmek adına yoğun bir mesai harcıyoruz. Özellikle turizm sektörüne yönelik Odamız tarafından hayata geçirilen HİSER Projesi, sektörün dünyaya açılması ve firmalarımızın rekabet gücünün artırılması için büyük bir fırsat sunuyor.” dedi.

ÖLÇÜOĞLU: “KENTİMİZİN SAHİP OLDUĞU ZENGİNLİĞİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ”

Konsey olarak Bursa’nın sahip olduğu avantajları fırsata çevirmek ve kenti en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirme amaçladıkların ifade eden Ölçüoğlu, “Bu noktada turizmin gelişmesi için elimizdeki imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bursamız, turizmle alakalı farklı özellikleri bünyesinde barındıran bir şehir. Bu potansiyelin avantaja dönüştürülmesi turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesiyle mümkün olacaktır. Turizmde çeşitlendirme ile birlikte, turizm tüm yıla yayılacak, kentimizin turizm pazarına yeni ürünlerle açılması sağlanacaktır.” dedi.

BAŞKAN BURKAY: “TURİZM KONSEYİMİZ GÖREVE HAZIR”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin üretim ve ihracat merkezi konumundaki Bursa’nın turizm noktasında önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Başkan Burkay, “Bursa’da farklı yatırımlarla 12 ay boyunca turizmi canlı tutacak stratejiler ortaya koymalıyız. BTSO olarak Bursa’nın sahip olduğu bu zenginliğe daha fazla katkı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu. Bursa’nın termal turizm alanındaki potansiyeline de değinen Başkan Burkay, “Sıcak su bölgeleri özellikle termal ve sağlık turizmine ciddi katkı sağlayabilir. Bursa’mız doğal ve kültürel zenginliği olan termal altyapının uluslararası alanda pazarlanması için vizyon oluşturacak tesis ve altyapılara ihtiyaç duyuluyor. Özellikle Sağlık Serbest Bölgesi’nin hayata geçirilerek termal turizmin marka değerine dönüşmesini hedefliyoruz. BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Turizm Sektör Konseyimiz Bakanlığımızın stratejilerinde belirlediği her projeye destek olmaya hazır.” şeklinde konuştu. Başkan Burkay, dünyada artık insanların şehri yaşayarak alışveriş yapmaya yöneldiğini; Bursa’nın bu noktada Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi gibi önemli bir agoraya sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

“UYEM ZİRVENİN CAZİBESİNİ ARTIRACAK”

Bursa’nın farklı turizm alanlarında da söz sahibi olabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydeden Burkay, özellikle Bursa’nın fuar ve kongre turizminde daha iyi noktaya gelebileceğini ifade etti. Başkan Burkay, BTSO tarafından hayata geçecek Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (UYEM) hakkında Bakan Ersoy’a bilgiler aktardı. UYEM’de restorasyon çalışmalarının hızla sürdüğünü ifade eden Burkay, “Türkiye Cumhuriyetinin ilk dönem yatırımlarından Kirazlıyayla Sanatoryum binası BTSO’nun vizyonuyla iş dünyasının eğitim üssü merkezi haline geliyor. Fransa’daki INSEAD ve İngiltere’deki Wilton Park’tan ilham aldığımız merkezimiz dünyanın entelektüel birikimini iş dünyasının ayağına getirecek. UYEM aynı zamanda Uludağ’ın cazibesini de artıracak.” dedi.

BTSO’YA ÖVGÜ: “DOĞRU EKİPLERİ SEÇMİŞSİNİZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na turizm sektörüne yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti. Bakan Ersoy, “BTSO Yönetim Kurulumuz Ankara’daki buluşmamızda turizme yönelik projelerini bana detaylı bir şekilde aktardı. Aktardıkları taleplerin de takipçisi olmayı sürdürüyorlar. Bu tutumlarından ötürü kendilerini kutluyorum. BTSO için doğru bir yönetim kadrosu seçmişsiniz.” dedi. “Bursa için elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım.” diyen Bakan Ersoy, “Sizlerin bu konuda istekli olmanız benim için önemli. Taleplerinizin planlı ve organize olması; iş insanlarımızın hırsını Bursa’da gördüm. hızlı bir şekilde birçok konunun çözülmesini sağlayacağım.” ifadelerini kullandı.

ULUDAĞ’A ALAN BAŞKANLIĞI UYGULAMASI

Bursa’nın turizm noktasında büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Ersoy, Uludağ’ın yönetimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, “Kapadokya’da uyguladığımız ‘Alan Başkanlığı’ sistemini Uludağ’da uygulamayı istiyoruz. Bu sistemi el birliğiyle uyarlayabiliriz. Uludağ’ın sorunlarını hızlı bir şekilde çözüp, Avrupa standartlarında bir cazibe merkezi haline getirebiliriz. Buradan çıkan kararları alıp en kısa sürede uygulamaya geçireceğiz.” dedi.

 “MEDENİYETLER GEÇİDİ BURSA”

Bursa Valisi Yakup Canbolat,  Bursa’nın tüm turizm çeşitliliğini barındıran dünya üzerindeki ender şehirlerden birisi olduğunu söyledi. Vali Canbolat, “Bursa Uludağ gibi bir değere, inanç turizmi açısından İznik gibi bir açık hava müzesine; termal kaynaklara ve fevkalede sahil şeritlerine sahip. Bursa’nın şansı, turizm konusunda yol haritasını çıkartacak ortak aklının ve girişimcilerinin var olmasıdır.” diye konuştu.

 “TURİZM ÖNEMLİ BİR MİSYONA SAHİP”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, turizmin bir kültür meselesi olduğunu belirterek, sektörün gelişimi için herkese önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti. Alinur Aktaş, “Ülkemizin önemli hedefleri var. Turizm bu konuda önemli bir misyon üstleniyor. Önümüzdeki süreçte ciddi mesafeler aldığımızı hep beraber göreceğiz.” ifadelerini kullandı. İçişleri Eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Turizm Konseyi İstişare Toplantısı’ndan çıkacak sonuçların sektör için hayırlı olmasını diledi.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In EKONOMİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na Türkiye’nin Dört Bir Yanından Yoğun İlgi

Tarıma dayalı sanayisiyle köklü bir geçmişi bulunan ve sahip olduğu geniş coğrafyasında, y…