Home GÜNCEL Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump Suriye’yi konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump Suriye’yi konuştu

- Guncellenme Tarihi: 23 Aralık 2018 21:56
5 min read
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump Suriye’yi konuştu için yorumlar kapalı
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump telefonda görüştü. Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan,”Bugün ABD Başkanı Donald Trump ile ticari ilişkilerimizden Suriye’deki gelişmelere kadar birçok konuda eşgüdümümüzü artırma noktasında mutabık kaldığımız verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizin ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Trump ise görüşmeyle ilgili olarak, “DEAŞ’ı, Suriye’deki  ortak girişimimizi, bölgeden ABD askerlerinin yavaş ve oldukça koordineli şekilde geri çekilmesini ele aldık.” dedi.

ABD Başkanı Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi ve içeriğine ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

Trump, açıklamasında, “Az önce Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile uzun  ve verimli bir telefon görüşmesi yaptık. DEAŞ’ı, Suriye’deki ortak girişimimizi,  bölgeden ABD askerlerinin yavaş ve oldukça koordineli şekilde geri çekilmesini  ele aldık. (ABD birlikleri) Uzun yıllar sonra eve dönüyorlar.” ifadelerini  kullandı.

Trump ayrıca, yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik  ilişkilerin de ele alındığını kaydederek, “Genişletilmiş ticaret konularını da  konuştuk.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son yaptığı telefon  görüşmesinden birkaç gün sonra ABD birliklerinin Suriye’den çekileceğini  açıklamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün ABD Başkanı Donald Trump ile ticari ilişkilerimizden Suriye’deki gelişmelere kadar birçok konuda eşgüdümümüzü artırma noktasında mutabık kaldığımız verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizin ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı  Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın şahsında tüm ABD halkının yeni yılını tebrik etti. Görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son  gelişmeler de değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de terörle mücadele bağlamında ABD yönetimi tarafından atılan adımlardan duydukları memnuniyeti ifade ederek, bu  karar çerçevesinde Türkiye’nin NATO müttefiki ABD’ye her türlü desteği vermeye  hazır olduğunu vurguladı.

İki lider, Suriye’deki çekilme ve geçiş sürecinin suistimaline neden  olabilecek bir otorite boşluğu meydana gelmemesi için iki ülkenin askeri,  diplomatik ve diğer yetkilileri arasında eşgüdümün sağlanması hususunda mutabık  kaldı. Görüşmede, iki ülke arasında henüz arzulanan düzeyde olmayan ticaret  hacminin artırılması gerektiği konusunda da görüş birliğine varıldı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Kayıhan Pala ‘Cezaevlerindekilerin Sağlık Hakları Sağlanmalıdır!’

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, ken…