Anasayfa GÜNCEL Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan harekat mesajı: Her an başlayabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan harekat mesajı: Her an başlayabiliriz

33 min read
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan harekat mesajı: Her an başlayabiliriz için yorumlar kapalı
396

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la telefonda görüştüğünü açıkladı, “Sayın Trump’la konuştum; Fırat’ın doğusuna bu teröristlerin gitmesi lazım, eğer gitmezlerse biz göndereceğiz”dedi. 

Türkiye’nin maruz kaldığı her saldırının üstesinden geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Şimdi çözüm süreci dedik, önlerini açtık yanaşmadılar. Şimdi bir daha çözüm süreci falan beklemeyin. Geçti artık o iş” diye konuştu. 

Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yapılacak olan harekat ile ilgili de mesaj verdi, “Operasyonlara her an başlayabiliriz. Kahraman ordumuz hazırlıklarını tamamladı” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Trump ile konuştuk, Fırat’ın doğusundan bu teröristlerin gitmesi lazım. Eğer gitmezse o zaman biz göndereceğiz. Çünkü bizi rahatsız ediyorlar.” dedi.

Erdoğan, Mevlana Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde Konyalılara hitap etti.

Konya’nın çeşitli ilçelerinde, 36 milyon liralık yatırımla 9 ayrı ilk, orta ve lise binasının hizmete alındığını, Numune Hastanesine 610 yatak ilave edildiğini, TOKİ’nin tamamladığı Kadınhanı’ndaki 166, Meram’daki 509 konutun açılışının yapılacağını dile getiren Erdoğan, yatırım bedeli 180 milyon lirayı bulan Konya-Beyşehir yolu ve 30 milyon lirayı bulan Karapınar şehir geçişinin de bugün resmi açılışının yapılacağını bildirdi.

Necmettin Erbakan Üniversitesinin 240 milyon liralık bir yatırımla Meram Tıp Fakültesine 155 yatak ilave ettiğini söyleyen Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının çeşitli yatırımlarının da bugün resmen açılacağını belirtti.

“KONYA’NIN BU NAMI BOŞA DEĞİL”

Konya’nın her dönem belediyecilikte Türkiye’ye örnek olmuş bir şehir olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Bugün hizmete açacağımız eserler, Konya’nın bu namının boşuna olmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesinin temin ettiği 180 yeni otobüsün bugün resmen hizmete alındığını açıklayan Erdoğan, belediyenin yollardan köprülere, kavşaklardan su ve kanalizasyon altyapısına, spor tesislerinden cadde, sokak düzenlemelerine kadar toplam 26 ayrı hizmeti tamamladığını aktardı.

Meram Belediyesinin 50 milyon liralık yatırımı olan Millet Bahçesinin de resmi açılışını yapacaklarının altını çizen Erdoğan, tüm bu yatırımların hayırlı olmasını diledi, yatırımların Konya’ya kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

“BİR ÜLKEYE SEVGİNİN GÖSTERGESİ, YAPILAN HİZMETLERDİR”

Konya’nın bölgesinin ve ülkenin parlayan yıldızı olduğunu belirten Erdoğan, şehrin kendisini uluslararası düzeyde de kabul ettirdiğini söyledi.

Konya’ya geçen 16 yılda 48,5 milyar lira yatırım yapıldığını bildiren Erdoğan, “Konya’ya bu yakışırdı. Biz de bunu yaptık. Ama durmak yok yola devam.” dedi.

Bir ülkeye, bir millete sevginin ölçüsünün yapılan hizmetler olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lafla bu iş olmaz. Eşşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Bay Kemal lafla olmuyor bu iş, icraat, icraat. Ne yaptın bu ülkede, onu söyle. SSK’de genel müdürlük yaptın, bütün hastanelerimiz rezaletti. Sağlam giren hasta çıkardı. Sen böyle bir genel müdürlük yaptın. Kuvveden fiile geçmeyen fikirler, nasıl kaybolup gitmeye mahkumsa, hizmete dönüşmeyen sevgi de kuru hamasetten ibaret kalır. Biz Türkiye’yi ve Türk milletini, milletimizi çok sevdik. Çok sevdiğimiz için de çok hizmet etmenin gayreti içinde olduk. Siyaset yoluyla 40 yıldır, İstanbul’dan başlatacak olursak, fiili hizmet olarak da neredeyse çeyrek asırdır gece gündüz milletimizin emrinde çalışıyoruz.”

“KAZDIKLARI KUYUYA TERÖRİSTLERİ GÖMÜYORUZ”

Yurt dışı seyahatlerinde diğer ülkelerin durumunu gördüğünde Türkiye’nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi anladıklarını aktaran Erdoğan, “Batı ülkelerindeki sefahat görüntüsünün altındaki sefaleti, gelişmiş ülkelerin varlık içinde nasıl yokluğa mahkum edildiklerini görüyoruz. Bunları gördükçe, şayet rahmetli Menderes’in, Özal’ın ülkemizin önünde açtıkları ufuk olmasaydı, Türkiye’nin nerelere savrulabileceğini daha iyi anlıyoruz. AK Parti iktidarları döneminde, demokraside ve ekonomide ülkemizi bugünkü seviyesine taşımasaydık nasıl bir kaosa sürüklenebileceğimizi ve yıkıma uğrayabileceğimizi tahayyül dahi edemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin bugün böylesine kendinden emin bir şekilde hakkını, hukukunu savunabilmesinin gerisinde Türkiye’yi 16 yılda 3,5 kat büyütmüş olmanın verdiği güven duygusu olduğunu dile getiren Erdoğan, “İşte Zeytindalı Harekatı’nda, Afrin’de bunu yaşadık. En son Sincar’da da bunu yaşadık. Kazdıkları kuyulara teröristleri gömüyoruz ve gömmeye de devam edeceğiz. Trump ile konuştuk, Fırat’ın doğusundan bu teröristlerin gitmesi lazım. Eğer gitmezse o zaman biz göndereceğiz. Çünkü bizi rahatsız ediyorlar. Terör koridoruyla bizi rahatsız ediyorlar. Madem ki biz Amerika ile stratejik ortağız, o zaman gereğini yapmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Yaptıkları hiçbir yatırımın, hayata geçirilen hiçbir projenin, attıkları hiçbir adımın boşa gitmediğini görmenin huzuru içinde olduklarını anlatan Erdoğan, “Eski Türkiye yok artık. O geride kaldı. Ülkemiz ve milletimiz üzerinde oyunlar oynamaya kalkanları, senaryolar yazanları, tezgahlar kuranları her seferinde başarısızlığa uğrattık.” diye konuştu.

Hazreti Mevlana’nın bugün nasıl anıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık binlerce insanın katılabildiği törenlerde, huzur içinde anıyoruz.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en güzel statlarından birinin Konya’da olduğunu kaydederek, “Artık Konya da kupaları alıyor mu? Gençler, durmak yok dedik. Bilim Sanat Merkezimiz de var mı? Neredeydi bunlar eskiden? Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere, bunların hayalleri bile ulaşamaz. İşte Mavi Tüneli yaptık mı, yaptık. Söz verdik, yaptık. Hızlı treni Konya’ya getirdik mi, getirdik. Bir de bunlara sorun, siz ne yaptınız?” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ne  yaparlarsa yapsınlar, biz hedeflerimize doğru yürümekten vazgeçmedik,  vazgeçmiyoruz. Ülkemizin bu kararlı ve vakur tavrını gördükçe kudurduklarını  biliyoruz.” dedi.

AK Partili eski belediye başkanlarının Konya’ya büyük hizmetlerde  bulunduğunu belirten Erdoğan, “Çünkü bizim belediyecilik zihniyetimizde bu var.  Son 5-6 yılımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde maruz kaldığımız her saldırının  üstesinden Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle geldiğimizi görüyoruz.”  ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Gezi olaylarına ilişkin de değerlendirme yaparak, şunları  söyledi:

“10-12 TANE AĞAÇ BİR YERDEN SÖKÜLÜP TAŞINACAK DİYE…”

“Gezi dediler, 10-12 tane ağaç bir yerden sökülüp bir yere taşınacak,  kıyamet kopardılar. Ne oldu? ‘Yapmayın, yanlış yapıyorsunuz’ dedik, dinlemediler.  Bay Kemal, Taksim Meydanı’na geldi. Affedersiniz, Dolmabahçe’de Bezmi Alem Valide  Sultan Camisi’nin içerisine bira şişeleriyle girdiler. Bunlar böyle ahlaksız ve  oralarda bile iş makineleriyle yolları mahvettiler. Hatta Dolmabahçe’deki  Başbakanlık Ofisimize saldırdılar. Sonunda ne oldu, sonunda bu Gezicileri derdest  ettik.

15 Temmuz’da ne yaptılar, devlete karşı darbe girişiminde bulundular,  16 saat sürdü. 16 saatin sonunda bu FETO’cüleri, bu darbecileri milletime  verdiğimiz işaretle elhamdülillah derdest ettik mi? Şu anda yargı çerçevesi  içerisinde birçoğu cezaevinde, cezalarını çekecekler. Bu millete kimse bedel  ödetemeyecek. Bazıları şimdi gelip sızlanıyorlar, ağlıyorlar, ‘benim oğlumun suçu  yok’ diye. Suçu yoksa çıkar ama suçu varsa bedelini öder.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da yaşananları ve 251 şehidi, 2 bin  193 gaziyi unutmadıklarını vurgulayarak, “Eğer bunun hesabını sormazsak,  ödetmezsek Allah’a bunun hebasını veremeyiz.” diye konuştu.

“CHP’YE DAHA FAZLA BEDEL ÖDETİLECEK”

17-25 Aralık’ta emniyet yargı darbesine teşebbüs edildiğine dikkati  çeken Erdoğan, bunların yine milletin irfanına ve iradesine çarptıklarını  söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çukur eylemleriyle, Güneydoğu Anadolu’muzdaki  kimi mahalleleri işgale yeltenenleri milletimizin bağrından çıkan güvenlik  güçlerimiz, açtıkları çukurlara gömdüler. Çözüm süreci dedik, önlerini açtık,  yanaşmadılar ama şimdi bir daha çözüm süreci falan beklemeyin, geçti o iş.” dedi.

Erdoğan, DEAŞ’tan PKK’ya kadar tüm terör örgütlerince başlatılan canlı  bomba saldırıları ve silahlı eylemlerle büyükşehirlerin esir alınmaya  çalışıldığını ancak milletin sillesini yiyenlerin dönüp gitmek zorunda kaldığını  vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ara Bay Kemal sokağa çağırıyor. Birileri çıkmış, portakal mıdır,  mandalina mıdır, narenciye midir nedir, sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini.  Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni. Bu milletle dalga geçilmez. Öyle  buldun ekranı, bu ekrandan milleti sokağa sokağa çağırmak, sokağa mı  çağırıyorsun, işte buyur.

Bu ülkede benim milletimle artık onun onuruyla oynanmaz, hesabı ağır  olur. Bay Kemal; 15 Temmuz’da Atatürk Havalimanı’ndan tankların arasından kaçtın,  Bakırköy Belediyesi’ne gittin ama bu defa kaçamazsın, ona göre. Bu ifadeleri kullanırken dikkatli kullan. O eski Türkiye idi, geçti o iş, anında bedel  ödersin. Eğer bir şey yapacaksın, bak 31 Mart’ta sandık var, çalış senin de  olsun. Sandıkta alabiliyorsan al. Ne diyor, ‘Bütün belediyeler CHP’li olacak.’ 31  Mart’ta göreceğiz ve 31 Mart’ta benim milletim, CHP’ye bugüne kadar ödediğinden  çok daha fazlasını ödetecek, ben buna inanıyorum.”

Erdoğan, millete hizmet etmenin ayrı bir mutluluk olduğunun da altını  çizdi.

“TÜRKİYE İLE OYUN OYNANMAZ”

Irak’ta, Suriye’de nihai hedefi Türkiye olan oyunları birer birer  bozduklarına dikkati çeken Erdoğan, bozmaya da devam edeceklerini söyledi.

Uluslararası alanda ilişkilerin çeşitlendirildiğini anlatan Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlendik mi, güçlendik. 15 yıl önce göreve geldiğimizde silahlı  kuvvetlerimizin yüzde 20 biz yerli olarak silah, mühimmat ihtiyacını  karışılıyorduk. Ama şimdi bu hangi orana çıktı biliyor musunuz, yüzde 65. Artık,  insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Silahlı insansız hava araçlarımızı  yapıyor muyuz? Artık zırhlı taşıyıcılarımızı yapıyor muyuz, tanklarımızı yapmaya  başladık mı? Daha neler, neler. Onun için füzelere varıncaya kadar her şey  yapılıyor. Onlar da bunu biliyor, bunu görüyorlar. Dolayısıyla Türkiye ile  oynanmaz.

Şimdi, ekonomi silahını üzerimize yönelttiler. Geçtiğimiz aylarda kur,  faiz, enflasyon gibi bir sarmala sokmak istediler. O da tutmadı ve kısa zamanda o  da aşıldı. Türkiye ekonomisinin evelallah gerçek durumu oturuyor, oturacak. Terör  örgütleriyle, darbecilerle gizli açık nice tuzakla elde edemedikleri neticeye,  ekonomi üzerinden ulaşmak için harekete geçtiler. Meselenin gerisindeki niyeti  bildiğimiz için hemen tedbirlerimizi aldık, bu saldırıların da önünü kısa sürede  kesmeyi başardık.”

Ne yapılırsa yapılsın hedefe doğru yürümekten vazgeçmediklerini ve  vazgeçmeyeceklerini kaydeden Erdoğan, “Ülkemizin bu kararlığı, vakur tavrını  gördükçe kudurduklarını biliyoruz. İşte, buradan bir kez daha sesleniyorum, ana  muhalefetin zatı ve bölücü örgütün güdümündeki partiyi de yanlarına almışlar,  yola çıktılar şimdi, 31 Mart’a böyle yürüyorlar. Yürü bakalım, yine  başaramayacaksınız.” diye konuştu.

Erdoğan, Esed’in bir milyon insanı katlettiğini ifade ederek, evini, barkını terk ederek yurt dışına gitmek zorunda kalan Suriyelilerden yaklaşık 4 milyonunun halen Türkiye’de yaşadığını hatırlattı.

Suriyeliler için çok farklı şeyler söyleyenler olabileceğini belirten Erdoğan, “Biz üzerimize düşen görevi yapalım. Allah neticesini hayreyler. Büyüklerimiz ne demiş, ‘Niyet hayır, akıbet hayır.’ biz böyle bakacağız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de sadece Türkiye’nin güvenlik altına aldığı bölgelerdeki insanların huzur içinde hayatlarını sürdürebildiğine dikkati çekerek, Cerablus’ta, Afrin’de huzurun olduğunu, o bölgelerde okulların, hastanelerin yapıldığını, onun dışındaki her yerde tehdit ve zulüm olduğunu vurguladı.

“YANLIŞ YAPIYORSUNUZ, BUNDAN VAZGEÇİN”

DEAŞ bahanesiyle Suriye’ye gelen güçlerin ortada böyle bir tehdit kalmamış olmasına rağmen hala varlıklarını sürdürdüğüne işaret eden Erdoğan, “Bununla kalmayıp ülkedeki yegane huzur kaynağı olan Türkiye’yi hedef göstermeye çalışıyorlar. Biz sınırlarımız boyunca, kurulmaya çalışılan terör koridoruna izin vermeyeceğimizi bugün bir daha söylüyorum. Sadece söylemekle kalmıyorum. Üç ayrı operasyonla bunu icra ettik. Diğer bölgelerde büyük ölçüde bu oyunu bozduk. Şimdi sıra Fırat’ın doğusuna geldi. Bölgedeki teröristleri alenen himaye edenlere sesleniyorum, yanlış yapıyorsunuz. Bundan vazgeçin.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz hafta Fırat’ın doğusuna askeri operasyona başlayacağımızı resmen ilan ettik. Yaptık mı? Yaptık. Sayın Trump ile de bunları görüştük. Kendileri de olumlu cevapları verdiler. Şimdi bunların da takipçisiyiz. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelene kadar Suriye topraklarını karış karış tarayacağız. Bu ülkedeki sorunların tüm tarafları tatmin edecek şekilde siyasi çözüm yolu açılana, yeni anayasa hazırlanana, özgür seçimler yapılana kadar Suriye topraklarındaki terörle mücadelemiz sürecektir.”

Yıllarca Türkiye’yi  Münbiç’te oyalayanların, Türkiye’ye Fırat’ın doğusuyla ilgili birtakım sözler verenlerin, bu sözlerini yerine getirmesini beklediklerini dile getiren Erdoğan, “Yaklaşık 500 kilometrelik sınır hattı boyunca, özellikle Amerikan askerlerine zarar vermeyecek şekilde kendi planlamamıza uygun yerlerden Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz. Kahraman ordumuz, hazırlıklarını ve planlarını tamamlamış durumda. Bir gece ansızın gelebiliriz. Bu şifreyi unutmasınlar. Her an teröristlerin tepesine çökebiliriz. Medyada görüyoruz. Terör örgütü mensupları güya bize karşı tedbir alıyorlarmış. Tüneller kazıyorlarmış, silah, mühimmat stokluyorlarmış. Korkunun ecele faydası yok.” ifadelerini kullandı.

“BU HAİNLERİN TEPESİNE BİNECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne yaparlarsa yapsınlar bizim askerimiz ve kendi topraklarını savunan Özgür Suriye Ordusu’nun cengaverleri geldiğinde hepsi de o çukurlara gömülmekten kurtulamayacaklar. Türkiye’ye düşmanlık edip, hele hele silah doğrultup da iflah olan görülmemiştir. Bunların sonu da aynı olacak. Bu hainlerin tepelerine binmemiz an meselesidir.” dedi.

Türkiye’nin her alanda hedeflerine ulaşmasının birinci şartının, birlik ve beraberliğe sahip çıkılması olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Yıllarca bu ülkeyi karşısındakilerin gücünü abartarak adeta felç halde bıraktılar. Ne zaman ki silkinip harekete geçtik, işte o zaman gerçek gücümüzün, potansiyelimizin, karşılığımızın farkına vardık.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, AK Parti’nin girdiği 14 seçimin tamamında açık ara birinci olmasının, sadece bir siyasi sonuç olmadığını, aynı zamanda milletin birliği, beraberliği, kardeşliği konusundaki kararlılığının ifadesi olduğunu aktardı.

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bir olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, beraber olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. İnşallah 31 Mart’ta bu güçlü duruşu tüm dünyaya karşı göstereceğiz. 31 Mart’ta sadece şehirlerimize belediye başkanı seçmekle kalmayacak aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin geleceğine yeni bir ışık tutacağız. Bu seçimlerde milletimizin ortaya koyacağı irade, demokrasimize ve ekonomimize yönelik saldırılara da bir cevap olacaktır.”

Açılışı yapılan eserlerin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, emeği geçenleri tebrik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlana’yı 745. vuslat yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad etti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Fotoğraflarla Sultan Çelebi Mehmed Dönemi

Osmangazi Belediyesi, Sultan Çelebi Mehmed’in vefatının 600’üncü yıldönümü münasebetiyle h…