Anasayfa GÜNCEL 14 yılda kadın cinayetleri %392 arttı!

14 yılda kadın cinayetleri %392 arttı!

5 min read
14 yılda kadın cinayetleri %392 arttı! için yorumlar kapalı
309

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle yaptığı basın açıklamasıyla, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

AKP’nin kadınları hedef alan söylemlerinin ve politikalarının kadına yönelik şiddeti arttırdığına dikkat çeken Karabıyık, “AKP’nin 16 yıllık iktidarında kadına yönelik şiddet katlanarak arttı. 2002-2017 yılları arasında 14 bin 293 kadın cinayeti işlendi; işlenen bu cinayetlerin en az yarısı aile içi şiddet sonucu gerçekleşti. 2003 ile 2017 yılları kadın cinayetleri % 392 arttı” açıklamasında bulundu.

Son 5 Yılda 1744 Kadın Hayattan Koparıldı!

CHP’li Vekil, 2018 yılının ilk on ayında 344 kadının öldürüldüğünü, 242 kadının ise cinsel saldırıya maruz kaldığını dile getirerek, “Kadınlar en çok eşleri ve yakınları tarafından öldürülüyor, canice hayattan koparılıyor. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin önüne geçilemiyor hatta şiddet artarak devam ediyor;yoksulluk kıskacındaki kadınlar şiddete maruz kalıyor ve kadınlar, AKP’nin çıkmaza soktuğu ekonomik krizin bedelini hayatları ile ödüyor. Ekonomik kriz ve neden olduğu işsizlik, her gün yapılan zamlar ve yoksulluk, sosyal bozulmalara ve şiddete neden oluyor” dedi.

Resmi verilere göre yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranının yüzde 39.3, yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranının ise yüzde 48.5 olduğuna dikkat çeken Karabıyık, “Kadınlar şiddete uğradığını dile getiremiyor, en yakınları tarafından canice öldürülüyor, çocukları ise annesiz kalıyor. 2018 yılının ilk 6 ayında en az 63 çocuk annesiz kaldı, yüzlerce kadın hayallerinden koparıldı” sözleriyle şiddetin ulaştığı noktaya dikkat çekti.

Lale Karabıyık, “Şiddete maruz kalan tüm kadınlar yalnız olmadıklarını unutmamalı, şiddete karşı sessiz kalmamalı ve en temel hakları olan yaşam haklarına sahip çıkmalıdır, biz CHP olarak tüm kadınlarımızın yanındayız. Yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için kadın-erkek ayrımı yapmadan toplumsal beraberlik içinde her türlü şiddete karşı hayır diyerek birlikte mücadele etmeli ve bu bilinçle hareket etmeliyiz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle her türlü şiddete karşı olduğumuzu bir kez daha vurguluyor ve  kadına karşı uygulanan şiddet ve ayrımcılığın son bulması isteğimizi yineliyorum. Toplumun temeli olan kadınlarımıza hak ettikleri değerde güzel bir yaşam diliyorum” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

 

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Fotoğraflarla Sultan Çelebi Mehmed Dönemi

Osmangazi Belediyesi, Sultan Çelebi Mehmed’in vefatının 600’üncü yıldönümü münasebetiyle h…