Home GÜNCEL ABD, ‘Kaşıkçı cinayetine’ rağmen Suudi Arabistan’a destek veriyor

ABD, ‘Kaşıkçı cinayetine’ rağmen Suudi Arabistan’a destek veriyor

- Guncellenme Tarihi: 21 Kasım 2018 11:40
3 min read
ABD, ‘Kaşıkçı cinayetine’ rağmen Suudi Arabistan’a destek veriyor için yorumlar kapalı
0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li  mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Pompeo, ABD’nin Suudi Arabistan’a desteğini savundu ve muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine rağmen Riyad’ın güçlü ortağı olmaya söz verdi. Pompeo, ABD ve Türkiye arasında oluşan pozitif ilişkilerden memnun olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşmede ikili ve bölgesel konuların ele alındığı, ayrıca Suudi  gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin konuların da gündeme geldiği  belirtildi.

POMPEO AÇIKLAMA YAPTI

Çavuşoğlu ile Washington’da gerçekleştirilen görüşme sonrasında konuşan Pompeo, ABD ve Türkiye  arasında oluşan pozitif ilişkilerden memnun olduğunu vurguladı. Pompeo, “Papaz (Andrew) Brunson’ın serbest kalmasından sonra oluşan  pozitif ivme ve ilişkiyi memnuniyetle karşılıyorum ve diğer ortak endişelerin ele  alınabileceği ilave kanalların kurulması çağrısında bulunuyorum.”  değerlendirmesinde bulundu.

Mike Pompeo ayrıca, Türk mevkidaşıyla görüşmesinde Suudi gazeteci  Cemal Kaşıkçı cinayetini, Suriye’deki sorunlar konusunda iş birliğini ve  Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletlerin (BM) öncülük  ettiği barış sürecini destekleme konusunu da görüştüklerini belirtti.

RİYAD’A SÖZ VERDİ

Pompeo, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını daha da ileri götüren politikaları benimsemeye mecbur olduğunu söyledi. Pompeo, ABD’nin Suudi Arabistan’a desteğini savundu ve muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı öldürülmesine rağmen Riyad’ın güçlü ortağı olmaya söz verdi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Büyükşehir’den Yoğun Bayram Mesaisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım Peyzaj AŞ marifetiyle Kurban Bayramı tatili boyunca baş…