Home GÜNCEL Gürer: “TBMM, emeklilikle yaşa takılanlar için acilen karar vermeli!”

Gürer: “TBMM, emeklilikle yaşa takılanlar için acilen karar vermeli!”

- Guncellenme Tarihi: 6 Ekim 2018 11:01
7 min read
Gürer: “TBMM, emeklilikle yaşa takılanlar için acilen karar vermeli!” için yorumlar kapalı
0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’nin ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ olarak bilinen ve uzun yıllar boyunca sorunlarına çözüm bekleyen vatandaşların beklentilerine bir an önce karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Emekliliği hak edecek prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen, yaş nedeniyle emekli olamayanların çıkarılan yasalardan  dolayı mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, bugüne kadar parlamento çözüm için görüş ifade eden çoğunluğu oluşmadığı için beklentileri karşılanmayan vatandaşların sorunun, parlamentoda oluşan yeni tablo ile AKP’ye rağmen çözülebileceğini belirtti.

PRİM GÜN SAYISI 7 BİN GÜNE 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadınların 20 yıl ve 5 bin gün, erkeklerin ise 25 yıl ve 5 bin gün çalışma süreleriyle emekli olabildiklerini anımsattı. Bu tarihten sonra prim gün sayısının 7 bin güne çıkarıldığını ve emeklilik yaşının kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 güne yükseltildiğini hatırlatan Gürer, “31 Mayıs 2005 tarihli Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yeni düzenlemeye gidildi ve emeklilik yaşı 2036 yılından itibaren 2048 yılına kadar 65 yaşına yükseltilecek düzenleme yapıldı” dedi.

GERİYE DÖNÜK HAK GASPI

1999 yılında çıkarılan yasanın, bu tarihten önce sigorta primi ödemeye başlayanları da kapsadığı için geriye dönük hak gaspının oluştuğunu belirten Gürer, 1999 yılından önce emekli olanlara nazaran bu tarihten sonra emekli olmayı bekleyenlerin ciddi bir hak kaybının bulunduğuna dikkat çekti.

DURUM ARTIK NETLEŞMELİ 

Geçmişte Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK’lı olup halen Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olan binlerce insanın mağduriyet yaşadığına vurgu yapan Gürer, yıllardır sorunlarının çözümünü bekleyen bu vatandaşların durumlarının artık acilen netleşmesi gerektiğine işaret etti.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı mağduriyet ve sorunlarının çözümüne yönelik hem 26. Yasama döneminde hem de 27. Yasama döneminde TBMM Başkanlığı’na kanun teklifleri verdiğini hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “CHP Grup Başkanvekilleri, CHP’li milletvekillerinin verdiği kanun teklifleri üzerine, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna çağrıda bulundu. Komisyonun bir an önce toplanarak, ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen emeklilikte yaşa takılanların sorunlarıyla ilgili verilen Kanun teklifleri konusunda karar vermelidir. 45 günlük yasal süre içinde komisyon toplanmazsa CHP olarak konuyu Meclis gündemine taşıyacağız” diye konuştu.

MUFALEFET ÇOĞUNLUKTA 

Gürer, “24 Haziran seçimlerinin ardından oluşan yeni aritmetikte parlamentoda muhalefet partilerinin çoğunluğunu oluştu. CHP’yle birlikte, iktidar partisinin haricindeki diğer partilerin de bu konuda sorunun çözümüne yönelik kanun teklifleri var. Bu sorunun çözümüne yönelik çalışmalara destek verdiğini açıklayan siyasi partilerin sözlerinde durmaları halinde, sorun çözülebilir” açıklamasında bulundu.

NEDEN CUMHURBAŞKANI GÜNDEMİNDE YOK?

Emeklilikte yaşa takılanlarının sorununun ülkemizin  önemli konularının başında geldiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Bu konu cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin gündeminde yok” açıklamasını eleştirerek, herkesin konuştuğu konunun cumhurbaşkanlığının gündeminde olmamasının düşündürücü olduğunu söyledi. 

 SAMİMİYETLERİ DE GÖRÜLMÜŞ OLACAK

Gürer: “ AKP dışındaki partilerle meclis çoğunluğu bu kararı alabilecek durumda. Onun için de bu kanun teklifi meclise geldiğinde partilerin konuyla ilgili samimiyetleri de görülmüş olacak. CHP olarak bu konunun bir an önce meclise getirilmesini emeklilikte yaşa takılanlarının sorununun gündemden çıkarılarak çözümün gerçekleştirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Büyükşehir’den Yoğun Bayram Mesaisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım Peyzaj AŞ marifetiyle Kurban Bayramı tatili boyunca baş…