Home GÜNCEL Oruç tutmak isteyen hamile kadınlar dikkat

Oruç tutmak isteyen hamile kadınlar dikkat

- Guncellenme Tarihi: 23 Mayıs 2018 12:21
5 min read
Oruç tutmak isteyen hamile kadınlar dikkat için yorumlar kapalı
0

Özel Aritmi İnegöl Hastanesi Başhekimi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kır, oruç tutmayı planlayan hamile kadınları doğabilecek risklere karşı uyardı.

İçinde bulunduğumuz uzun ve sıcak yaz aylarında zaman zaman sağlıklı bireylerin bile çeşitli riskler taşımasına neden olabilen oruç, hamile kadınlar acısından daha da büyük riskleri beraberinde getirebiliyor. Bunlardan en önemlisi, uzun süre aç kalınarak kan şekerinin düşmesi.  Oruç tutan gebelerin kan şekerinde düşmeye bağlı halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabileceklerine dikkat çeken Özel Aritmi İnegöl Hastanesi Başhekimi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kır, hamileliğine rağmen oruç tutmak isteyenlerin mutlaka doktoruna danışması gerektiğini vurguladı.

Op. Dr. Mustafa Kır,  “Gebeler kan şekerinin düşmesi ve vücut sıvısının azalmasına meyillidirler. Oruç, annenin kendi sağlığı ve taşıdığı bebeğin sağlıklı gelişimi açısında çeşitli riskler taşır. Oruç tutmayı planlayan hamilelerin, bu riskleri göz önünde bulundurarak karar vermelerini tavsiye ediyoruz. Yaz aylarında oruç tutuluyorsa sıvı kaybını azaltmak için dışarı mümkünse çıkılmaması önerilir. Anne adayı sahura mutlaka kalkmalı ve dengeli bir şekilde gıdalarını almalıdır. Ancak oruç tutmak isteyen hamile kadınların, hamileliğin sonunda kaza orucu şeklinde tutmaları hem kendileri hem de bebek açısından çok daha olumlu olacaktır.”dedi.

TANSİYON HASTASI GEBELER RİSK TAŞIR

Hamileliğine rağmen oruç tutmak isteyenlerin mutlaka doktoruna danışması ve risk taşıyıp taşımadığını öğrenmesi gerektiğini vurgulayan Özel Aritmi İnegöl Hastanesi Başhekimi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kır,  uyarlarına şöyle devam etti.

“Dengeli beslenme prensipleri oruç tutan anne adayları için de geçerlidir. Bu dönemde beslenme menüsü, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını en iyi miktarda karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Ancak oruç tutulduğunda düşmüş kan şekerine bir tepki olarak oluşan yağ hücresi yıkımı ve buna bağlı kanda biriken keton adlı maddelerin bebeğe geçtiğinde onun beyinsel gelişimini nasıl etkileyeceği de tam olarak belli değildir. Bu nedenle hamileliğin ilk ve son üç aylarında oruç tutulmamasını tavsiye ediyoruz. Hamileliğinde şeker hastalığı ortaya çıkmış veya tansiyon problemi olan gebelerin de oruç tutmaları sakıncalıdır.Oruç tutan hamilelere sık sık ve bol su içmeleri önerilir. Ramazanda oruç tutan hamilelerin düzenli sıvı da alamamaları tansiyonda düşmeye ve bayılmaya neden olabilir. Özellikle yaz ayları başta olmak üzere herhangi bir zamanda oruç tutulması vücudun enerjiden yoksun kalması yanında sıvıdan da yoksun kalmasıyla anne adayında halsizlik, bayılma hissi gibi durumlara neden olacak, haftalık alınması gerekli kilo miktarı alınamayabilecek ve idrar yolu enfeksiyon riskini artacaktır.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In GÜNCEL
Comments are closed.

Benzer Haberler

Nilüfer Belediyesi’nde Erken Bayramlaşma

Nilüfer Belediyesi çalışanları, 9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesindeki son iş gününde …