Home FOTO GALERİ NUMAN ŞEKER: “ÖĞRETMENİN İTİBAR GÖRMESİ, EVVELA BAĞLI OLDUĞU BAKANLIĞIN ONA İTİBAR ETMESİYLE MÜMKÜN OLACAKTIR”

NUMAN ŞEKER: “ÖĞRETMENİN İTİBAR GÖRMESİ, EVVELA BAĞLI OLDUĞU BAKANLIĞIN ONA İTİBAR ETMESİYLE MÜMKÜN OLACAKTIR”

- Guncellenme Tarihi: 13 Şubat 2018 14:14
10 min read
NUMAN ŞEKER: “ÖĞRETMENİN İTİBAR GÖRMESİ, EVVELA BAĞLI OLDUĞU BAKANLIĞIN ONA İTİBAR ETMESİYLE MÜMKÜN OLACAKTIR” için yorumlar kapalı
0

ŞEKER: “ÖĞRETMENE YAPILAN HER KÖTÜLÜK GELECEĞİMİZİN EROZYONUDUR”

–          EĞİTİM-BİR-SEN BURSA 1 NOLU ŞUBESİ’NDEN ÇORLU’DA ÖĞRETMENİN MASKARA HALİNE GETİRİLDİĞİ GÖRÜNTÜLERE TEPKİ

BURSA- Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde lise öğrencilerin öğretmenleri ile alay ettiği sosyal medyaya düşen skandal görüntülere sessiz kalmadı. Öğretmene yapılan her kötülüğün ülke geleceğinin erozyonu olduğuna işaret eden Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, “Geleceğimizi karartacak bu erozyonu ciddi bir şekilde düşünmenin zamanının geldiğini, hatta geçtiğini net bir şekilde göstermektedir” diyerek, eğitim çalışanlarına sahip çıktı.

Çorlu’da bir lisede öğrencilerin öğretmenleri ile alay ettiği sosyal medyada yer alan skandal görüntülerle ilgili Eğitim-Bir-Sen, 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamaları ile yaşanan hadiseyi kınadı. Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi’nin Bursa’da sendika binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasına üyeler ve eğitim çalışanları yoğun katılım gösterdi.

“GÖRÜNTÜLER TOPLUMSAL YAPININ YOZLAŞMASINI GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR”
Öğretmenlerin toplumun gözü önünde öğrenciler tarafından maskara haline getirilmesini yaptığı açıklama ile protesto eden Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, “Sosyal medyaya düşen, Çorlu’da lise öğrencilerinin öğretmenleri ile alay ettiği görüntüler; eğitimi, gençliğimizin durumunu, toplumsal yapımızın uğradığı yozlaşmanın hangi aşamaya geldiğini gözler önüne sermektedir. Bu durum, başta ahlak olmak üzere, eğitim, öğretmen, saygı, hürmet gibi çok önemli meseleleri yeniden konuşmaya, bu konularda gerekli adımları atmaya mecbur olduğumuzu zorunlu kılmaktadır. Görüntülerde, hayata dair hiçbir amacı olmayan, öz güvenleri terbiyesizliğe dönüşmüş ve sırf zorunluluktan geldikleri hareketlerine ve görünüşlerine yansıyan öğrencilerin öğretmenlerine karşı sergiledikleri adap ve hayâdan uzak tavırları ülkemizin geleceği konusunda endişe duymamıza neden olmuştur. Bu olay öyle klasik söylemlerle geçiştirilecek bir olay değildir. Aksine eğitimimizin nereye gittiğini göstermesi açısından üzerinde önemle durulması gereken bir vaka olarak, hakkında bilimsel ve pedagojik çalışmalar yapılması gereken örnek bir olaydır. Eğitim sistemimizde öğretime ağırlık verilmesi, eğitim boyutunun ihmal edilmesi, aktör olması gereken öğretmenin ikinci plana itilmesi, bunun sonucunda meydana gelen şiddet olayları; öğretmenlerin alaya alınması, darp edilmesi ve öldürülmesi, geleceğimizi karartacak bu erozyonu ciddi bir şekilde düşünmenin zamanının geldiğini, hatta geçtiğini net bir şekilde göstermektedir” diye konuştu.

NUMAN ŞEKER’DEN MİLLİ EĞİTİM BAKANINA ÖNERİLER
Hababamlaşmış bir eğitimin ülkeyi kargaşadan başka bir yere götürmeyeceğini  vurgulayan  Başkan Numan Şeker, “Bu talihsiz olay bizce kendiliğinden gelişmiş basit bir olay değildir. Bu vaka bizim yıllardır altını çizdiğimiz, ancak yetkili iradelerin de üstünü çizdiği kulak arkası edilmiş, duymazlıktan gelinmiş, artık kendi kabına sığmayan sorunların taşmış hâlidir. Öğretmeni aktörlükten figüranlığa düşüren uygulamalar, can sıkıcı ve insan olan hiç kimsenin kabul edemeyeceği olaylara davetiye çıkarmaktadır. Bu konuda Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 No’lu Şube olarak Millî Eğitim Bakanlığına tavsiyelerimiz; Her şeyden önce öğretmenine sahip çıkmalıdır. Eğitimin öznesi öğretmen olmalıdır. Alo 147 hattı şikâyet hattı olmaktan çıkarılmalıdır. Öğretmenlere çok basit nedenlerden dolayı soruşturma açılmamalıdır. Öğretmenlere yapılan saldırıların caydırıcı cezalarla önlenmelidir. Performans değerlendirmesi öğrenci ve veliye endeksli olmaktan çıkarılmalıdır. Acilen disiplin yönetmenliği caydırıcı hale getirilmelidir. Değerler eğitimi ön plana çıkarılmalıdır. Bakanlık tarafından aile eğitimleri yapılmalıdır. Medya öğretmenin itibarını aşağılayıcı haberlerden uzak durmalı ve bu konuda hassasiyet göstermelidir” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENE SAYGI ÜLKE GELECEĞİNE SAYGIDIR”
Öğretmenin itibar görmesinin öncelikle Millî Eğitim Bakanlığının ona itibar etmesiyle mümkün olacağını da hatırlatan Başkan Şeker, “Yarınlarımızın teminatı ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın bu milletin değerlerini benimsemiş, insani yönü gelişmiş, millî ve manevi değerleri içselleştirmiş bir şekilde yetişmesi için, başta yetkililer olmak üzere, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bakanlık yakın vadede benzer hadiselere mahal vermemek için acil önlemler almalı ama kalıcı olarak da öğretmen odaklı ve değerleri öne çıkaran bir eğitim düzenine geçmelidir. Bu hadisenin bakanlığın öğretmen istihdamındaki sorunlu yaklaşımını, öğretmen yetiştirme gibi temel bir sürecin yeterli verimliliği sağlamadığını, hizmet içi eğitim gibi tamamlayıcı unsurların amacına hizmet etmediğini bir defa daha göstermiştir” diyerek, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Öğretmene saygı, bu ülkenin geleceğine saygıdır. Öğretmene saygı, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine saygıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu ve benzeri olayları şiddetle kınıyor, meslekleri aynı zamanda samimiyet, sabır ve tahammül ustalığı olan, olması gereken öğretmenlerimizin her zaman yanında olduğumuzu bir defa daha ifade ediyoruz.”

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de Kurban Pazarları Temizlendi

Osmangazi Belediyesi, Kurban Bayramı dolayısıyla ilçede kurulan kurban satış yerlerini iş …