Home FOTO GALERİ Osmangazi Müzekente Dönüşüyor

Osmangazi Müzekente Dönüşüyor

- Guncellenme Tarihi: 8 Şubat 2018 12:16
12 min read
Osmangazi Müzekente Dönüşüyor için yorumlar kapalı
0

Sivil Mimarlık Örneği Yapı Yeniden Hayat Buluyor

– Gazzizade Kültür Merkezi’nin Temeli Atıldı

– Bir Tarih Daha Ayağa Kalkıyor

– Dündar: “Tarihimize Sahip Çıkarak, Geleceğe Doğru Adım Atıyoruz”

 

Osmangazi Belediyesi, Alipaşa Mahallesi’nde 19. yüzyıldan kalma sivil mimari örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyor. Rekonstrüksiyon çalışmaları tamamlandığında kültür merkezi olarak kullanılacak olan tarihi yapının temeli düzenlenen törenle atıldı.

 

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarıyla Osmangazi’yi yaşayan bir tarih şehri, bir müzekente dönüştüren Osmangazi Belediyesi, Alipaşa Mahallesi’nde tarihi bir yapıyı daha ayağa kaldırıyor. 19’uncu yüzyılın ilk yarısında inşa edilen binanın temeli düzenlenen törenle atıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen temel atma törenine Büyükşehir belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez,  Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara, Alipaşa Mahalle Muhtarı Ali Bodur ile çok sayıda davetli katıldı.

 

“567 ÇALIŞMA İLE TARİHİ MİRASI GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIK”

 

Temel atma töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarda öncü belediye olduklarını söyledi. Başkan Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak şehrimize, tarihimize ve kültürümüze sahip çıkıyor, tarihi eserleri

yenileyerek tekrardan ayağa kaldırıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana 567 restorasyon, rölöve, sokak sağlıklaştırma, cami çevre düzenlemesi çalışmaları yaparak, kültür merkezi ve tesisi projelerini hayata geçirdik. Yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında biraz bilgi vermek gerekirse;1. Murad İmarethanesi’nin restorasyon çalışmaları bitmek üzere. Muradiye Mahallesi’nde bulunan ve Kedili Tekke olarak anılan tarihi yapının rekonstrüksiyon çalışmalarını 1 ay içerisinde bitirerek hizmete açacağız. Nereye bir çivi çakıp, nereye bir kazma vuruyorsak bu çalışmalarımızın etkisi geniş bir alana yayılıyor. Muradiye Mahallemizde Kedili Tekke’nin yanı sıra Muradiye Camii’nin çevre düzenleme çalışmalarını da yürütüyoruz. Tarihi mirası aslına uygun şekilde ayağa kaldırıyoruz. Somuncu Baba Evi ve Fırını’nın birinci etap restorasyon çalışmalarını bitirerek hizmete açtık. İkinci etabının çalışmalarına başladık. O bölgedeki camilerimizin çevre düzenleme çalışmalarını yaptık” dedi

 

“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKARSAK GELECEĞE DOĞRU ADIMLAR ATARIZ”

 

Yapmış oldukları çalışmalarla Osmangazi’yi yaşayan bir kültür merkezine dönüştürdüklerini ifade eden Başkan Dündar, “Bugün temelini attığımız sivil mimari örneği yapının yanında bulunan Eskici Mehmed Dede Aş Evi’ni de Osmangazi Belediyesi olarak bizler inşa ettik. Kayhan Mahallemizde yer alan sivil mimari örneği bir yapıyı daha ayağa kaldırıyoruz. Çalışmalarımız son aşamaya geldi. Ördekli Kültür Merkezi’nin çevresindeki tarihi yapıların restorasyonunu yaparak, bölgeyi bir tarih adasına dönüştüreceğiz. Tayakadın Mahallemizde de 3 sivil mimari örneği yapının aslına uygun şekilde inşa edilmesi için geçtiğimiz aylarda temellerini attık. Biz ne zaman kendi kültürümüze dönüp değerlerimize bakarsak ancak o zaman ileriye doğru, doğru adımlar atarız ” diye konuştu.

 

“ESKİ ŞEHRİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ”

Bursa’yı tarih şehri yapma noktasında Hisar İçi Kentsel Yenileme Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirten Başkan Dündar, “Bursa’nın en eski yerleşim yeri olan Hisariçi’nde yürüttüğümüz restorasyon, rekonstrüksiyon ve arkeolojik kazılarla tarihi kimliğin ayağa çıkmasını sağlıyoruz. Hisariçi bölgesinde yer alan 4 mahallemizde yürüttüğümüz çalışmalarla ‘Eski Şehri’ yeniden ortaya çıkarmak istiyoruz. Hisariçi’nde Kaleiçi Sokak ve Osmangazi Çıkmazı’nda çalışmaları bitirdik. Şuanda Oruçbey Caddesi’ndeki çalışmaların ihalesini yaparak yer teslimini yaptık. Oruçbey Caddesi, Hisariçi’ne atılacak önemli bir imza. Hisariçi’nin tümüyle planlanarak çalışılması ve yaşayan bir kültürel merkez olarak ayağa kaldırılması bizlerin hedefi” diye konuştu.

 

PROF. DR. KARA’DAN TARİHİ YAPININ ADINI BELİRLEYEN İSTEK

 

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara da yaptığı konuşmada, tarihi yapıların hangi amaçla kullanıldığının da büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, “Yeniden aslına uygun şekilde inşa edilecek binamızın hemen yanında daha önce Ahmed Gazzi Dergahı bulunuyordu. Bu dergahın kurucucusu Ahmed Gazzi, Filistin’in Gazze şehrindendir. 350 yıl önce Bursa’ya gelmiş ve dergahı kurmuştur. 42 yıl dergahın şeyhliğini yaptıktan sonra torunu Gazzizade Abdüllatif Efendi dergahın şeyhi olmuş ve Bursa ile ilgili çok önemli eserlere imza atmıştır. Bursa adına çok önemli bir kişidir. Bursa tarihini onun kitaplarından anlıyoruz. Benim Başkanımız Mustafa Dündar’a teklifim bu bölgede yapıldığı için bu tarihi yapının inşaatı tamamlandıktan sonra bir kültür merkezi olarak hizmet vermesi ve Gazzizade Abdüllatif Efendi’nin adını yaşatarak bu kültür merkezine Gazzizade Kültür Merkezi isminin verilmesidir” dedi.

GAZİZADE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMET VERECEK

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Prof. Dr. Mustafa Kara’nın sözleri üzerine yaptığı konuşmada, “9 yıldır tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. yapmaya da devam edeceğiz. Tarihimizi ayağa kaldırdığımız oranda değerlerimizi görüyoruz. İnşaat çalışmalarının tamamlanmasın ardından bu tarihi yapı kültür merkezi olarak hizmet verecek. Adını da Gazzizade Kültür Merkezi yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilk harcı dökerek sivil mimarlık örneği yapının inşaatını başlattı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

Osmangazi’de Kurban Pazarları Temizlendi

Osmangazi Belediyesi, Kurban Bayramı dolayısıyla ilçede kurulan kurban satış yerlerini iş …