Anasayfa FOTO GALERİ Şebnem İşigüzel: Kadının sorunu hiç değişmiyor

Şebnem İşigüzel: Kadının sorunu hiç değişmiyor

5 min read
Şebnem İşigüzel: Kadının sorunu hiç değişmiyor için yorumlar kapalı
809

Nilüfer Belediyesi’nin yazarları okurlarıyla buluşturduğu Edebi Kazılar söyleşisine katılan Şebnem İşigüzel, kadınların sorunlarının yüzyıllardır hiç değişmediğine dikkat çekti. Hep evlere kapatılmış kadınları düşündüğünü söyleyen İşigüzel, “Akılları, sezgileri ve becerileriyle yaşamı sürdürmeyi başarırlar” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi’nin her ay bir yazarı konuk ettiği Edebi Kazılar Söyleşi’nin bu ayki konuğu çağdaş edebiyatın önemli isimlerinden Şebnem İşigüzel oldu. Yeni yılın ilk konuğu olan Şebnem İşigüzel, Merin Sever’in sorularıyla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşinin başında Merin Sever, Şebnem İşigüzel’in ilk romanını 20 yaşında yazdığını belirtti ve şöyle devam etti: “Kendisinin böyle genç olduğuna bakmayın, çeyrek yüzyıldır yazarlık yapıyor. Ben ilk romanını 17 yaşımda okumuştum bu romanı ve nasıl biz böyle bir roman yazabilir miyiz diye sormuştum kendime, tabi kıskanmıştım da.”

“HEP EVLERE KAPATILMIŞ KADINLARI DÜŞÜNÜRÜM”

Merve Sever’in soruları üzerine, Şebnem İşigüzel, romanlarında, kadının sorunlarını tarihsel bir atmosferde anlatmayı tercih ettiğini ifade etti.  Şebnem İşigüzel şöyle devam etti:  “Gözyaşı Konağı romanımın geçtiği yıl olan 1876’da kadın ne yaşıyorsa, biraz bir değişimle bugün de aynı şeyleri yaşıyor. Kadının sorunu hiç değişmiyor, bunun nedeni toplumun özünde değişmemesi. Bugün, Eskişehir’de bir annenin basın tarafından gaddar anne gibi gösterildiği, neden ve sonuçların üzerinde durulmadığı ve peşin yargılı olduğunu gördüm. Bugün yaşanan bu olayı ben tarihsel bir sürece taşıdım. Annenin kaderini yazmak gerçekten çok güçtü. Ben hep evlere kapatılmış kadınları düşünürüm. Akılları, sezgileri ve becerileriyle yaşamı sürdürmeyi başarırlar. Osmanlıda kadın hareketini başlatanlar eğitimli kadınlardır. Bunların bazıları Nezihe Muhittin ve Halide Edip Adıvar’dır. Romanlarımdaki bu kadınlar, yaşamlarında kadın hareketine ilham olmuş kadınlar olabilir.” Kadınlara seçme ve seçilme hakkının kendiliğinden gelmediğini vurgulayan İşigüzel, bunun arkasındaki ciddi mücadeleye vurgu yaptı. İşigüzel “Bugün bu kadınlara borçluyuz.  Henüz seçme ve seçilme hakkı verilmeden seçimlerde Nezihe Muhittin ve Latife Hanım için oy pusulaları

çıkmıştır” diyerek romanlarındaki kadınların  tarihsel ve sosyolojik önemine dikkat çekti.

Şebnem İşigüzel söyleşide okurlarının da sorularını yanıtladı. Yoğun ilgi gören söyleşinin sonunda Şebnem İşigüzel, Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin katılımcılara  armağan ettiği  Gözyaşı Konağı adlı kitabını imzaladı.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

KalDer’den Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür plaketi

KalDer Bursa Şubesi’nin düzenlediği 18. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun ödül gecesinde, Ni…