Home FOTO GALERİ KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİ UYARISI…

KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİ UYARISI…

4 min read
KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİ UYARISI… için yorumlar kapalı
0
549
  1. PEKUZ: KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİNDE AŞIRIYA KAÇMAYIN…
  • “KALP DOSTU YAĞSIZ ETLERİ TERCİH EDİN”
  • “KURBAN ETİNİ HEMEN TÜKETMEYİN”

Özel Hayat Hastanesi İç Hastalıkları Uzm. Dr. Muhittin Pekuz, yaklaşan kurban bayramı öncesi vatandaşları et tüketimi konusunda uyardı.

BURSA – Kurban bayramında et tüketimi konusunda vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Uzm. Dr. Pekuz, bayramı sağlıklı ve mutlu geçirebilmek için günlük et tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Dr. Pekuz, “Kurbanlık etlerinin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için bayramda yağsız veya az yağlı etler tercih edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır” dedi.

“Derin dondurucuda saklanmalı”

Kurban etlerinin küçük parçalar halinde derin dondurucuda saklanması gerektiğini belirten Dr. Pekuz, “Etler kolaylıkla bozulabilen riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur. Bu sebeple çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.” diye belirtti. Dr. Pekuz, etlerin çözdürülmesi için ise şunları söyledi: “Etin çabuk çözünmesi için oda sıcaklığında bekletmek, kalorifer üzerinde çözdürme gibi yöntemler insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bunların yerine buzdolabının alt raflarında çözünmesi sağlanmalıdır.”

“Dışı kadar içi de iyi pişirilmelidir”

Etle yapılan yemeklere ilave yağ eklenmeden kendi yağı ile pişirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Pekuz, “Bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Etlerin dışı kadar içi de iyi pişirilmelidir. Uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir” diye konuştu.

“Etler hemen tüketilmemeli”

Etlerin sindirilmesi zor olan besinler olduğunu altını çizen Dr. Pekuz, “Yeni kesilen hayvanların etlerindeki sertlik, sindirimde zorluğa yol açar. Kurban etleri hemen değil, buzdolabında birkaç gün bekledikten sonra tüketilmelidir. Yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne, besin gruplarının dengeli dağılmasına ve hijyene de özen gösterilmelidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Load More Related Articles
Load More By admin
Load More In FOTO GALERİ
Comments are closed.

Benzer Haberler

BALKANTÜRKSİAD İŞ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ERDEM BALKANTÜRKSİAD ÜYELERİYLE BULUŞTU Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları …