Anasayfa GÜNCEL Erzincanlı’dan ‘15 Temmuz’ dinletisi

Erzincanlı’dan ‘15 Temmuz’ dinletisi

6 min read
Erzincanlı’dan ‘15 Temmuz’ dinletisi için yorumlar kapalı
634

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla düzenlediği anma etkinlikleri, şair Dursun Ali Erzincanlı’nın şiir dinletisi ile başladı.

FETÖ/PDY terör örgütünün gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin birinci yıl dönümü için bir dizi özel program hazırlayan Mustafakemalpaşa Belediyesi, anma etkinliklerinin ilkini geçtiğimiz yıl demokrasi nöbetlerine ev sahipliği yapan Adnan Menderes Meydanı’nda gerçekleştirdi.

Bir hafta sürecek olan ‘15 Temmuz Destanı’ temalı programın başlangıç törenine;

Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Er, Belediye Başkan Yardımcıları Ayhan Dadak, Enver Erdoğan ve Mustafa Eren, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Müftü Ahmet Yaylalı, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ve daire amirleri ile birlikte vatandaşlar katıldı.

Sunucu Nafiz Sekiz’in Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma etkinliğinde şehitler için dualar edildi.

 

‘15 Temmuz, milletimizin tarihidir’

 

Darbe kalkışmasının anlatıldığı belgesel ve fotoğraf gösterimlerinin sunulduğu gecede bir konuşma yapan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, 15 Temmuz’da milli irade ve demokrasi kazanımlarını boğmak isteyenlere karşı milletin tarihte eşi benzeri olmayan bir direniş gösterdiğini söyledi.

Başkan Kurtulan; “ Milletlerin hafızasında önemli tarihler vardır. Bizim için Alparslan’ın Anadolu’ya ayak bastığı tarih olan 1071gibi. Çağ kapayıp çağ açan Fatih’in İstanbul’u fethettiği 1453 gibi. Mustafa Kemal’in İstiklal Harbi’ni başlattığı 1919 gibi. 15 Temmuz 2016’da Türk milletinin tarihinde bir dönüm noktasıdır. Kahraman milletimizin bir yıl önce yazdığı destan geleceğe aktarılarak yaşatılacaktır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 15 Temmuz’u, ilelebet payidar kalacak bu milletin hafızalarında canlı tutacağız. O

gecede tankların önüne yatarak ülkesine canı pahasına sahip çıkan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Mustafakemalpaşa, bu yıl da aynı coşku ve ruhla 15 Temmuz direnişini ayakta tutacak ” dedi.

 

‘Bu topraklardayız’

 

Kaymakam Mustafa Masatlı ise milletin küresel güçlerin desteği ile askeriyenin içinde kümelenen gayri milli odaklara 15 Temmuz gecesi geçit vermediğini belirtti.

Kaymakam Masatlı; “ Milli iradenin temsilcisi TBMM’ye bomba attılar, güvenlik güçlerimizi şehit ettiler, halkımıza kurşun yağdırdılar. Fakat bu millet Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara indi ve canını feda ederek iradesine sahip çıktı. Biz, bin yıldır bu topraklardayız ve burada olmaya devam edeceğiz ” dedi.

 

Erzincanlı’dan şiir resitali

 

Gecede Mustafakemalpaşalılarla buluşan şair Dursun Ali Erzincanlı, seslendirdiği şiirlerle duygu dolu anlar yaşattı.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatını ve İslamiyet’in yayılması sırasında gelişen tarihi olayları şiir ve naatlarıyla anlatan Dursun Ali Erzincanlı, darbe girişimi sırasında şehit olan bir gencin hikayesini paylaşırken gözyaşlarını tutamadı.

15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan darbeci General Semih Terzi’yi vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir için yazdığı ’30 Kuş’ adlı şiirini de okuyan ünlü şair, gönülleri fethetti.

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, büyük beğeni toplayan programın ardından sahneye çıkarak

Dursun Ali Erzincanlı’ya çiçek takdim etti.

15 Temmuz Destanı program dizisi her akşam farklı konukların katılacağı etkinliklerle Adnan Menderes Meydanı’nda devam edecek.

Yoruma Kapalı

Sizin İçin Seçilen

Akhisar’da Naim Süleymanoğlu Parkı Yükseliyor

İnegöl Belediyesi, Akhisar Mahallesinde 4000 m2 alan üzerinde otopark, semt sahası, çocuk …